Newsletter Plasterek.pl [2011-07-21]

Aktualności

stereotypy.jpgCzekanie na śmierć - stereotypy o starości - nowy cykl na Plasterku

Starość, to etap życia, który jak każdy poprzedni rządzi się własnymi prawami, ograniczeniami i oczekiwaniami. Jednak często się o tym zapomina. Czynią to zarówno osoby starsze kwitując swoje życie słowami „nic mnie już nie czeka", jak i ich najbliżsi mówiąc „no cóż swoje już przeżył/a". Starość zostaje zatem sprowadzona nie do etapu życia, ale do oczekiwania na śmierć. A jak słusznie zauważył Daniel Żyżniewski autor znanego Wam cyklu prezentowanego na Plasterku o psychologicznych aspektach astmy oskrzelowej: „Starość nie jest czekaniem na śmierć ani bardziej ani mniej, niż jakikolwiek inny etap w życiu człowieka. Życie każdego z nas może bowiem skończyć się w każdej chwili". Zapraszamy do nowego cyklu autorstwa Daniel Żyżniewskiego zatytułowanego „Czekanie na śmierć - stereotypy o starości", w którym autor poszuka odpowiedzi na pytania związane ze starością, obalając tym samym niejeden stereotyp.

 


Baza wiedzy

old women1.jpgCzekanie na śmierć - stereotypy o starości cz.1

Oto pewna staruszka: Ma 80 lat. Po pięćdziesiątce zaczęła mieć problemy z krążeniem objawiające się pękaniem naczynek, puchnięciem i niewyjaśnionymi, otwierającymi się i gojącymi co jakiś czas ranami na stopach. Traktowała sprawę powierzchownie stosując jedynie opatrunki. W wieku 65 lat wymieniono jej staw biodrowy, bo spróchniał. Objawy dotyczące stóp zaczęły stopniowo przechodzić na łydki i uda.


Temat miesiąca

duckling.jpgZ brzydkiego kaczątka w pięknego łabędzia

Zapewne każdy z Was zna ze swojego dzieciństwa piękną baśń Hansa Christiana Andersena zatytułowaną „Brzydkie kaczątko". To historia łabędziego pisklaka, który przez przypadek wykluł się z jajka w kaczej rodzinie. Po przyjściu na świat okazało się, że w niczym nie przypomina swojej kaczej rodziny, co stało powodem wielu kpin i złośliwości ze strony współmieszkańców podwórka. Biedne kaczątko martwiło się, że jest takie brzydkie i inne, niż pozostali bracia i siostry. Ogromne cierpienie sprawiał mu fakt, iż  jest pośmiewiskiem całego podwórka...


Wieści

young people.jpgDlaczego impulsywne zachowanie przeszkadza w planowaniu?

Umiejętność planowania w młodości - Nastolatki nie mają jeszcze w pełni wykształconej umiejętności planowania, jak wynika z właśnie opublikowanego na łamach czasopisma „Child Development" badania, wykonanego przez zespół kierowany przez Dustina Alberta z Temple University.


sleep.jpgDlaczego śpiąc dobrze tracimy zbędne kilogramy?

Sen dobry na stopnie i na figurę - Dwudzieste piąte doroczne spotkanie Associated Professional Sleep Societies SLEEP 2011 w Minneapolis to okazja dla naukowców, by przedstawić swoje najnowsze w tej dziedzinie odkrycia, a dla czytelników Plasterka szansa, by się coś więcej na temat snu dowiedzieć. P. Thacher i S. Onyper z St. Lawrence University podzielili się swoimi wnioskami na temat snu studentów i jego związku z wynikami w nauce, a W. Killgore, M. Weiner i Z. Schwab z Harvard Medical School mówili o wpływie senności na wybór tego, co jemy, czyli tego, co decyduje, jak wyglądamy: szczupło czy otyle.


memory1.jpgCzy naukowcom uda się usprawnić naszą pamięć?

O pamięci kilka optymistycznych słów - Nasz mózg wydaje się być czasami lepiej usposobiony, by nowe informacje przyswoić, a gdy już efekty osiągane na zwierzętach nauczymy się powtarzać na sobie, stanie się wtedy możliwe włączanie i wyłączanie pamięci, a nawet regenerowanie pamięci straconej na skutek wylewu czy choroby Alzheimera.

 


Grupy

uwolnij ciało.jpgUwolnij ciało

Warsztaty pracy z ciałem dla każdego, kto chce spotkać się z samym sobą i zyskać prawdziwie piękne ciało! Termin: 25.VII. - 29.VII.2011. Prowadzi: Ewa Suchocka. 

Utworzona: 16.07.2011



« Lista wszystkich biuletynów