Pomoc
Centrum porad
Tu znajdziesz specjalistów - m.in. psychologów, pedagogów, doradców zawodowych, którzy za pośrednictwem portalu Plasterek.pl świadczą swoje usługi. Osoby te są przez nas weryfikowane pod względem zdobytego wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego.
Zobacz dlaczego warto korzystać z Centrum Porad na Plasterek.pl
Na stronie głównej działu „Centrum porad" widać zdjęcia, imię i nazwisko specjalistów oraz obszary, w których udzielają pomocy. Po wybraniu jednego z nich przeniesiesz się na stronę jego profilu, gdzie zapoznasz się z informacjami szczegółowymi, a także formą i cennikiem świadczonych usług.
Istnieje kilka form kontaktu ze specjalistami (jednak nie wszystkie formy są dostępne u każdego z nich):
- Jednorazowa porada przez e-mail - to jednorazowy kontakt ze specjalistą. Na zadane przez Ciebie pytanie otrzymasz jedną wiadomość zwrotną z odpowiedzią.
Odpowiedź od specjalisty znajdziesz w zakładce "Mój plasterek - centrum porad" znajdującej się w prawej kolumnie portalu. - Rozmowa w prywatnym pokoju forumowym - kiedy wybierzesz tę formę kontaktu zostanie założony prywatny pokój forumowy, ograniczony czasowo (tydzień), do którego masz dostęp tylko Ty oraz specjalista, u którego zamówiłeś usługę. Częstotliwość oraz ilość postów ustalasz ze specjalistą. Dostęp do prywatnego pokoju forumowego masz w zakładce "Mój plasterek - centrum porad" znajdującego się w prawej kolumnie portalu.
- Rozmowa na czacie - jest to rozmowa w formie pisanej w czasie rzeczywistym poprzez pokój czatowy. Cena jaką płacisz jest ceną za godzinę rozmowy ze specjalistą. Dostęp do czatu masz w zakładce "Mój plasterek - centrum porad" znajdującego się w prawej kolumnie portalu. Po wybraniu tej opcji kontaktu należy się skontaktować ze specjalistą (np. poprzez plasterkową skrzynkę pocztową) w celu umówienia terminu rozmowy.
- Rozmowa telefoniczna/przez komunikator internetowy - to rozmowa głosowa poprzez telefon lub komunikator internetowy. Cena jaką płacisz jest ceną za godziną rozmowę ze specjalistą. Po wybraniu tej opcji kontaktu należy się skontaktować ze specjalistą (np. poprzez plasterkową skrzynkę pocztową) w celu umuwienia terminu rozmowy.
- Rezerwacja wizyty w gabinecie - poprzez serwis Plasterek.pl masz możliwość zarezerwowania i opłacenia wizyty w prywatnym gabinecie danego specjalisty.
Pod możliwymi formami kontaktu znajduje się informacja o czasie reakcji specjalisty na zamówienie. Oznacza on maksymalny czas reakcji specjalisty, licząc od momentu zarejestrowania płatności przez system Dotpay. Jeśli jednak z przyczyn losowych specjalista nie podejmie zamówienia, zostanie ono anulowane, a wówczas możesz je skierować do innego specjalisty w Centrum Porad lub otrzymasz zwrot wpłaconych pieniędzy.
Klikając opcję „Zamów" przeniesiesz się na stronę, gdzie opisujesz sprawę, z jaką się zwracasz. Opisz tu jak najdokładniej informacje o sobie, oraz kwestie i okoliczności towarzyszące sprawie. W przypadku wybrania opcji "Rozmowa na czacie", "Rozmowa telefoniczna/ przez komunikator internetowy" lub "Rezerwacja wizyty w gabinecie," napisz od razu terminy jakie by Ci odpowiadały, aby szybciej umówić czas rozmowy.
Po kliknięciu opcji „Zamów", znajdującej się pod opisem sytuacji, Twoje zlecenie zostaje przesłane do specjalisty, a ten z chwilą otrzymania Twojej wiadomości decyduje czy jest w stanie Ci pomóc i czy przyjmuje dane zlecenie. Ty natomiast przenosisz się na stronę, gdzie dokonujesz opłaty poprzez system płatności Dotpay, gdzie wybierasz odpowiednią dla siebie formę płatności i podążasz dalej zgodnie z wyświetlaną instrukcją.
