Prof. dr hab. Władysław Łosiak
Prof. dr hab. Władysław Łosiak - jest kierownikiem Zakładu Psychologii Klinicznej w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na problematyce stresu, związanych z nim procesów poznawczych i emocjonalnych oraz podstawowych kategorii procesów readaptacji.
Prowadzi badania dotyczące funkcjonowania jednostek w warunkach stresu, sposobów radzenia sobie ze stresem oraz uwarunkowań i następstw stresu.
Autor wielu książek, m.in.: „Psychologia stresu", „Psychologia emocji", „Stres i emocje w naszym życiu", współredaktor oraz współautor pierwszej polskiej monografii dotyczącej psychologii chorych onkologicznie.
Członek Komisji Nauk Psychologicznych Krakowskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk oraz Stress and Anxiety Research Society.
Na portalu Plasterek.pl Pan prof. dr hab. Władysław Łosiak jest Ekspertem sprawującym pieczę nad merytoryczną poprawnością artykułów w zakresie tematyki stresu.
Polecane artykuły
-
Czy niepłodność jest stresująca?
Jednym słowem: bardzo. Badania wykazały, że kobiety z problemem niepłodności wykazują podobny poziom lęku i depresji co osoby chore na raka, choroby serca, czy HIV. Prokreacja jest najsilniejszym ludzkim instynktem. Zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i społeczeństwo, wywierają swoistą presję na posiadanie dziecka. Człowiek w takiej sytuacji może czuć się bardzo samotny.
Brak komentarzy | więcej -
Jak oswoić stres?
Jak oswoić stres?
Lista wydarzeń wywołujących najsilniejszy stres jest inna dla każdego z nas. W czołówce mogą się znaleźć egzaminy, rozmowa o pracę lub jej utrata, własny ślub lub rozwód, przeprowadzka, długa podróż, konflikty z najbliższymi, ale i wystąpienie przed dużą publicznością, zabranie głosu w dyskusji, nawiązanie nowego kontaktu towarzyskiego, załatwienie trudnej sprawy urzędowej. Mówimy, że niektórzy ludzie potrafią w takich momentach „zachować twarz", podczas gdy inni „tracą głowę". Jak to się dzieje, że te same sytuacje dla jednych stanowią wyzwanie i przygodę, a dla drugich ryzyko i zagrożenie?
Brak komentarzy | więcej
Komentarze (2)
Zaloguj się, aby dodać komentarz