Newsletter Plasterek.pl - moc słowa [2013-03-11]
W dzisiejszym newsletterze:
-
Moc słów, czyli jak to co mówimy kształtuje naszą rzeczywistość?
-
Kształtuj własną rzeczywistość, czyli kontroluj słowa, które wypowiadasz
-
Wykorzystaj moc swoich słów, by pomóc innym
-
"Czarodziejka" słowa, czyli nowy specjalista w Centrum Porad
Warto wiedzieć
Moc słów
Myśli i słowa mają wyjątkową moc i tworzą naszą rzeczywistość.
Wybierajmy je więc mądrze.
(Louis L. Hay)
W naszych słowach jest nasza moc. Owa moc ujawnia się, gdy bierzemy odpowiedzialność, za to co mówimy i za słowa, które padają z naszych ust. Louis L. Hay powiada „To co mówimy, jest odbiciem naszych myśli". Zatem, jakie są pierwsze słowa, które mówisz do siebie rano, a jakim kończysz swój dzień? Czy są to słowa pełne dobroci, akceptacji i wiary w siebie, czy może negacji, krytyki i ciągłego obwiniania?
Nasza podświadomość nie ma za grosz poczucia humor i nie zna ironii, bierze wszystko dosłownie, więc w zależności od tego, jakich słów używasz tak kształtuj Twoją rzeczywistość. A wybór tego co mówimy i w jaki robimy to sposób może być równie prosty, jak wzięcie głębokiego oddechu po długim przebywaniu pod wodą. Kiedy budzisz się rano i widzisz za oknem strugi deszczu, możesz powiedzieć „Co za okropny dzień" lub „Cóż za mokry dzień". Chociaż oba określenia mówią o tym samy, to różnią się diametralnie. Oczywiście, żadne z nich pogody nie zmieni, ale nasze nastawienie do czekającego nas dnia, jak najbardziej.
Przekonanie, że słowa są w stanie kształtować naszą rzeczywistość skrywa się w samej funkcji języka. Pierwszą z nich jest funkcja semantyczna, a więc możliwość nadawania znaczeń, to ona czyni język zrozumiały. Zaś drugą funkcją jest funkcja magiczna, a więc wiara w moc sprawczą słów.
Czy świadomie używasz mocy swoich słów? - dołącz do dyskusji na Facebooku.
Ćwiczenie w tym tygodniu
Kształtuj własną rzeczywistość
Jeśli chcesz być odpowiedzialny za swoje życie,
stań się odpowiedzialny za swoje słowa.
(Louis L. Hay)
Stwierdzenie, że możemy zmieniać nasze odczucia i to czego doświadczamy, zmieniając jedynie słowa, jakich używamy, może wydawać się niedorzeczne. A jednak, słowa naprawdę mają moc zmieniania naszych uczuć i kształtowania naszej rzeczywistości.
Przekonaj się na „własnym języku" i zrób tygodniowy eksperyment. Zasady są bardzo proste, chociaż ich stosowanie wymaga koncentracji oraz świadomego podchodzenia do tego co mówisz.
A więc zaczynaj! Zamieniaj słowa tak, by pozytywnie wyrażały Twoją rzeczywistość, np. zamiast mówić - jestem zły, powiedz - jestem poirytowany. Zamiast mówić - jestem pokonany, powiedz - jestem w potrzebie, zamiast mówić - czuję się odrzucony, powiedz - czuję się źle zrozumiany itd.
Zasada zamiany słów skrywa się w skrócie NPK: koniec z Narzekaniem, koniec z Plotkowaniem, koniec z Krytyką.
... Moja znajoma postanowiła wprowadzić tę zasadę w życie i wiecie co się okazało? Przez tydzień nie była w stanie do nikogo się odezwać. A potem? Zmieniło się jej życie :)
Możesz pomóc
Wykorzystaj moc swoich słów, by pomóc innym
Grupy - Samobójstwo
Żyję jeszcze.. chodzę na terapię grupową już pół roku, leczę się na depresję ale bez rezultatów. Nie mam już zupełnie siły na nic.. jestem wykończony pracą nad sobą i myśleniem. Chciałbym się zabić, tylko tyle - ale nawet na to nie mam siły :-((
Katharsisi - Kocham tylko jedno dziecko
Jestem matką dwójki dzieci 8 i 3 lata. Pierwsza-córka, była moim oczkiem w głowie, mądra, zdolna, szybko się uczyła, była delikatna, roztropna, zawsze wie co powiedzieć. Zawsze od niej dużo wymagałam, bo tak też byłam wychowana i wydaje mi sie, że to dobre! Teraz ma niecałe 8 lat, a ja wymagam od niej wszystkiego, żeby wszystko robiła sama, że powinna wiedzieć co ma w danej chwili zrobić, czy jak sie zachować! (...) Wyżywam się na niej psychicznie i to mnie boli. Najgorsze jest jednak to, że jak urodził sie młodszy synek to przestałam do niej czuć ciepłe uczucia, kiedy mnie przytula to napawa mnie to niechęcią...
Pomoc dla Ciebie
„Czarodziejka" słowa, czyli nowy specjalista w Centrum Porad
Grono specjalistów służących Wam pomocą wzbogaciło się o kolejną osobę Ewę Siatka. Wielu z Was miało okazję już Ją poznać i docenić biorąc udział w licznych warsztatach na Plasterku, które Ewa prowadziła. Teraz swoją wiedzą i doświadczeniem będzie się z Wami dzieliła także poprzez Centrum Porad. Do kontaktu z Ewą zachęcamy między innymi osoby, które chcą zmian w swoim życiu, chcą odkryć i poczuć swoją wartość, pragną uzdrowić relacje partnerskie i rodzinne, potrzebują wyznaczyć swoje życiowe cele i odnaleźć motywację do ich realizacji. Zapraszamy do kontaktu i rozmowy z Ewą Siatka.
Polecana literatura
Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci
Autor: Jagoda Cieszyńska
Wydawnictwo: Konferencje Logopedyczne
Data wydania: 2013
Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci to pierwsza kompleksowa monografia autorskiej metody terapii komunikacji językowej - przywołanej w tytule Metody Krakowskiej. Jagoda Cieszyńska - Rożek tym razem pisze książkę będącą nie tylko podręcznikiem teorii i praktyki logopedycznej, ale rozprawę na temat natury komunikacji, przyczyn jej zaburzeń, i sposobów przeciwdziałania oraz terapii tychże - w świetle nauk humanistycznych. Zagadnienia komunikacji są w niej poruszone zarówno w aspekcie filozoficznym, fenomenologicznym, jak i neurobiologicznym, a także językoznawczym. Nakreślenie tak szerokiego tła pozwala na dużo głębszą analizę problemów komunikacyjnych dziecka - dlatego nadaje się nie tylko dla terapeutów i pedagogów, ale także dla rodziców, i osób pracujących z dziećmi - także tymi, które problemów w komunikacji nie mają.
Dołącz do nas na:
« Lista wszystkich biuletynów