Opłaty możesz dokonać za pomocą:
- karty kredytowej
- e-przelewu
- przelewem tradycyjnym
- przekazem pocztowym
- w sklepach Żabka
- w sieci Moje Rachunki
- płatnością poprzez telefon mPay
W przypadku wybrania opcji „Nie, zapłacę później", do uregulowania płatności możesz w każdej chwili przejść wybierając zakładkę "Mój plasterek - centrum porad".
Jeśli usługa jest przyjęta przez specjalistę oraz opłacona przez Ciebie, wówczas w zależności od formy kontaktu:
- Jednorazowa porada przez e-mail - Otrzymasz wiadomość tekstową
- Rozmowa w prywatnym pokoju formowym - utworzy się dostęp do pokoju forumowego, do którego możesz wejść poprzez zakładkę "Mój plasterek - centrum porad".
- Rozmowa na czacie - w umówionym terminie specjalista otworzy pokój czatowy, do którego się dołączysz. Dostęp do niego masz poprzez zakładkę "Mój plasterek - centrum porad".
- Rozmowa telefoniczna/przez komunikator internetowy - w umówionym terminie oraz formie odbędziesz rozmowę ze specjalistą.
- Rezerwacja wizyty w gabinecie - w umówionym terminie spotkasz się ze specjalistą w jego gabinecie.
Życzymy owocnych rozmów i spotkań, które wniosą do Twojego życia wiele dobrego!!!
Grupy to miejsce gdzie możesz dyskutować z innymi użytkownikami Plasterka. Tu możesz wymieniać poglądy, doświadczenia i opinie. Możesz także znaleźć w tym miejscu pomoc i wsparcie w trudnych życiowo sytuacjach od osób, które przeżyły coś podobnego, jak również sam/a możesz pomóc innym dzieląc się swoją historią.
Na stronie głównej działu „Grupy" pod ikonami drzwi są opisane kategorie tematyczne. Cyfra w kwadratowym nawiasie informuje o tym ile jest założonych grup w danej kategorii. Aby przejść do wybranego tematu kliknij odpowiednią ikonę.
Poniżej ikon znajdują się dwie kolumny. W lewej są wyszczególnione ostatnio założone grupy, a w prawej ostatnio aktywne, niezależnie od kategorii.
Już z poziomu strony głównej działu możesz przejść do panelu tworzenia nowej grupy, w tym celu kliknij na natomiast klikając rozwiniesz okno służące do wyszukiwania poszczególnych grup.
Po kliknięciu w wybraną przez siebie ikonę drzwi, przenosisz się na stronę gdzie widzisz grupy założone w tej kategorii. Ich kolejność wyświetlania możesz sortować pod względem ostatnio założonych lub aktywnych grup.
Aby założyć nową grupę kliknij na .
Przejdziesz na stronę gdzie wpisujesz nazwę grupy, ustalasz kategorię w jakiej ma się znaleźć oraz podajesz jej krótki opis.
W tym miejscu napisz jaki wątek chcesz poruszyć, o czym chcesz rozmawiać oraz podaj kluczowe słowa grupy. Treść jaką tu wpiszesz będzie widoczna dla wyszukiwarki, dlatego jak najkonkretniej określ temat rozmowy.
Poniżej opisu znajdują się dodatkowe opcje do wyboru:
- „Awatar" - możesz przyporządkować obrazek do grupy, który graficznie będzie ją wyróżniał. Zaznacz tę opcję po czym kliknij „przeglądaj" i wybierz odpowiedni obrazek z zasobów swojego komputera.
- „Grupa publiczna" - jeśli zaznaczysz tę opcję wówczas każdy użytkownik portalu oraz każdy gość będzie mógł czytać treści pisane w grupie. W przypadku nie zaznaczenia tej opcji tylko członkowie grupy będą mieli do niej wgląd.
- „Członkostwo wymaga akceptacji moderatora" - po zaznaczeniu tej opcji użytkownik chcący dołączyć się do grupy będzie musiał najpierw uzyskać Twoją akceptację. Pozostawienie opcji niezaznaczonej oznacza, że każdy użytkownik może dołączyć do grupy
- „Limit członków" - możesz tu określić maksymalną ilość osób w grupie. Zostawienie opcji niezaznaczonej oznacza brak takiego limitu.
