Newsletter Plasterek.pl [2011-10-28]
Aktualności
Listopadowy „Temat miesiąca" - wybrany
W zakończonej kilka dni temu sondzie, większością głosów (41%) wybraliście temat: Nerwica - co zrobić, by przestała rządzić Twoim życiem? Miesiąc zaczniemy ogólnym wprowadzeniem w temat, następnie zajmiemy się poszczególnymi zaburzeniami, a na koniec poruszymy również temat nerwicy dziecięcej. Porozmawiamy ze specjalistami, którzy na co dzień zajmują się leczeniem nerwic i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: co zrobić, by nerwica przestał rządzić Twoim życie? Jak zawsze czekam na Wasze propozycje odnośnie tego o czym szczególnie chcielibyście przeczytać w obrębie poruszanego tematu - anetabarta@plasterek.pl
Baza wiedzy
Romans z własnym ciałem jako etap rozwoju dziecka
Częstą przyczyną zgłoszeń rodziców do psychologa jest onanizacja ich dzieci. Masturbację dziecięcą rozumiemy jako czynność polegającą na stymulowaniu swoich narządów płciowych przez chłopca, czy dziewczynkę poprzez dotykanie ich, kołysanie się, ocieranie. Rodzice różnie reagują na takie zachowania swoich dzieci. Czasem podejmują próbę rozmowy i wytłumaczenia, że tak nie wolno. Zdarza się, że przejawiają postawę „karającego rodzica" postrzegając zachowania dziecka jako coś absolutnie nienormalnego.
Temat miesiąca
Zmiana jest jak zasadzona przez nas roślinka - wymaga uważności i troskliwości. Ważne, abyśmy pamiętali, że nic nie jest nam dane raz na zawsze, więc jeżeli coś uda się nam osiągnąć musimy o to dbać, aby jak najdłużej móc się cieszyć osiągniętym efektem. O tym, jak do zmiany się przygotować, jak ją wprowadzać oraz jak „pielęgnować", kiedy już stanie się elementem naszego życia rozmawiałam z Panią Ewą Mukoid, coachem, która na codzie pomaga ludziom wprowadzać zmiany.
Wieści
Czy dla Ciebie ta szklanka jest do połowy pełna?
Jak działa mózg optymisty - Wystarczy wyłączyć płat czołowy, by zostać optymistą, donoszą T. Sharot i R. Dolan z University College London i C. Korn z Berlin School of Mind and Brain (po angielsku się nazywa, choć jest w Niemczech) na łamach ostatniego numeru czasopisma „Nature Neuroscience".
Czy jedzenie słodyczy może poprawić nasz charakter?
Głębsze znaczenie słodkich metafor - W wyrażeniach „słodki smak" i „słodki charakter" to samo słowo występuje w dwu różnych znaczeniach: dosłownym i przenośnym. Jednak w świetle badań przeprowadzonych pod kierownictwem Dr Briana Meiera z Gettysburg College wraz ze współpracownikami z Dakota State University i Saint Xavier University związek między tymi dwoma znaczeniami może być bliższy niż przypuszczano. Czytamy o tym na łamach najnowszego wydania „Journal of Personality and Social Psychology".
Co wybrać tradycyjną książkę, czy e - booka?
Ukryte zalety elektronicznego czytania - Zespół naukowców z Johannes Gutenberg-Universität Mainz kierowany przez prof. Stephana Füssela ustalił, że czytanie elektronicznych książek wcale nie odbiega, a czasem nawet przewyższa skutecznością czytanie tradycyjnych, na papierze drukowanych materiałów, wbrew panującemu zwłaszcza w Niemczech sceptycyzmowi wobec tego nowego środka komunikacji.
Wydarzenia
Jakie czynniki odpowiadają za kształtowanie naszego temperamentu? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza Regulacyjna Teoria Temperamentu autorstwa profesora Jana Strelaua, który w listopadzie zainauguruje cykl wykładów otwartych we wrocławskim wydziale Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
„Od badań podstawowych do zastosowań w praktyce psychologicznej na przykładzie regulacyjnej teorii temperamentu" to tytuł wykładu otwartego, który dla studentów i mieszkańców Wrocławia wygłosi profesor Jan Strelau. Wydarzenie odbędzie się 14 listopada w nowej siedzibie wrocławskiego wydziału SWPS przy ul. Ostrowskiego 30
Grupy
Choć miesiąc październik dobiega ku końcowi, nadal możesz przyłączyć się do grupy i podjąć 30 dniową próbę, aby wprowadzić zmianę do swojego życia. Zapraszamy do wspólnego zmieniania siebie.
« Lista wszystkich biuletynów