Zupełnie nowy i niezwykły!!! Newsletter Plasterek.pl [2012-09-20]

drogowskaz.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Rozsądek czy intuicja? - czym się kierować przy podejmowaniu decyzji?

  • Poznaj zasady „myślenia wstecz" i przećwicz je, rozwiązując zagadkę.

  • Dlaczego warto dołączyć do grupy wsparcia na Plasterek.pl?

  • Pomoc on line według Anny Cichoń, Plasterkowego specjalisty z Centrum Porad.

 


Warto wiedzieć

warto wiedzieć.jpgRacjonalizm, czy intuicja?

Kiedy dokonujemy wyborów chcielibyśmy żywić przekonanie, że podjęliśmy najlepszą decyzję z możliwych w danych warunkach. Podejmowanie decyzji związane jest jednak z przyszłymi wydarzeniami, których nie da się do końca przewidzieć. Zatem podstawową cechą podejmowania decyzji jest NIEPEWNOŚĆ.

Aby poradzić sobie z niepewnością, która jest wpisana w podejmowanie każdej decyzji możemy wykorzystać jedno z dwóch podejść. Pierwsze z nich, to podejście ATOMISTYCZNE sprowadzające podejmowanie decyzji do serii logicznych, uporządkowanych kroków. Rozbijając decyzję na małe kroczki możemy się skupić na jej częściach składowych i wyłowić dzięki temu najważniejsze informacje dotyczące czekającej nas decyzji. Drugim sposobem poradzenia sobie z niepewnością jest postępowanie oparte na instynkcie zwane HOLISTYCZNYM. Polega ono na stosowaniu metod intuicyjnych, w których zamiast rozumu słuchamy serca.

Chociaż oba podejścia się różnią, to jednak łączy je podstawowa czynność jaką jest MYŚLENIE.

Życie to ciągłe podejmowanie decyzji i chociaż nie mamy szans na to, by były one doskonałe, to rozsądne wydaje się robienie wszystkiego, aby były one jak najlepsze.

Czym Ty się kierujesz, racjonalizmem czy intuicją?

Kliknij i dołącz do dyskusji na Facebooku



Ćwiczenie w tym tygodniu

ćwiczenie.jpgMyśl wstecz

Jedną z lepszych strategii w podejmowaniu decyzji jest metoda polegająca na myśleniu wstecz. Wynika to z faktu, iż często rezultat jaki chcemy osiągnąć jest jasny i oczywisty, a problemem jest tylko dotarcie do końca. Wyobraź sobie zatem ostateczny efekt jaki osiągniesz podejmując daną decyzję, a następnie krok po kroku cofaj się wstecz. To coś w rodzaju czasu przyszłego dokonanego; kiedy o zdarzeniu, które dopiero ma się wydarzyć, mówimy tak, jakby już się skończyło.

Przećwicz zatem umiejętność myślenia wstecz rozwiązując poniższą zagadkę:

Dwie dziewczynki i ich matka chcą popłynąć na wyspę. Jednak łódka, którą chcą płynąć utrzyma albo obie dziewczynki albo samą kobietę. Zakładając, że wszystkie one są dobrymi żeglarzami, jak mogą dostać się na wyspę, płynąc tam i powrotem jak najmniejszą ilość razy. Pamiętaj, że łódka sama nie wróci z wyspy.

Odpowiedzi szukaj w kolejnym newsletterze.



Możesz Pomóc

możesz pomóc.jpgGrupy wsparcia

Rachela jako jedna z uczestniczek Plasterkowej grupy wsparcia w taki oto sposób pisze o swoim doświadczeniu: (...) Ja założyłam moją grupę w momencie ekstremalnie dla mnie trudnym i odczuwałam niejednokrotnie ulgę i radość czytając autentycznie wspierające słowa nieznanych przecież osób. To naprawdę działa i chce się potem jakby na bieżąco być z nimi "plasterkowo" i dzielić się nowościami. Myślę też, że otrzymując taką pomoc mogę też przysłużyć się swoją historią komuś w podobnej sytuacji i to też wzmacnia.

Poszukaj grupy dla Siebie

 


Pomoc dla Ciebie

Anna Cichoń.jpgUdzielanie pomocy on line jest dla mnie wspaniałą okazją na dotarcie do ludzi, którzy prawdopodobnie nigdy nie zgłosiliby się do psychologa. Czasem dlatego, że go  brak w miejscu zamieszkania, ale często ze względu na swój lęk, wstyd, obawę przed osobistym spotkaniem.
Czasami spotkanie on line jest pierwszym przełamaniem lodów, po którym ludzie szukają osobistej pomocy w swoim miejscu zamieszkania. Jest bezpieczną formą spotkania, przekonania się, że "psycholog też człowiek". (...) Dla niektórych słowo pisane ma większą moc, większą wartość niż mówione. List jest też czymś do czego można wrócić, inaczej niż słowna porada, z której zapamiętamy to co chcemy zapamiętać.

Tak o pomocy on line pisze Anna Cichoń, z którą możesz się spotkać w Plasterkowym Centrum Porad.

 

Dołącz do nas na:

f_logo.jpg     logo-nk.jpg




« Lista wszystkich biuletynów