- „Data zakończenia" - w tym miejscu określasz czas trwania grupy, czyli czas w którym można dodawać do niej wpisy. Jeśli zostawisz tę opcję niezaznaczoną, limit czasowy nie będzie wprowadzony.
- "Grupa premium" - grupy premium są przeznaczone do aktywnej promocji swoich usług, warsztatów, szkoleń itp. Jest to opcja płatna, a wysokość opłaty zależy od czasu aktywności takiej grupy i dlatego po wybraniu jej, automatycznie zaznaczy się również "Data zakończenia"
Po zaznaczeniu wszystkich wybranych opcji kliknij na „utwórz grupę"
Grupa jest utworzona jednak jeszcze nie aktywna. Teraz możesz wpisać pierwszego posta, który będzie jednocześnie podjęciem i rozpoczęciem rozmowy. Możesz także w każdej chwili przejść do i odpowiednio je zmodyfikować. Jednak ze względu na zachowanie anonimowości i poufności wypowiedzi, nie ma możliwości zmiany grupy z niepublicznej na publiczną.
Po kliknięciu grupa stanie się widoczna dla innych użytkowników.
W przypadku wybrania opcji "Grupa premium" po kliknięciu "Aktywuj" nastąpi przeniesienie do systemu płatności Dotpay.
Zakładając grupę dostajesz jednocześnie prawa do moderowania nią. W przypadku pojawienia się postów wulgarnych, obraźliwych lub pisanych nie na temat, możesz je usunąć lub edytować. Masz prawo także do usunięcia osoby z grupy, oraz zmiany ustawień lub nawet zamknięcia całej grupy. Możesz także innemu użytkownikowi, który jednocześnie jest członkiem Twojej grupy, nadać prawa moderatora, jednak on nie będzie miał możliwości zamknięcia grupy ani zmiany jej ustawień głównych.
Pod opisem każdej grupy znajdują się informacje o jej ustawieniach oraz czasie powstania.
- taka ikonka oznacza, że tylko członkowie grupy mogą oglądać i dodawać wpisy. Jeśli przy grupie jest taka ikona oznacza to również, że tylko jej członkowie będą widzieli kto bierze udział w rozmowie oraz kto jest założycielem grupy. Ma to na celu zachowanie poufności i anonimowości osób uczestniczących w rozmowie.
- ta ikona oznacza, że członkostwo w grupie wymaga akceptacji moderatora.
- ta ikona oznacza, że grupa posiada ograniczenie czasowe. Po ustalonym terminie nie będzie można dodawać do niej wpisów.
- te informacje mówią ilu jest członków w grupie oraz kiedy ona powstała i przez kogo została założona. Po kliknięciu w informację o ilości osób rozwinie się okienko, w którym zobaczysz kto jest członkiem grupy. Opcja ta jest niedostępna w przypadku grup z ikoną jeśli osóba nie jest jej członkiem. Jeśli występuje ikona kłódki, ukryty jest także założyciel grupy
- cyfry w nawiasie pojawiają się gdy został wprowadzony limit osób w grupie. Informują one o tym jaki jest limit i ilu już jest członków w danej grupie.
Po prawej stronie opisu grupy znajdują się:
- Klikając na „Poleć" rozwinie się dodatkowe okienko, dzięki któremu możesz wysłać komuś znajomemu informację o danej grupie. Wystarczy, że w rubrykę „Do" wpiszesz adres mailowy i klikniesz „Wyślij".
- Po kliknięciu stajesz się członkiem grupy. W przypadku gdy członkostwo w grupie wymaga akceptacji moderatora, założyciel grupy Twoje zgłoszenie będzie mógł zaakceptować lub odrzucić.
- Wybierając tę opcję dodajesz grupę do zakładki . Teraz, nawet nie będąc członkiem grupy możesz na bieżąco śledzić jej rozwój i mieć do niej łatwy i szybki dostęp.
- Klikając tu rozwinie się okienko, w którym możesz napisać wiadomość do moderatora grupy. Opcja przydatna jeśli np. chcesz umotywować swoje członkostwo w grupie, w której jest wprowadzony limit osób oraz gdy członkostwo w grupie wymaga akceptacji moderatora.
Będąc na stronie „moje grupy" lub zakładce „mój plasterek" ikony informują o tym, że od czasu Twojej ostatniej wizyty na portalu, pojawiły się nowe wpisy w grupach, przy których znajduje się ta ikona.
