Newsletter Plasterek.pl [2012-03-30]
Aktualności
Z przyjemnością przedstawiamy Wam Panią Marię Ewę Bogucką - nowego specjalistę w Plasterkowym Centrum Porad. Pani Maria jest coachem, doradcą zawodowy, psychologiem/terapeutą oraz trenerem. Udziela porad w zakresie: motywacji, pracy, stresu i zaburzeń psychosomatycznych. Głównym obszarem jej działań jest pomoc i wsparcie w sytuacjach dużego obciążenia emocjonalnego, będącego rezultatem m.in. stresującego środowiska pracy, czy trudnej sytuacją związanej z poważną chorobą bliskiej osoby. Pani Maria pomaga również w wypracowaniu zasobów, które świadomie używane, stanowią ochronę przed konsekwencjami stresu.
Baza wiedzy
Czekanie na śmierć - stereotypy o starości cz. 7 - Andropauza
Kobiety mają swoją menopauzę, a mężczyźni andropauzę. Owszem, każda kobieta przechodzi menopauzę, bo jest to fizjologiczna cecha płci pięknej. Andropauza natomiast nie jest cechą fizjologiczną mężczyzny. Stereotyp na temat męskiego pokwitania staje się często fałszywym uzasadnieniem wynikających z męskiego starzenia się naturalnych zmian, zwłaszcza w obszarze seksualności. Warto zatem wiedzieć skąd wziął się termin andropauza, czym dokładnie jest ta przypadłość oraz jak się objawia.
Temat miesiąca - o kobietach i dla kobiet
O kobiecych coming-outach słów kilka
Kobieta. Temat rzeka, któremu poeci poświęcali poematy, dzieła swojego życia. Istnieją kobiety fatalne, kobiety subtelne, modliszki, kury domowe, kobiety sukcesu, kobiety walczące, nimfy, heroiny, święte i upadłe. Jak Eros i Tanatos, od zawsze stanowiły dla mężczyzn obiekt pożądań, podziwu, uwielbienia, ale i lęków.
Jak odkryłam moją ścieżkę serca
Podobnie jak jedna z bohaterek „Biegnącej z wilkami" czułam, że jeżeli nie wyruszę w tę podróż nic się nie wydarzy, nigdy nie zacznę żyć naprawdę. Spotkałam go w lesie, miał opuchniętą łapę, prosił, abym ją opatrzyła. Bałam się... A jeżeli mnie pożre? Ludzie opowiadali o nim różne historie. Moja intuicja milczała, przygłuszona lękami, ideologią, dobrymi radami. Ale życie w lesie, z dala od zgiełku słów, sprawiło, że nagle odezwała się z nieznaną dotąd mocą: „Spójrz w oczy wilka" usłyszałam. Spojrzałam. Było w nich cierpienie. Drżącą ręką wyciągnęłam wnyko z wilczej łapy. Okazało się, że wilk wcale nie zamierzał mnie schrupać na kolację. Co więcej, z wdzięczności ofiarował mi rzęsę ze swego oka.
Zawsze aktualne wieści
17 powodów dla których dobrze jest być kobietą
Kobieta jest wrażliwa i racjonalna, dumna ze swej kobiecości przy równoczesnym braku akceptacji wobec niektórych elementów swojego ciała. Potrafi zadziwić zaradnością i umiejętnością dostosowania się do każdych warunków, a równocześnie rozbraja swoją naiwności, jeżeli chodzi o sprawy techniczne. Choć czasem prawdziwa z niej heroska, to niestety natura sprawiła, że jej kanaliki łzowe wykazują dużą nad-aktywność. (...) Jaka kobieta jest każdy widzi, ale czy każdy wie dlaczego tak dobrze jest być kobietą?
W leczeniu autyzmu większość metod mało efektywnych
Jedynie 30 proc. metod edukacyjno-terapeutycznych stosowanych w leczeniu autyzmu ma potwierdzoną efektywność. Spośród nich niemal wszystkie wywodzą się z psychologii behawioralnej - twierdzą zajmujący się tym schorzeniem psychologowie.
