Psychokoktajl
-
Inspiracje (182 artykuły)
Echo
Ojciec z synem chodzili po górach. Nagle chłopiec potknął się i upadł krzycząc: - Aaach!!!
Ku swemu zdziwieniu usłyszał głos powtarzający gdzieś wśród gór: - Aaach!!!
Zaciekawiony zapytał: - Kim jesteś?...
Brak komentarzy | więcejEwa Foley: mój krótki esej o szczęściu...
Motto 1: „Większość ludzi ma tyle szczęścia, na ile sobie pozwoli".
O naszym szczęściu nie decyduje to, co nam się w życiu przydarza, ale jak na to reagujemy. Jeden człowiek w utracie związku czy pracy widzi tragedię, a drugi dostrzega otwierające się możliwości.
Bycie szczęśliwym to być może jedno z największych wyzwań, jakie stawia przed nami życie. Bycie szczęśliwym wymaga od nas ogromnej determinacji, wytrwałości i samodyscypliny.
Brak komentarzy | więcejMyślnik
Kamieniarz oderwał dłuto od nagrobka i oznajmił:
- Skończyłem - Człowiek obejrzał kamień: fotografia ojca i dwie daty 1916 - 2000 oddzielone kilkucentymetrowym myślnikiem.
Następnie, przechylając głowę powiedział:
- Nie wiem, jak to ująć, ale wydaje mi się, że to za mało. Widzi pan, mój ojciec przeżył swoje życie w pełni - długie i pełne wydarzeń. Chciałbym, aby intuicyjnie można było ujrzeć jego dzieciństwo w licznej rodzinie, pola obfitujące w zieleń i zwierzęta, ciężką pracę, satysfakcję z dobrych plonów, troskę z powodu letnich burz, suszy...
Brak komentarzy | więcej -
Literatura (179 artykułów)
Mój złośnik, czyli jak nauczyć dzieci mądrego radzenia sobie ze złością
Drugie wydanie poradnika pt. "Mój złośnik, czyli jak nauczyć dzieci mądrego radzenia sobie ze złością" zawiera informacje dotyczące mechanizmów powstawania złości, jak również ukazuje sposoby radzenia sobie ze złością swoją i innych. W przystępny sposób uczy dostrzegania zaburzeń i szukania pomocy. Jednocześnie skłania zarówno rodziców, jak i nauczycieli do autorefleksji nad własnym postępowaniem, które czasem w sposób niezamierzony wpływa negatywnie na dziecięce zachowanie. Książka jest praktycznym poradnikiem, napisanym w przystępny sposób i wypełniona narzędziami do zastosowania od ręki.
Brak komentarzy | więcejCoaching zdrowia
Specjaliści tacy jak lekarze, czy psycholodzy dawno już odeszli od definiowania zdrowia wyłączenie jako braku choroby. Dziś zdrowie określa się jako „pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny oraz zdolność do prowadzenia produktywnego życia społecznego i ekonomicznego". Zdrowie przestało być zatem jedynie domeną naszej fizyczności. Do aspektu czysto fizycznego dołączyły takie obszary jak: emocjonalność, mentalność i duchowość. Aby czuć się zatem zdrowym nie wystarczy doświadczenie braku choroby. Zdrowie bowiem to również stan naszych emocji, tego jak o swoim zdrowiu myślmy, oraz jak je przeżywamy.
Brak komentarzy | więcejNAJWAŻNIEJSZY ZWIĄZEK czyli mądra miłość do siebie
„Najważniejszy związek, czyli mądra miłość do siebie", to książka, która moim zdaniem dociera głębiej niż tylko do poziomu intelektu. To publikacja, która porusza serce. Zasiewa w nim radość odkrycia oraz obietnicę możliwej zmiany, a przez to piękniejszego i bardziej satysfakcjonującego życia. Jeżeli masz przekonanie, że na temat poczucia własnej wartości wiesz już wszystko - a nie czytałeś tej książki - to się mylisz. Może brzmi to mało profesjonalnie, ale książka Pani Iwony mnie oczarowała, pokazała jak nadmiar teorii może przysłonić codzienną praktykę. Książka urzeka prostotą. Przykłady z życia samej autorki i jej zawodowego doświadczenia pokazują jak łatwo jest nam samym wpędzić się w pułapkę braku poczuci własnej wartości. Ale kiedy już to zobaczymy, kiedy odkryjemy, co jest przyczyną tego, iż nie dostrzegamy własnej doskonałości uświadomimy sobie, że zmiana jest w zasięgu naszej ręki. Pomogą nam w tym ćwiczenia, dzięki którym czytana teoria zamieni się w praktyczne działanie.
