Newsletter Plasterek.pl - silna wola [2013-02-08]
W dzisiejszym newsletterze:
- Silna wola, czyli jak działać, by być skutecznym
-
Jak zachęcić samego siebie do działania?
-
Twórz wymierne dobro dla siebie i innych
Warto wiedzieć
Silna wola
Zgodnie z potocznymi poglądami i wynikami wielu badań umiejętność samokontroli, czy też tzw. siła woli wywiera istotny wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Ludzie w większym stopniu umiejący się poddawać samokontroli cieszą się lepszym zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym, są bardziej zadowoleni ze swoich związków, bardziej lubiani lepiej wypadają w szkole, są też w mniejszym stopniu narażeni na zaburzenie odżywiania. Silna wola wiąże się z sumiennością, a jej brak z... „grą na zwłokę". Odwlekanie, czyli odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę, to bardzo kosztowna skłonność. Kosztowna w dosłownym znaczeniu tego słowa. Według amerykańskich badań przeciętny Amerykanin w wyniku odkładania ważnych spraw na ostatnią chwilę ponosi rocznie straty w wysokości ok. 1200 dolarów.
Największą skłonność do odkładania mają osoby impulsywne oraz te ze słabym poczuciem kontroli. Impulsywność sprawia, że człowiek łatwo się rozprasza, ma skłonność do robienie kilku rzeczy równocześnie oraz przeskakiwania z zadania na zadanie. Z kolei przekonanie, że nie kontrolujemy tego, co nas w życiu spotyka sprawia, że z niechęcią zabieramy się do każdego zadania i odkładamy je możliwe jak najdłużej, gdyż jego rezultaty i tak leżą poza zasięgiem naszych możliwości.
Czy jesteś „nałogowym odkładaczem"? - dołącz do dyskusji na Facebooku.
Popracuj nad swoją silną wolą!
Każdy może pracować nad swoją silną wolą i tym samym zwiększyć efektywność swoich działań. Poniżej kilka wskazówek, jak walczyć z pokusą odkładania.
1. Zastanów się co Cię powstrzymuje - nikt nie jest po prostu leniem. Każdego może blokować coś innego: lęk, że sobie nie poradzi lub, że źle wypadnie w oczach innych, obniżony nastrój z powodu kłopotów lub brak wystarczających informacji na temat zadania, które należy wykonać.
2. Sformułuj swoje obawy - bardzo często formułujemy swoje obawy na podstawie niejasnych przesłanek lub własnych przypuszczeń. Pamiętaj jednak o błędach w myśleniu. Są to takie odruchowe (uproszczone) interpretacje różnych sytuacji, które niby pomagają nam szybko ocenić sytuację, ale - paradoksalnie - przez tę szybkość upraszczają i często zafałszowują rzeczywistość. Pamiętaj nie ma „zawsze" i „nigdy" - pewne rzeczy są mniej lub bardziej prawdopodobne.
3. Pamiętaj, że lepsza jest motywacja wewnętrzna - zastanów się co dobrego możesz dla siebie wyciągnąć z tego, co masz zrobić
4. Nikt nie jest w stanie zabrać się do czegoś, kiedy czuje, że go to przerasta - zrób listę zadań, ułóż je od najtrudniejszego do najłatwiejszego i wykonuj po kolei.
5. Najtrudniejsze zadania podziel na mniejsze części - możesz np. zastosować technikę małych kroków „Kaizen", polega ona na rozłożeniu zadania na wiele małych etapów i wykonywania ich krok po kroku.
6. Nagradzaj się za postępy - zawczasu ustal za co i czym się nagrodzisz, jeżeli wykonasz dane zadanie
7. Dbaj o własny odpoczynek - zmęczenie nie sprzyja efektywnej pracy, ustal zatem czas i długość przerw jeszcze przed przystąpieniem do wykonywania zadania.
Pomoc dla Ciebie
Witam Cię, jestem doradcą zawodowym, mam na imię Monika Włodarczyk. Mogę potowarzyszyć Ci w wyborach związanych z Twą aktywnością, wesprzeć Cię informacją, pomóc Ci uporządkować czy też rozwinąć te umiejętności i zasoby, które są Ci potrzebne abyś był jeszcze bardziej skutecznym w realizacji swoich zawodowych celów.
Nie sugeruj się proszę potocznym znaczeniem słowa "doradca" - bo ja nie podejmę za Ciebie ani jednej decyzji i nie otrzymasz ode mnie gotowej recepty na Twe zawodowe spełnienie... ale... mogę z Tobą usiąść i pomóc Ci wypracować najlepsze rozwiązania dla Ciebie na dziś i przyszłość.
I najważniejsze - co chcę Ci powiedzieć - że każdy z nas ma możliwości i zasoby tworzenia poprzez swoją aktywność zawodową wymiernego dobra dla siebie samego i innych.
Spotkajmy sie w Plasterkowym Centrum Porad :)
Możesz pomóc
O sobie mogę powiedzieć tylko tyle, że mam poważne problemy rodzinne/szkolne. Jest tego tyle, że w sumie nawet nie wiem od czego zacząć... No cóż. Urodziłam się w małej wsi. Mój ojciec na długo przed moimi narodzinami zaczął pić. Moją matkę bił gdy, była w ciąży. Nadszedł 21 kwietnia, przyszłam na świat. Kochany Tata wylewał łzy szczęścia do swojej matki.(...)
Nie mam siły wracać do szkoły. Nie mam siły żyć. Chcę się zabić, myślę o tym non-stop. Potrzebuję pomocy, ale kto mi jej udzieli?(...)Tak ważne jest dla mnie jedno słowo, dobre słowo, przytulenie, uśmiech, ale jestem jak śmieć- mój los zależy od innych.
POMOCY!
Dołącz do nas na:
« Lista wszystkich biuletynów