Newsletter Plasterek.pl - motywacja [2013-06-04]

motywacja.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Motywacja - co zrobić, by chciało się chcieć 
  • Samo-motywowanie - składaj sobie realistyczne obietnice
  • Możesz pomóc - zmotywuj, zachęć, wskaż drogę...


Warto wiedzieć

Motywacja

motywacja.pngNajogólniej rzecz ujmując motywacja, to pewien stan mobilizacji energetycznej, który z reguły ukierunkowany jest na jakiś cel. Najprostszy przykład: zaczyna doskwierać nam głód, czujemy, że żołądek zaczyna domagać się wypełnienia, a myśli pojawiające się głowie wiodą nas do kuchni. Taki stan nastawienia na realizację pewnego celu powoduje, że cały nasz system poznawczy przestawia się na działanie sprzyjające osiągnięciu tego celu. Dlatego też ludzie spragnieni szybciej rozpoznają słowo woda w „morzu liter" niż ci, którym pragnienie nie dokucza, a ludzie głodni zobaczą pomidora tam, gdzie inni widzą tylko czerwoną plamę. To co nas mobilizuje jest raczej indywidualnym czynnikiem, chociaż wielu psychologów starało się wyjaśnić, co tak naprawdę pcha ludzi do działania. Według Zygmunta Freuda czynnikiem kierującym zachowaniem człowieka jest wrodzony popęd seksualny, Alfred Adler zakładał, że każdy dąży do mocy i kompensacji słabości, David McClelland uważał, iż to potrzeba osiągnięć pcha człowieka do przodu, a Abraham Maslow motywacji upatrywał w potrzebach wzrostu. Ale czy wizja człowieka, jako bezwolnej marionetki kierowanej zasadą maksymalizowania przyjemności, ulegania popędowi, czy konieczności zaspakajania potrzeb rzeczywiście oddaje istotę tego, co motywuje nas do działania?
Od czego zatem zależy, czy chce nam się chcieć? Od dwóch czynników: intelektu i serca. Serce podpowiada czego pragniemy, a intelekt określa cel, ocenia jego atrakcyjność i wytycza drogę realizacji.

Co jest Twoim największym motywatorem? - dołącz do dyskusji na Facebooku.

Chcesz poczytać o motywacji więcej? kliknij



Ćwiczenie w tym tygodniu

Samomotywowanie

cel.jpgKażdy może ćwiczyć się w sztuce samo-motywowania. Fundamentami tej umiejętności są: optymizm, energia, poczucie celu oraz satysfakcja z sukcesu. Dlatego też podstawowa reguła samomotywowania brzmi: stawiaj przed sobą drobne cele, by powodzenie w ich osiąganiu działało dopingująco w dłuższej perspektywie, a po drugie nie trać z oczu korzyści, które na ciebie czekają w przyszłości.

Wielu ludzi nie potrafi skutecznie działać, ponieważ całe ich życie to JUTRO, które nigdy nie nadchodzi. Natomiast stosowanie technik samo-motywacyjnych jest skuteczne w odniesieniu do dwóch wymiarów: dalekosiężnych celów oraz pojedynczego DZISIAJ. Dlatego też chcąc się skutecznie motywować, trzeba wystartować w tym momencie i zacząć od najprostszych rzeczy.

Rozwiąż test i sprawdź, co motywuje Cię do działania - TEST    

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - Nieszczęśliwa

Mam 23 lata, jest sobota wieczór a ja nie mam z kim wyjść. Najlepsze lata ze swojego życia przesiedzę w domu. Moja przyjaciółka - tak mam taką - nie wie co u mnie słychać. Ja mogę opowiedzieć tu i teraz, ze wszystkimi szczegółami co u niej, a ona nie wie nic. Bo ja nie mam możliwości opowiedzenia tego, a ona nie pyta. Wydaję mi się, że powoli stajemy się po prostu koleżankami. Poza nią nie mam nikogo, żadnych znajomych, przyjaciół. Strasznie mi jest źle...


Motywator.jpgGrupa - Motywator

Myśli i słowa, które pomogą Ci wstać i iść dalej...

Dołącz do grupy i podziel się swoimi najsilniejszymi motywatorami, a nuż okażą się motywujące dla innych :)

 

Dołącz do nas na:

f_logo.jpg   logo-nk.jpg



« Lista wszystkich biuletynów