Na stronie „moje grupy" znajduje się pasek, w którym zaznaczasz opcje wyświetlania grup na stronie. Wybierając „nieaktywne" zobaczysz tylko te które zostały założone przez Ciebie, ale nie zostały jeszcze aktywowane, czyli nie są widoczne dla innych użytkowników.
Do Ciebie należy decyzja w jakiej kolejności będą się wyświetlały posty w grupach. Standardowo ustawiona jest opcja „od najnowszych do najstarszych", aby ją zmienić wejdź do edycji swojego profilu w zakładkę „Portal".
Życzymy owocnych rozmów
Zapewne wiesz, że czasem ludzie noszą w sobie zranienia. Nieraz mija wiele lat zanim gotowi są powiedzieć "Przepraszam" lub "Wybaczam", czasem ta gotowość przychodzi nieco za późno...
W dziale "Katharsis" możesz opowiedzieć swoją historię by pozwolić sobie na oczyszczenie się z zalegających przez długi czas emocji. Możesz kogoś przeprosić lub komuś wybaczyć i przesłać swą wiadomość do adresata, możesz również upublicznić wypowiedź pozwalając użytkownikom plasterka na zamieszczenie swoich komentarzy. Wszystko po to by odzyskać pełen wewnętrzny spokój, by pojednać się z sobą i z innymi.
Aby dodać wpis, wejdź do działu Katharsis i kliknij na
W tym miejscu opisz swoją historię.
Możesz zdecydować czy chcesz aby inni użytkownicy Plasterka mieli możliwość czytania oraz komentowania Twojego wpisu. Zaznaczając opcję "ukryj autora" sprawisz, że Twoja wypowiedz staje się całkowicie anonimowa.
Jeśli chcesz wysłać informację o tym wpisie do adresata Twojej wypowiedzi, lub do kogoś kto może być nią zainteresowany to wypełnij okienko "Adres e-mail" i kliknij "wyślij".
Po wybraniu opcji „pozwól użytkownikom Plasterka czytać wpis" oraz „Pozwalaj na komentowanie" oraz kliknięciu na „zapisz" Twoja wiadomość ukaże się jako pierwsza na stronie głównej działu „Katharsis". Tu będzie widoczny jedynie fragment wpisu, data jego utworzenia oraz . Jeśli autor jest ukryty to w miejscu gdzie normalnie pojawiłby się Nick będzie informacja . Po kliknięciu na temat lub znacznik przechodzisz do całej treści.
Klikając na otworzy się okienko w którym możesz wyrazić swoje zdanie na dany wpis.
- Wybierając tę opcję dodajesz wpis do zakładki ulubione.
Będąc na stronie głównej działu Katharsis możesz przeszukiwać wpisy podając w:
odpowiednie słowa kluczowe jakie Cię interesują.
Życzymy owocnego korzystania z działu.
Mediacja to sposób rozwiązywania konfliktu, którego charakterystyczną cechą jest udział osoby trzeciej, bezstronnej i neutralnej, czyli mediatora. Celem mediacji jest wypracowanie przez strony dobrowolnej ugody, satysfakcjonującej obie strony. Więcej na temat mediacji możesz przeczytać w Bazie wiedzy.
W tym miejscu w pytaniach i odpowiedziach pokażemy Ci jak kożystać z pokojów mediacyjnych na Plasterek.pl.
Pytanie: Do czego można używać pokoju mediacyjnego?
Odpowiedź: Pokoju mediacyjnego można używać jako miejsca, w którym rozwiążesz sytuację sporną, prosząc o pomoc osobę trzecią, która jest niezwiązana z sytuacją. Są one tak skonstruowane, że możecie je również zakładać sami, aby wzajemnie popatrzyć na swoje punkty widzenia na daną sytuację, aby lepiej wczuć się w drugą osobę. To doskonałe miejsce do konstruktywnej wymiany niekoniecznie zbieżnych poglądów.
Pytanie: Jak mogę utworzyć pokój mediacyjny?
Odpowiedź: Aby założyć pokój mediacyjny, wejdź do działu „Mediacje", i kliknij w . Przejdziesz do okna ustawień, gdzie wpiszesz temat oraz opis sytuacji konfliktowej, wybierzesz kategorię, w której ma być utworzony pokój oraz podasz drugą stronę konfliktu. Po wypełnieniu wszystkich pól i kliknięciu „Utwórz mediację" pokój jest aktywny.
