Nowy Newsletter Plasterek.pl [2012-10-17]

rodzina2.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Efekt Lolity - dziś dzieci dorastają szybciej
  • Ja cielesne. Od normy do zaburzeń - warto przeczytać
  • Skradzione dzieciństwo - jaką pozycję w rodzinie zajmuje dziecko?
  • Strach - katharsis - poradź, pomóż, dodaj odwagi...
  • Katarzyna Swojak zaprasza Cię do kontaktu


Warto wiedzieć

Lolita1.jpgEfekt Lolity

Kompresja wiekowa, to termin zaczerpnięty z książki doktor M. Gigi Durham „Efekt Lolity...", w której autorka rozpatruje mity krążące wśród współczesnej młodzieży dotyczące wyglądu, a w szczególności te odnośnie ciała i ubioru. Kompresja wiekowa jest utożsamiana z zacieraniem się granic między obszarami dzieciństwa i dorosłości, między innymi w aspekcie seksualności, co owocuje pewnymi określonymi konsekwencjami w funkcjonowaniu dzieci oraz ich rodzin. Kompresję wiekową wykorzystują przede wszystkim eksperci od reklamy, by lansować już wśród kilkuletnich dzieci produkty, które jeszcze dekadę temu były kierowane do osób dorastających. Obszarem, w którym kompresja wiekowa rzuca się w oczy najbardziej są ubranka dziecięce, głównie dla dziewczynek. To miniaturowe kopie dorosłych ubiorów, których najważniejszym określeniem, używanym już przez czterolatki jest „sexy".


Czy Twoim zdaniem, dzisiejsze dzieci rzeczywiście dorastają dużo szybciej (za szybko)? - dołącz do dyskusji na facebooku.


ja-cielesne-okladka.gifWarto przeczytać  - Ja cielesne. Od normy do zaburzeń

W czasach, gdy ciało stało się obiektem kultu i narzędziem wykorzystywanym w reklamie, relacja między ja cielesnym a ja psychicznym jest bardzo utrudniona. Polecana książka porusza zagadnienia dotyczące cielesności. Przedmiotem analiz autorek jest nie tyle biologicznie pojmowane ciało, ile Ja cielesne, czyli element tożsamości człowieka. Autorki podają też wiele wskazówek przydatnych zwłaszcza rodzicom, a dotyczących ich pozytywnego i negatywnego wpływu na rozwój tożsamości dziecka. To doskonała pozycja dla wszystkich osób, wspierających rozwój młodzieży, u której wygląd zewnętrzny tak bardzo wpływa na poczucie własnej wartości...



Ćwiczenie w tym tygodniu

dziecko1.jpgSkradzione dzieciństwo

„...Dzieci dorastają za szybko, sprawcą kradzieży ich dzieciństwa jest toksyczna kombinacja telewizji, kina, gier wideo oraz Internetu..." [Krzyżanowski]. Aż prosi się, by w tym miejscu zapytać, a gdzie w takim razie są ich rodzice? Dlaczego pozwalają, by ich pociechy zostały pozbawione dzieciństwa?

Ćwiczenie

Przyjrzyj się swojej rodzinie, a w szczególności dzieciom. Zwróć uwagę na miejsce, jakie Twoje pociechy zajmują w rodzinie. Zastanów się, czy pozwalasz swojemu dziecku być dzieckiem?!

Rozwiązanie zagadki Edwarda Muncha

Nie da się jednoznacznie stwierdzić na podstawie samej obserwacji obrazu Krzyk, czy namalowana postać krzyczy, czy też krzyk słyszy. Obie wersje są równie prawdopodobne, ale wypowiadając się na ten temat, wykraczamy poza strefę obserwacji i przechodzimy do interpretacji. Bardzo często tak samo podchodzimy do naszych rodzin. Nie pozwalamy sobie na obserwację, ale od razu przechodzimy do interpretacji i zawsze robimy to przez pryzmat własnych doświadczeń, lęków, oczekiwań i nadziei. Dziś poobserwuj swoją rodzinę i przekonaj się, ile ciekawy rzeczy możesz dojrzeć.



Możesz pomóc

możesz pomóc.jpgStrach

Od ponad pół roku piszę z pewnym chłopakiem. Niestety tylko piszę:( Nie znam go na tyle , na ile bym chciała ale stał się dla mnie kimś ważnym. Bardzo lubię z nim pisać, żartować itp. Umawialiśmy się na spotkanie już nie raz nie dwa ale nigdy nic z tego nie wyszło. Mamy po 20 lat. On jeszcze nigdy nie był w żadnym związku. Twierdzi, że mu na mnie zależy ale strasznie boi się z kimś być. (...)Zależy mi na tym chłopaku ale mi tylko pisanie już nie wystarcza. Mówiłam mu to już, zapewniałam, że ja nie mam zamiaru go zranić., Może i to głupie ale on naprawdę nie jest mi obojętny. Czuję się strasznie i już nie wiem co robić. Nie chce go stracić ale już wątpię, że uda mi się go chociaż namówić do spotkania... poradź, pomóż, dodaj odwagi...



Pomoc dla Ciebie

Katarzyna Swojak.jpgJeżeli czujesz potrzebę rozmowy, wprowadzenia zmian w swoim życiu, chciałbyś przejść metamorfozę, poprawić relacje z dziećmi, partnerem, otoczeniem lub po prostu zasięgnąć porady - Plasterkowy specjalista Katarzyna Swojak zaprasza Cię do kontaktu. W obszarze jej zainteresowań zawodowych leży między innymi pomoc psychologiczna ukierunkowana na: rodziny, młodzież i dzieci, wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży rozwiązywanie konfliktów na linii rodzic - dziecko, pomoc w rozwiązaniu trudności wychowawczych.

 



« Lista wszystkich biuletynów