ADHD nie jest wymyśloną chorobą
ADHD jest zaburzeniem dotyczącym 3-5 proc. dzieci w wieku szkolnym. Nieleczone prowadzi do problemów w nauce, w kontaktach z rówieśnikami, może być przyczyną depresji, a także zwiększa ryzyko uzależnień i konfliktów z prawem. Wczesne zdiagnozowanie i leczenie ADHD znacznie zwiększa szanse na to, że w przyszłości dziecku uda się uniknąć łamania prawa, zdobyć dobre wykształcenie i odnieść życiowy sukces. Ale, by terapia dała najlepsze efekty, powinni być w nią włączeni nie tylko rodzice, ale też nauczyciele dziecka.
Możesz pomóc
Katharsis - I co dalej?
Poznałam go w wieku 16 lat. Był starszy, dojrzalszy. Ja, głupia smarkula zwróciłam uwagę pracującego, dorosłego mężczyzny. Byliśmy ze sobą ponad 4 lata podczas których zdążył odpowiednio namieszać w moim życiu. Z małej, głupiutkiej licealistki, stałam się spełnioną studentką informatyki. I wtedy wszystko zaczęło się walić. On nie był już dla mnie wzorem do naśladowania. Nie chciałam tak samo jak wszyscy jego znajomi skończyć na hali produkcyjnej po skończeniu liceum...
Katharsis - I co teraz...?
Odkad pamietam trzymalysmy sie razem. 3 szalone rozrabiary, ktore poznaly sie na studiach. Rozne z charakteru, ale z wygladu tylko jedna sie byla "inna". Bylysmy na dobre i na zle przez 9 lat. Placz czy smiech wspoldzielilysmy razem. Rozne perypetie zyciowe stanowily dla nas wyzwanie... Zawsze wiedzialysmy, ze mozemy na siebie liczyc. Do czasu kiedy sie nie zakochalam. Pierwsza odsunela sie "Chuda", a pozniej "Krzykliwa". Ich relacje sie zaciesnily do tego stopnia, ze dla mnie juz miejsca nie zostalo.
Rozrywka
Coś do roziwązania - STRES W TWOIM ŻYCIU
Na ogół nie zastanawiamy się, jak codzienny stres wpływa na nasze życie i zdrowie. Wiemy, że jest wiemy, że nie da się go całkowicie wyeliminować, ale rzadko kiedy zastanawiamy się w jaki sposób odbija się on na naszym zdrowiu. A stres to taki podstępny drań. Czeka przyczajony latami, by pewnego pięknego dnia uderzyć, niespodziewanie i w najczulszy punk. A może warto go jednak przechytrzyć? Zrób test i sprawdź, czy swoim życiem rządzisz Ty, czy Twój stres.
Coś do poczytania - Urok codzienności. Psychologia emocjonalnego przepływu
Któż z nas nie pamięta chwil, w których świat przestaje istnieć? Chwil zatracenia i całkowitego zatopienia gdy jeździliśmy na łyżwach, czytaliśmy książkę, braliśmy udział w dyskusji, układaliśmy scrabble... Nic się wówczas nie liczy, czas nie istnieje, przestrzeń nie istnieje, pochłania nas tylko! Czym jest to niezwykłe odczucie? Czy to brak kontroli? Czy to pasja? Doświadczenie mistyczne? A może jeszcze coś innego? Czy zastanawiałeś się czym jest owo zanurzenie w działaniu? Czy można zrobić coś, by uczestniczyć w tym częściej?
Coś do śmiechu - "Śmiech to zdrowie"
Jasiu przybiega do mamy:
- Mamo, mamo, mówią że ja jestem nienormalny!!
- A kto tak mówi, Jasiu???
- Muchy.
« Lista wszystkich biuletynów