Pytanie: Jak zaprosić drugą osobę do mediacji?
Odpowiedź: Zakładając pokój mediacyjny, wpisujesz login osoby, z którą masz sytuację konfliktową.
Automatycznie zostanie wysłane do niej zaproszenie do wzięcia udziału w mediacji oraz zostanie ona dołączona do pokoju.
Pytanie: Jak zaproponować kogoś do pełnienia roli mediatora?
Odpowiedź: Możesz zrobić to od razu przy zakładaniu pokoju, wpisując w odpowiednie pole login osoby, którą proponujesz.
Aby ktoś mógł być mediatorem, w edycji swojego konta musi mieć zaznaczoną opcję
Kiedy pokój jest już utworzony, każda ze stron może proponować mediatora korzystając z okna ustawień pokoju.
Pytanie: W jaki sposób zaakceptować lub odrzucić propozycję udziału danego mediatora, złożoną przez drugą stronę.
Odpowiedź: Wejdź do ustawień pokoju i kliknij na odpowiednią ikonę przy loginie osoby zaproponowanej do pełnienia roli mediatora.
Pytanie: Czy do mediacji mogę zaprosić również profesjonalnego mediatora?
Odpowiedź: Oczywiście. Bardzo polecamy Ci tę opcję. Na stronie głównej działu „Mediacje" są widoczne osoby, które profesjonalnie zajmują się mediacjami. Wejdź do profilu wybranej osoby i kliknij na „Zamów" przy odpowiedniej formie usługi . Po dokonaniu płatności zaproś w standardowy sposób mediatora do swojego pokoju.
Pytanie: Dlaczego strona w pokoju mediacyjnym jest podzielona na dwie części?
Odpowiedź: Każda z osób uczestniczących w mediacji na Plasterek.pl, ma do dyspozycji swoją część strony. Dzięki temu w łatwy sposób mogą, zarówno oni, jak i mediator, zobaczyć oba punkty widzenia na daną sprawę. Łatwiej również mogą wczuć się w sytuację drugiej osoby.
Pytanie: Po której stronie pisze zatem mediator?
Odpowiedź: Wpisy mediatora są umieszczane na całej szerokości strony, bez uwzględnienia podziału stron.
Pytanie: Jestem obserwatorem, a nie uczestnikiem, dlaczego nie widzę loginów osób korzystających z mediacji?
Odpowiedź: Osoby postronne mogą obserwować mediacje, które zostały oznaczone jako publiczne, jednak aby nie miały możliwości wpływania na jej przebieg (np. poprzez kontakt mailowy z uczestnikami), a także, aby zagwarantować anonimowość jej uczestników, loginy zostały ukryte.
Pytanie: Chcę pełnić rolę mediatora. Jak mogę dołączyć do założonego już pokoju?
Odpowiedź: Aby pełnić rolę mediatora, wejdź do interesującego Cię pokoju i kliknij na „Podejmij mediację"
Z chwilą, gdy oboje uczestnicy zaakceptują Cię jako mediatora, zostaniesz dołączony do pokoju.
Pytanie: Czy mogę zrezygnować z pełnienia roli mediatora?
Odpowiedź: Jeśli uznasz, że nie jesteś w stanie w żaden sposób pomóc w danej sytuacji, możesz zrezygnować z pełnienia roli mediatora w danym pokoju klikając .
Jeśli pojawią Ci się dodatkowe pytania to napisz na adres plasterek@plasterek.pl, chętnie pomożemy.
Życzymy owocnych rozmów, oraz szybkiego i konstruktywnego rozwiązywania wszelkich nieporozumień.
Artykuły o podobnej tematyce
-
Pomoc psychologiczna on-line - Centrum Porad
Niekiedy w swoim życiu masz do czynienia z sytuacją, której doświadczanie przerasta Cię emocjonalnie, pojawiają się problemy z jej zrozumieniem i zaadoptowaniem do codziennego życia. Bywa też i tak, że powracają do Ciebie przeszłe, bolesne wydarzenia, które utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie. Możesz wówczas dojść do wniosku, że nie jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie, lecz potrzebujesz pomocy drugiej osoby, by odnaleźć w sobie siłę i motywację do zmiany. Warto dobrze rozważyć możliwość poszukania pomocy u specjalisty, gdyż może to być jedna z najważniejszych decyzji w Twoim życiu.
więcej