Newsletter Plasterek.pl [2011-11-04]

Temat miesiąca

fear2.jpgZaburzenia nerwicowe

Choć po raz pierwszy terminu „nerwica" użył ponad 200 lat temu szkocki lekarz William Cullen, to objawy ją charakteryzujące znane były blisko 2,5 tysiąca lat temu. Już Hipokrates wyróżnił pewną jednostkę chorobową, którą określił mianem histerii. Sama nazwa dla tej grupy objawów ma ścisły związek z ich występowaniem. Hipokrates przypisywał histerię głównie kobietom, a jej przyczyn upatrywał w tym, że macica raz na jakiś czas wędruje po całym ich ciele.



Wieści

IQ.jpgDlaczego całe życie warto pracować nad zwiększaniem swojego IQ?

Zmienny iloraz inteligencji - Iloraz inteligencji może ulegać ogromnym zmianom podczas dojrzewania, a te wzloty i upadki znajdują odzwierciedlenie w przeobrażeniach zachodzących w mózgu. O tym odkryciu informuje na łamach magazynu „Nature" grupa kierowana przez prof. Cathy Price z Univeristy College London.


facebook1.jpgDlaczego warto mieć na facebooku grono przyjaciół?

Facebookowi przyjaciele powiększają nam mózg? - Ilość substancji szarej, w niektórych rejonach mózgu koreluje z wielkością kręgu znajomych na Facebooku - odkryło ten fakt czterech naukowców z University College London, R. Kanai, B. Bahrami, R. Roylance i G. Rees, o czym piszą oni w najnowszym wydaniu „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences".


men and women.jpgJak ocenimy niestereotypowych ludzi?

„Męskie" kobiety i „kobiecych" mężczyzn oceniamy gorzej niż osoby zachowujące się zgodnie z istniejącymi stereotypami płci. Stoją za tym tradycjonalistyczne poglądy i niska otwartość poznawcza. Badaczka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej sprawdziła, jak oceniamy osoby odchodzące od ról płciowych i jakie mogą być tego przyczyny.



Literatura

Pojedynek z nerwicą.jpgPojedynek z nerwicą - o nerwicy optymistycznie

Historie osób, które przezwyciężyły kryzys

Autor: Anna Polender

Pojedynek z nerwicą, to fascynująca historia walki i zwycięstwa nad chorobą, opisana na przykładzie losów dwudziestu jeden pacjentów, którzy dzięki własnym wysiłkom potrafili pokonać swoje cierpienia, dojść do równowagi psychicznej, odzyskać spokój, zdrowie fizyczne, wiarę w siebie i w ludzi.

 


Katharsis

Za czarną zasłoną

Często "jestem" za czarną zasłoną... Boję się własnych myśli i słów - bywa, że mnie przerażają...
Mam mądrych, wyrozumiałych i kochających rodziców, mieszkam z nimi i moim 7-miesięcznym synkiem. Rodzice pomagają mi ile tylko mogą. Ale od wielu lat rodzą się między nami konflikty, najostrzejsze z ojcem. Po prostu - mamy zbyt podobne charaktery: wybuchowe, krytykanckie, ogólnie dość nieprzyjemne w sytuacji, gdy coś (nawet jakiś drobiazg) nam się nie podoba. Czuję, że noszę w sobie cały czas jakieś urazy, których nie potrafię przezwyciężyć, a które dają swój wyraz w byciu opryskliwą i czepliwą osobą, nastawioną na krytykę.




« Lista wszystkich biuletynów