Newsletter Plasterek.pl [2012-01-27]
Baza wiedzy
Wpływ źródeł i poziomu stresu w pracy na poziom jakości związku (częśćI)
W dobie coraz większego zaangażowania w karierę zawodową, szczególnie w odniesieniu do osób młodych, które starają się jak najszybciej osiągnąć określone cele związane z pracą, można zaobserwować coraz większy, negatywny wpływ tego zjawiska na kształtowanie się życia rodzinnego. W Polsce, w ciągu ostatnich kilkunastu lat, bardzo znacząco spadła liczba dzieci przypadająca na jedną rodzinę, a osoby decydujące się na dziecko, czy założenie rodziny, robią to coraz później. Oczywiście trudno jest oszacować na podstawie tych danych, jaki związek może mieć wzmożona aktywność zawodowa na życie rodzinne jednak można zaobserwować wyraźny wpływ na siebie tych dwóch podstawowych płaszczyzn życia każdego człowieka.
Temat miesiąca
Noworoczne postanowienia jak bumerang
Właśnie mija pierwszy miesiąc nowego roku. Jeżeli wierzyć badaniom, to połowa z nas odpuściła już sobie noworoczne postanowienia. Pozostało po nich jedynie mgliste wspomnienie i przeświadczenie, że następnym razem na pewno się uda. Czy aby na pewno? Badania pokazują, że 90% postanowień noworocznych nigdy nie udaje się zrealizować. Mało tego, postanowienia noworoczne wracają do nas jak bumerang, tzn. że co roku obiecujemy sobie praktycznie to samo i co roku 31 grudnia przekonujemy się, że z naszych planów nic nie pozostało. Możesz jednak obiecać sobie, że tym razem będzie inaczej, a ponieważ same obietnice, jak już wiadomo nie wystarczą, proponuję przyswojenie sobie kilku prostych zasad, które pomogą Wam przekuć noworoczne marzenia w realne plany, które w tym roku na pewno.
Wieści
Zapanuj nad swoim czasem - 5 prostych sposobów, by uchwycić chwilę
Jedni mają go w bród, inni wiecznie narzekają na jego brak. Mogłoby się zatem wydawać, że czas to dobro rozdzielone niesprawiedliwie. Ale prawda jest taka, że każdy z nas ma go tyle samo, dla każdego zegar odmierza sekundy, minuty i godziny w takim samym tempie. Różnica polega jedynie na tym, że ci pierwsi zaakceptowali odwieczny ruch wskazówek zegara, ci drudzy stale próbują z nim walczyć wierząc, że uda im się sterować czasem. Poznaj pięć prostych sposobów, które sprawią, że czas stanie się twoim sprzymierzeńcem.
Rozbawienie powoduje wzrost śmiałości w kontaktach z innymi ludźmi i sprawia, że jesteśmy pozytywniej nastawieni do innych osób - wynika z badań wykonanych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Przeprowadzał je student SWPS - Jakub Kryś - w ramach swojej pracy doktorskiej. Na swoje badania otrzymał grant z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Nie wytrzymujemy coraz większego tempa życia
Zwiększa się zachorowalność na zaburzenia psychiczne, bo coraz więcej osób nie wytrzymuje szybkiego tempa życia, ale też przestaliśmy się wstydzić tego, że przeżywamy jakieś trudności natury psychicznej - powiedział w rozmowie z PAP dr Bohdan Woronowicz. Z opublikowanego raportu European College of Neuropsychopharmacology (ENCP) wynika, że aż 38 proc. Europejczyków każdego roku cierpi na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, napady lęku, bezsenność i uzależnienie od alkoholu, a także z powodu chorób neurologicznych, głównie demencji.
Psychogratka
Czy czas jest Twoim sprzymierzeńcem?
Marzysz, by doba miała co najmniej 26 godzin, a może każdego dnia umiesz wygospodarować godzinę tylko dla siebie? Jedni z nas ciągle za czasem gonią, inni żyją z nim za pan brat, a są i tacy, dla których czas wydaje się nie mieć żadnego znaczenia. Rozwiąż test i przekonaj się, do której grupy należysz. Czy potrafisz się dobrze zorganizować, czy zazwyczaj wszystko robisz na „styk", a może czas przecieka Ci przez palce nie wiadomo kiedy?
Literatura
ASERTYWNOŚĆ NA CO DZIEŃ - czyli jak żyć w zgodzie ze sobą i innymi
Autor: Agnieszka Wróbel
Od jakiegoś czasu asertywność stała się bardzo modnym słowem. Ma zastosowanie w życiu zawodowym, gdy trzeba zawalczyć o swoje prawa, w życiu rodzinnym, gdy domagamy się szacunku od bliskich nam osób, a nawet w piaskownicy, gdy trzylatek wykrzykuje „to moje". Asertywność pozwala na pełne wyrażanie siebie, z zachowaniem prawa do szacunku wobec innych osób.
"Asertywność pozwala na spokojne i stanowcze wyznaczanie granic, wyrażanie swoich potrzeb i oczekiwań, odmawianie bez poczucia winy, tłumaczenia się i usprawiedliwiania. Daje prawo do niewiedzy i popełniania błędów".
/fragment książki/
« Lista wszystkich biuletynów