Newsletter Plasterek.pl [2011-07-07]
Temat miesiąca
Jak odbicie w lustrze steruje naszym życiem?
Kulturowy kontekst obrazu ciała - Czy istnieje możliwość obiektywnego opisania naszego ciała? W pewnym ograniczonym zakresie tak. Możemy dokładnie określić nasz wzrost, wagę, rozmiar stopy, kolor oczu i włosów. Ale na tym nasze możliwości się kończą, bo takie cech wyglądu, jak ładny uśmiech, piękne oczy, zgrabna sylwetka, czy smutne oblicze, wieszakowata figura i przysadzisty tyłek do obiektywnego opisu już nie należą. Niezależnie od tego, czy opisujemy sami siebie, czy opisuje nas ktoś inny na słowa w jakich wypowiadamy się o własnym ciele wpływ mają nasze emocje, doświadczenia, związki minione i te obecne. Zatem obraz ciała, to nie tylko odbicie w lustrze, ale przede wszystkim wyobrażenie ciała zapisane w naszym umyśle.
Wieści
Jak nas kształtuje wirtualna rzeczywistość?
Mieszane efekty komputerowej rewolucji - Gry wideo na pewno mają wiele pozytywnych efektów, które systematycznie opisuje Douglas Gentile z Iowa State University w najnowszym, elektronicznym wydaniu czasopisma „Child Development Perspectives", ale dwie inne publikacje koncentrują się na aspektach negatywnych komputerowych zabaw.
Co w reklamach przekonuje nas najbardziej?
O zaufaniu do reklam - Szybkość, z jaką spiker czyta zastrzeżenia do wcześniej przedstawionej reklamowanej oferty wpływa na zaufanie konsumentów do całego przekazu, informuje czwórka naukowców z czterech różnych amerykańskich uniwersytetów, K. Herbst, E. Finkel, D. Allan i G. Fitzsimons na elektronicznych łamach „Journal of Consumer Research".
O różnych reakcjach na stres - Kobiety i mężczyźni inaczej działają pod wpływem stresu, ale nawet pszczoły podobnie do nas na stres reagują. Nichole Lighthall z University of Southern California wraz z dość dużym zespołem zajęła się różnicami między płciami, by wyniki swoich badań opublikować w czasopiśmie „Social Cognitive and Affective Neuroscience", natomiast nasze podobieństwo do pszczół odkryły cztery badaczki z Newcastle University, M. Bateson, S. Desire, S. Gartside i G. Wright.
Literatura
JEST DOBRZE. Książeczka do psychoterapii.
Autor: Bartosz M. Wrona
„Książka ta: niesie w sobie treści niebezpieczne i potencjalnie szkodliwe dla całego Twojego dotychczasowego życia"
Takimi słowami rozpoczyna się książka Bartosza Wrony JEST DOBRZE. Kiedy je przeczytałam w pierwszej chwili pomyślałam, iż jest to kolejny chwyt, który poprzez swoją kontrowersje ma skłonić do sięgnięcia po tę publikację. Zdanie zmieniła już po kilku pierwszych stronach. Tak, ta niewielka książeczka może być szkodliwa dla całego dotychczasowego życia. Może szkodzić utartym schematom zapisanym w naszych umysłach, może szkodzić naszemu wygodnictwu, które nie pozwala wprowadzać zmian w nasze życie, może szkodzić fałszywym poglądom, które mamy na swój temat i otaczającego nas świata.
« Lista wszystkich biuletynów