Newsletter Plasterek.pl [2011-12-16]
Baza wiedzy
Czekanie na śmierć - stereotypy o starości cz. 5
Czy mózg czeka na śmierć c.d.
Wśród stereotypów o starości funkcjonuje taki, że mózg nie zmienia się w dorosłości i pozostaje takim, jaki się ukształtował w okresie rozwojowym. Jeszcze jeden stereotyp, który wiąże się z poprzednim to taki, że rozwój mózgu jest zdeterminowany genetycznie i nie ma się na niego wpływu. Trzeba powiedzieć wprost, że oba przekonania mijają się z prawdą całkowicie. Do wyjaśnienia tego jak naprawdę jest z tym już „ukształtowanym" vel dorosłym mózgiem proponuję sięgnąć po wciąż mało rozpowszechniony termin neuroplastyczność.
Temat miesiąca
Ewa Błaszczyk w rozmowie o pomaganiu na Plasterek.pl
Pomagamy z różnych pobudek, według Ewy Błaszczyk nieważne jakich, istotne jest to, że skłaniają nas one do udzielenia pomocy. Najsilniejszym bodźcem zazwyczaj jest osobiste doświadczenie, które wyrywa nas z przekonania, że wszelkie nieszczęścia przydarzają się innym, ale nie nam. Kiedy osobiście doświadczamy bólu i cierpienia zmienia się nasz sposób myślenia odnośnie pomagania. Dlaczego? Zapraszamy do przeczytania wywiadu.
Wieści
Zmiany w mózgu związane z negatywnym zachowaniem i jego moralną oceną
Mózg zdiagnozowanych psychopatów funkcjonuje inaczej niż u zdrowych przestępców, którzy popełnili podobne czyny - donosi zespół kierowany przez Michaela Koenigsa z University of Wisconsin na łamach najnowszego numeru „Journal of Neuroscience". Yang Wang z kolegami z Indiana University zaobserwował z kolei niekorzystne zmiany w mózgu na skutek tygodnia komputerowych gier z przemocą - referował on o tym podczas dorocznego spotkania Radiological Society of North America.
8 kroków do spełnienia marzeń
„Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz to zrobić" /Walt Disney/
Marzenia nigdy nie zjawiają się przypadkiem, jako mrzonki niemożliwe do spełnienia, zawsze są wyrazem naszych potrzeb, możliwości i talentów. Marzenia, to mapa, którą każdy ma w sobie, wytyczają drogę naszego życia, są kapitałem, którym musimy odpowiedzi zarządzać, a przede wszystkim powinniśmy je wyjąć spod poduszki i zacząć realizować.
Urodzenie wcześniaka obniża samoocenę matki
Termin narodzin dziecka oraz zatrudnienie wiążą się z samooceną matki. Najniższa samoocena występuje u matek skrajnych wcześniaków i matek niezatrudnionych. Najwyższą samooceną charakteryzują się matki, które posiadają zarówno dziecko urodzone w terminie, jak i pracę. Samoocena kobiet, które urodziły wcześniaka jest obniżona w stosunku do samooceny matek dzieci donoszonych. Taki stan może się utrzymywać nawet do kilku lat po porodzie - informują badacze z sopockiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Literatura
10 prostych sposobów radzenia sobie z niepokojem
Autor: Kevin L. Gyoerkoe, Pamela S. Wiegartz
Czy prześladują Cię czarne, mało prawdopodobne scenariusze zdarzeń? Czy obawiasz się, że jeśli coś może się nie udać, to na pewno się nie uda? Czy wciąż myślisz tylko o najgorszym?
Jeśli tak, to znaczy, że żyjesz w chronicznym niepokoju. Autorzy są przekonani, że ten trudny do zniesienia stan można zastąpić pozytywnym nastawieniem do świata. W swojej książce podają sprawdzone w praktyce metody pomocy.
Katharsis
bajka zwana życiem
życie jak w bajce.... dobry dom, kochająca rodzina... królestwo, skarby....- istny raj dla księżnczki tatusia... wszystko można mieć za skarb rodziców.... piękne szaty, błaznów...-lecz nic nigdy nie zastąpi bliskości, chociażby przytulenia.... niby tak blisko- a zarazem głęboka otchłań dzieląca dwa światy..., dzieciństwo wspaniałe... mnóstwo "zajmowaczy" czasu tylko co potem...?? na pozór pięknie, kolorowo a w środku zamku dzikie awantury, szanataże ...
Grupy
Często mimo założonych rodzin i obowiązków jesteśmy osamotnieni, niezrozumienie innych, bolące opinie o sobie tworzy coraz większą przepaść. Brak zrozumienia u najbliższych, ich arogancja przyprawia tylko o większy ból i osamotnienie!
Utworzona: przez beata68
« Lista wszystkich biuletynów