Brak komentarzy | więcej -
Wydarzenia (120 artykułów)
VII Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD
W dniach 16-18 marca 2018r. odbędzie się siódma edycja Przeglądu, której motyw przewodni stanowić będzie „Wgląd w technologie". Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w emisjach filmów poruszających tematykę wpływu technologii na funkcjonowanie człowieka, zarówno jako jednostki, jak i w społeczeństwie.W dzisiejszych czasach technologia jest nieustannie obecna w życiu człowieka i wpływa na niemal każdy jego aspekt. Filmy będą stanowić podstawę do dyskusji o niebezpieczeństwach i dobrodziejstwach rozwoju techniki, zarówno w kontekście życia codziennego jak i szeroko rozumianej nauki. Będzie to nie tylko refleksja nad współczesnością i światem wokół nas, ale również psychologiczna podróż w wizje świata ukazaną w szeroko pojętej science-fiction.
Brak komentarzy | więcejX Ogólnopolska Konferencja "Oko w oko z psychologią. Obszary badań pasjonujących"
Koło Naukowe Psychologów UMCS ma przyjemność zaprosić studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych do wzięcia udziału w X edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu „Oko w oko z...", której tegorocznym tematem są pasjonujące badania z zakresu całej psychologii.
Konferencję uświetnią wykłady wygłoszone przez uznanych specjalistów. W dalszej części zorganizowane zostaną sesje referatowe oraz posterowe z udziałem pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów z różnych polskich ośrodków akademickich, którzy będą mieli okazję zaprezentować swoją pracę w zakresie swoich psychologicznych zainteresowań.
Konferencja odbędzie się 13 kwietnia 2018 roku na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS. ul. Narutowicza 12, Lublin
Brak komentarzy | więcejVIII Konferencja Naukowa - PSYCHODEBIUTY
Brak komentarzy | więcej -
Psychogratka (88 artykułów)
Wzmacnianie siebie
Zawsze warto coś zrobić z własnym życiem. Pociąga nas model zmiany życia, ale często okazuje się, że zmieniamy życie, a nasze problemy pozostają. Wpadamy w pułapkę „bo tam gdzie nas nie ma jest lepiej". Nowe miejsce, nowa praca, nowy związek... . Wierzymy, że zewnętrzna zmiana uczyni nas szczęśliwszymi. Przewracamy swoje życie do górny nogami, pełni energii i nadziei na lepsze jutro, a po wszystkim okazuje się, że jest tak samo. Dzieje się tak, gdyż problemy nie są generowane z zewnątrz ale nosimy je w sobie. Sama zmiana nie jest receptą na lepsze. Receptą jest plan, że ta zmiana będzie w nas i wysiłek, który włożymy, by do tej zmiany się przygotować.
Brak komentarzy | więcejOdpowiedzialność za własne porażki
Człowiek ma taką skłonność, że kiedy przegrywa, tłumaczy przed otoczeniem, że to nie jego wina. Zrzuca odpowiedzialność za porażkę na czynniki zewnętrzne i tam szuka przyczyn swojego niepowadzenia. A najważniejsze jest nie to, żeby analizować świat, tylko żeby analizować samego siebie. Wzięcie odpowiedzialność za porażkę pomaga uniknąć przyszłych klęsk, ponieważ przywraca wiarę w to, że mamy jakiś wpływ na rzeczywistość. To jak się sprawy potoczą zależy jednak od mnie, a nie od jakiś ciemnych sił na które nie mam wpływu. Porażka to nauczyciel, który ma za zadanie nauczyć nas czegoś o nas samych i o świecie. Czegoś czego brakuje nam do pełni. Zastanów się, jak podchodzisz do swoich porażki, czy są dla ciebie lekcją czy też przegraną?
Brak komentarzy | więcejGóra
Natura, jak kochanka, pociąga nas i wabi, zresztą wszyscy jesteśmy jej dziećmi i żywimy się jej darami. Niezależnie od cudów nowoczesnej techniki dopiero powrót na łono natury przywraca nam siły witalne. Choćby medycyna dokonała nieprawdopodobnych postępów, moc lecznicza przyrody w dalszym ciągu jest najlepszym lekarstwem. Twoja następna podróż zawiedzie cię w świat przyrody. Czyż nie jest to idealna sceneria, aby udać się na spotkanie naszego prawdziwego ja?
Brak komentarzy | więcej