Newsletter Plasterek.pl [2011-08-12]

Baza wiedzy

public speech.jpgJak poskromić stres podczas wystąpień publicznych?

Ostatnio usłyszałam tezę, że ludzie bardziej boją się wystąpień publicznych niż własnej śmierci. Nawet jeśli nie zgadzamy się z tym stwierdzeniem, przyznamy raczej, że wystąpienia publiczne są jedną z najbardziej stresujących czynności, jaką większość  z nas przynajmniej raz w życiu musiała wykonać (...). Pocieszający jest fakt, że silna trema trwa najczęściej maksymalnie 3-4 minuty, niezależnie od długości wypowiedzi. Należy pamiętać, że ze stresem nie można walczyć, jest on naturalnym elementem naszego życia, ważną informacją  dla nas, płynącą z naszego organizmu. Dlatego warto mu się przyjrzeć i przeanalizować, jakie objawy i jakie działania stresu obserwujemy u siebie. Dzięki temu łatwiej nam będzie skutecznie nim zarządzać.

 


Temat miesiąca

zamęt.jpgKiedy życie przynosi zamęt

Jestem przekonana o tym, że życie jest dla nas wspaniałą możliwością do rozwoju i nauki. Niektórzy idą nawet dalej, mówiąc, że życie to jedna wielka lekcja. Inni, jak Neal Walsh, uważają, że wręcz przeciwnie, życie wcale nie jest lekcją, którą mamy odrabiać, za to jest świetną okazją do poznania naszej prawdziwej natury. Jeszcze inni twierdzą, że życie jest tym, czym chcemy, żeby było. Jeśli spodziewamy się lekcji, dostaniemy lekcje, jeśli spodziewamy się miłej i przyjemnej ziemskiej podróży,  to też otrzymamy.


ferst day.jpgPierwszy dzień reszty Twojego życia

To pierwszy dzień reszty Twojego życia. Dość utarty frazes, prawda? Ale jak często zdarza się nam zastanowić nad głębią jego znaczenia? Mi osobiście - nieszczególnie często. Mam wrażenie, że czasem pewnych słów, zdań, dotykamy jedynie po werbalnej powierzchni, opierając się na szczątkowej pamięci ich znaczenia, nie docierając głębszych warstw. Nie przenosząc znaczeń w sferę doświadczania i doświadczeń.



Wieści

gold way.jpgRóżne drogi do szczęścia - jak odnaleźć tę właściwą?

Zaspokojenie wszystkich potrzeb, od najbardziej podstawowych, do tych zwanych wyższymi, miało w piramidzie Abrahama Maslowa z 1943 roku zapewnić samorealizację i szczęście. Ed Diener i Louis Tay z University of Illinois poddali tę klasyczną teorię testowi w innych niż zachodnioeuropejska kulturach i zaproponowali swoje w niej modyfikacje. Genetyczne zaś podłoże tak prostej czynności jak patrzenie na uśmiechnięte twarze odkryli B. Chakrabarti z University of Reading i S. Baron-Cohen z University of Cambridge. Pierwsza dwójka pisze na stronach „Journal of Personality and Social Psychology", druga zaś wybrała czasopismo „Molecular Autism", by podzielić się z nami swoim odkryciem.


forget-me-not.jpgCzy żyłoby się nam łatwiej, gdybyśmy umieli wymazywać z pamięci bolesne wspomnienia?  

Nauka zapominania - Gerd Waldhauser z uniwesytetu w szwedzkim Lund obronił swoją tezę doktorską, w której dowodził on idei przedstawionej już przez samego Zygmunta Freuda, że zapominać możemy się nauczyć, podobnie jak kontrolować możemy nasze mięśnie, by danej czynności nie wykonały. Z metodologią jego pracy wypada nam się teraz zapoznać, by ocenić wiarygodność jego odkrycia.


old couple.jpgCo sprzyja trwaniu w długim, satysfakcjonującym związku?

Szczęście po latach małżeństwa - Wyniki pierwszego (według twierdzenia autorów) badania dotyczącego poziomu zadowolenie z relacji jako takiej i seksualnego życia w szczególności w długoletnich stałych związkach zostały ogłoszone przez zespół kierowany przez Julię Heimar, dyrektor Kinsey Institute na Indiana University, na łamach ostatniego numeru „Archives of Sexual Behavior".

 


Literatura

Co z tym życiem.jpgCo z tym życiem?

Autor: Kinga Rusin

Książka o miłości i nienawiści, o wzlotach i upadkach! Przejdź z Kingą Rusin nią przez trudne chwile i zmień swoje życie na lepsze.

Kinga potrzebowała psychoterapeuty, ale o tym nie wiedziała. Do momentu, gdy poznała Małgosię. Po ich pierwszej rozmowie przyszły kolejne - o mężczyznach, miłości, kobiecej przyjaźni, dzieciach, karierze, życiowych wyborach, zwycięstwach i porażkach...

Przez telefon, w samochodzie, na mieście, w nocy, w chwilach trudnych i przy lampce wina, w nerwach i na spokojnie, czasem przez zaciśnięte zęby...

Dlaczego się kochamy, a potem tak łatwo nienawidzimy? Dlaczego boimy się wyjść z niechcianych związków? Dlaczego tak trudno jest zacząć życie od nowa? Co z tym życiem?

 



« Lista wszystkich biuletynów