Świąteczny Newsletter Plasterek.pl [2012-12-19]
Świąteczny czas obdarowywania
i dzielenia się dobrem
Czym jest dawanie? - to działanie, które sprawia Ci przyjemność, jest dla Ciebie ważne w jakimś osobistym kontekście, a zarazem bezinteresowne, nakierowane na drugą osobę. A czym w takim razie jest branie? To przede wszystkim wdzięczna i radosna akceptacja aktywności drugiej osoby.
Święta to czas, w którym dajemy i bierzemy bardzo dużo. Od ofiarowanych prezentów zaczynając, poprzez dobre słowo w składanych sobie życzeniach, a na wspólnym byciu razem kończąc. Aby przeżyć święta w zgodzie z sobą musimy zachować równowagę na linii dawanie - branie. Nie chodzi oczywiście o prowadzenie skrzętnych notatek, ile to daliśmy i czy aby na pewno tyle samo otrzymaliśmy, ale o wewnętrzne przekonanie, że nasza aktywność w dawaniu i braniu jest równo rozłożona.
Ale jak zachować tę wewnętrzną równowagę w dawaniu i braniu? - zmieniając pytanie, które każdy z nas sobie zadaje: Co robią ludzie? na pytanie Co możemy zrobić sami? Zachowanie równowagi pomiędzy byciem obdarowującym, a obdarowanym stanowi bardzo ważny aspekt, bo zależny tylko od nas. Może się wydawać, że o ile na dawanie mamy wpływ i możemy o tym decydować, to na otrzymywanie już nie za bardzo, gdyż nie zależy ono od nas. Ale nic bardziej mylnego. Aby dać, musimy wykazać własne chęci, aby otrzymać również musimy się na to zgodzić.
A czym dla Ciebie jest świąteczne obdarowywanie? - dołącz do dyskusji na Facebooku.
Magia podarunków
Dając prezent ofiarujemy jakąś cząstkę siebie. Nasz czas, pomysł, energię i uczucie, które włożyliśmy w podarek. Obdarowywanie to intymne, osobiste wydarzenie zarówno dla osoby obdarowującej jak i obdarowanej. Może zatem w tym roku zamiast nieśmiertelnych skarpetek, krawatów, czy seryjnych słodyczy podarujesz coś wyjątkowego i osobistego. Wyobraź sobie prezent zrobiony przez siebie, ślicznie zapakowany, specjalnie dla TEJ JEDNEJ OSOBY.
Czekoladowe trufle
(sprawdzone przez Plasterka)
Składniki:
10 dag czekolady gorzkiej, 20 dag czekolady mlecznej, 10 dag masła, 100 ml śmietany kremówki, 1 torebka cukru waniliowego, 2 łyżki kakao, 3 łyżki koniaku (opcjonalnie)
Wykonanie:
Śmietanę kremówkę zagotuj razem z cukrem waniliowym. Posiekaj obie czekolady i wraz z masłem dodaj do śmietany. Trzymaj na bardzo małym ogniu, często mieszając, aż wszystkie składniki dokładnie się połączą. Zdejmij z ognia dodaj koniak, wymieszaj i wstaw na około 2 godziny do lodówki. Schłodzona masę ubij mikserem aż stanie się puszysta. Nabieraj łyżeczka małe porcje, formuj kulki i obtaczaj je w kakao (mogę też być wiórki kokosowe, mielone orzechy, pokruszone herbatniki...). Każdą kuleczkę wsadź do papierowej foremki (można kupić o dowolnych kształtach). Przygotowane trufle można pakować w ozdobne pudełka, lub poukładać w stożek na tekturowej podkładce, owinąć w folię i przewiązać kokardą.
Pierniczki na choinkę
(sprawdzone przez redakcję)
Składniki:
1 szklanka cukru, 1 cukier waniliowy, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, przyprawa do piernika, 2 jajka, 1 kostka masła, ½ szklanki miodu, starta skórka z cytryny, 3 szklanki mąki pszennej.
Wykonanie:
Masło, cukier i cukier waniliowy utrzyj na puszystą masę. Następnie dodaj jajka i skórkę z cytryny, a kiedy się połączą wlej miód. Mąkę, przyprawę do pierników i proszek do pieczenia wymieszaj razem, a następnie dodaj do masy. Kiedy już wszystkie składniki się połączą, ciasto włóż do lodówki najlepiej na całą noc. Następnego dnia podziel ciasto na 4 części, każdą rozwałkuj i wytnij pierniczki (to nie muszą być gotowe foremki ze sklepu, puść wodze wyobraźni i przygotuj niepowtarzalne kształty). Pierniczki piecz przez 30 minut w temperaturze 180 stopni. Gotowe pierniczki prezentują się rewelacyjnie w pudełku wyłożonym siankiem.
Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia życzymy Wam:
Czasu bogatego w radość,
Choinki bogatej w ozdoby,
Stołu bogatego w przysmaki,
Rodziny bogatej w dobro.
Niech te święta będą dla Was czasem miłości płynącej od bliskich i Bożego dziecięcia,
niech ten niezwykły czas napełni Was wiarą i nadzieją na najwspanialsze dzisiaj
i pełne radosnego oczekiwania jutro.
« Lista wszystkich biuletynów