Newsletter Plasterek.pl - złap bakcyla optymizmu! [2013-01-09]

optymista.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Pesymizm - nie zaraź się i nie zarażaj
  • Pierwsza pomoc na „złe" myśli
  • Warsztaty online - psychologia pozytywna każdego dnia

Warto wiedzieć

Pesymizm - nie zaraź się i nie zarażaj

konik.jpgPamiętacie z dzieciństwa wiersz Jana Brzechwy o pesymiście i optymiście? Ten pierwszy w darze od wróżki otrzymał konika, ten drugi g... końskie zapakowane w różowy papierek. O ile pesymiście prezent zdawał się początkiem niezliczonych problemów (o konika trzeba się troszczyć) o tyle optymista uznał, że to świetny prezent, a jedynym problemem jest to, że konik uciekł i trzeba go poszukać.

Dlaczego ludzie różnią się między sobą stopniem zadowolenia i oczekiwań wobec życia?

Stoją za tym zarówno przyczyny zewnętrzne takie jak: otoczenie społeczne, czy kultura, jak i przyczyny wewnętrzne - związane z osobowością, które mają pewne zakorzenienia w naszym wyposażeniu genetycznym. Jedną z cech, która decyduje o tym, czy z optymizmem patrzymy w przyszłość, czy też zamartwiamy się byle drobiazgiem, jest nasz sposób wyjaśniania porażek, których doświadczamy. To co się nam przytrafia możemy przypisywać sobie albo okolicznością zewnętrznym. W pierwszym przypadku uznajemy, że mamy wpływ na nasze życie, możemy je zmieniać i kształtować. W drugim zdajemy się na los i przypadek rezygnując niejako z możliwości sterowania własnym życie. Taka postawa sprzyja pesymizmowi, bo zabija motywację do zmiany. Bo jak zmienić coś, co zupełnie od nas nie zależy?
Zgodnie z hipotezą Martina Seligmana nikt nie rodzi się ze stylem interpretacji porażek. Uczymy się go słuchając tego, co mówią nasi rodzice, nauczyciele, ludzie z najbliższego otoczenia. Możemy zatem pracować nad własną interpretacją niepowodzeń, możemy zmieniać nasze przekonania i zapisane schematy postępowania. Czyż takie rozumowanie nie jest samo w sobie OPTYMISTYCZNE?

Optymista, czy pesymista - jak oceniasz możliwość kształtowania własnego życia? - dołącz do dyskusji na Facebooku.



Ćwiczenie w tym tygodniu

Pierwsza pomoc na „złe" myśli

myśli.jpgJednym z częstych przejawów pesymizmu jest skłonność do pielęgnowania negatywnych myśli. Warto zapanować nad takimi myślami i nie pozwolić panoszyć się im w głowie. Jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest poddanie ich krytycznej analizie. Zatem poprowadź sam ze sobą dialog niczym Sokrates ze swoimi uczniami.

• Czy na pewno to, że zawsze wszystko mi się nie udaje to prawda?
• Co konkretnego mi się nie udało?
• Czy mogę sobie przypomnieć coś, co było moim sukcesem?
• Czy w doświadczonej porażce mogę znaleźć jakiś element sukcesu?
• Czy to w ogóle była porażka?

Celem takich zabiegów jest spojrzenie na problem w sposób bardziej obiektywny, ujrzenie w nim zarówno złych, jak i dobrych stron. Bo warto zauważyć problem i zastanowić się, dlaczego się pojawił i jak można sobie z nim poradzić. Nie warto - bo to tylko odbija się negatywnie na naszym zdrowiu - zamartwiać się, rozpamiętywać i pogrążać w negatywnych myślach.

 


Warsztaty online

Chcesz być osobą, która z wiarą i nadzieją patrzy na siebie, innych oraz otoczenie?

Glacier.jpgWeź udział w warsztatach "Psychologia pozytywna każdego dnia" podczas których:

» poznasz swoje mocne strony, zalety i talenty oraz dowiesz się, jak wykorzystać je w życiu,

» nauczysz się optymistycznie interpretować wszystko co Cię w życiu spotyka,

» przekonasz się jaki "poziom" ma Twoje poczucie szczęścia, 

» wykorzystasz swoje siły i cnoty, by osiągnąć satysfakcjonujące życie

Weź udział w warsztatach „Psychologia pozytywna każdego dnia" i poznaj perspektywy własnego rozwoju, dowiedz się jakie masz zasoby i jak możesz czerpać z nich siłę każdego dnia.

Dołącz do nas na:

f_logo.jpg   logo-nk.jpg



« Lista wszystkich biuletynów