Newsletter Plasterek.pl [2012-01-20]
Baza wiedzy
Zaburzenia osobowości (część I)
Osobowość posiada każdy z nas, jest to spójna, złożona całość, która nadaje kierunek naszym działaniom. Zdrowa osobowość jest zintegrowana i składa się, tak samo jak ciało, ze struktur i procesów, zawiera w sobie wyobrażenia, wspomnienia przeszłości, reprezentacje umysłowe, a także oczekiwania. W niektórych przypadkach jednak osobowość może ukształtować się nieprawidłowo, wówczas mamy do czynienia z zaburzeniami osobowości.
Temat miesiąca
Akceptacja siebie tu i teraz - warunek realizacji postanowień
Robiąc postanowienia, bardzo łatwo jest nam sobie wyobrazić jacy pragniemy być. Oczami wyobraźni widzimy siebie szczuplejszymi, szczęśliwszymi, bogatszymi, w otoczeniu grona przyjaciół. Wydaje się nam, że cała sztuka polega na dążeniu do tego wymarzonego „ideału". Gabriela Stolarczyk psycholog zarządzania, coach, trener uważa jednak, że punktem wyjścia do realizacji celów powinna być akceptacja samego siebie, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie obudzić w sobie siłę, która tym celom podoła.
Wieści
Wszelkie badania i realne wydarzenia z życia codziennego pokazują, że w ekstremalnych sytuacjach prawie większość z nas umie zachować się, tak jak prawdziwy bohater. Ale prawda jest taka, że o bohaterstwo o wiele łatwiej w „godzinie próby" niż w codziennym życiu. Być sobą, umieć zawalczyć o swoje prawa, a przede wszystkim dać sobie przyzwolenie na bycie szczęśliwym - to dopiero odwaga.
Zależność finansowa wpływa na związek
Czy zależność finansowa w związku wpływa na poziom zadowolenia z życia? Jak pod tym względem różnią się kobiety i mężczyźni? Studentki psychologii z SWPS przeanalizowały, jak oceniamy satysfakcję życiową osób zależnych i niezależnych finansowo w związku. Na podstawie wyników ich eksperymentu ukaże się rozdział w książce pt. „Podróże między kobiecością a męskością". Badanie pokazało, że choć stereotyp „kobiecości" ulega przemianom, to „męskość" jest ciągle ujmowana raczej tradycyjnie.
Dyskusja z matką przygotuje nastolatka, by dać odpór równieśnikom
Nastolatki, które bardziej otwarcie wyrażają swoje poglądy w rozmowach z matkami (nawet, jeśli ich zdania się różnią) - częściej niż inni potrafią oprzeć się presji ze strony rówieśników, nakłaniających np. do narkotyków lub alkoholu - stwierdzili badacze z USA.
Katharsis
... 1 października zmarł mój Tata. Z czasem nie jest łatwiej wręcz gorzej. Nie umiem spać. Na niczym mi nie zależy. Mój Tata był dla mnie najważniejszą osobą w życiu.
Jestem zła na cały siat, bo trafił na lekarzy chamów. Miał raka. Czekaliśmy na konsultacje u onkologa ten go nie przyjął bo szpital w którym mój Tata był operowany nie dał mu skierowania po wyjściu z niego. Pan T, był oburzony tym że w ogóle się śmiemy go pytać co my w ogóle mamy robić...
...często gdy widzę kogoś znajomego w autobusie to sobie myślę, żeby mnie tylko nie zauważył (bo będzie chciał gadać,), nawet czuję się wtedy zestresowany...czasem chce z kimś rozmawiać, ale przeważnie nie...tak naprawdę moje jedyne towarzystwo to rodzice, 3 przyjaciół, którzy akceptują to, że czasem ich ignoruję..i moja dziewczyna, która jest w tej chwili największym adresatem tej mojej dziwnej zazdrości...również zdarza się, że z Nią cały dzień nie rozmawiam i bywa, że się przez to kłócimy...Podsumowując wygląda to tak, że z jednej strony brakuje mi towarzystwa a z drugiej częściej od niego uciekam,jak to pogodzić?
Grupy
grupa dla osób, które doświadczyły w swoim życiu molestowania, gwałtu i chciałyby o tym pogadać...
« Lista wszystkich biuletynów