Nowy Newsletter Plasterek.pl - czas na depresję [2013-10-15]
W dzisiejszym newsletterze:
-
Jesienne smutki - zwykłe obniżenie nastroju, czy już depresja
-
Skala depresji Becka - rozwiąż test i sprawdź, czy grozi Ci depresja
-
Możesz pomóc - wesprzyj, doradź, podziel się wiedzą
Warto wiedzieć
Depresja sezonowa
Gdy za oknem jesienna szaruga, a temperatura na dworze zupełnie nie przypomina tej wakacyjnej, może ogarnąć nas melancholia, doświadczymy spadku energii, a nasza zdolność koncentracji i gotowość do podejmowania wyzwań spada do poziomu zerowego. I nie ma w tym nic złego, każdy ma prawo do gorszego dnia i spadku formy. Jednakże, kiedy taki stan się przedłuża, a w naszą codzienność wkrada się bezsens i pustka, powinien to być dla nas sygnał alarmowy, który skłoni nas do poszukania pomocy, by przekonać się czy to zwyczajne obniżenie nastroju, czy może już depresja. Depresję sezonową (SAD, seasonal affective disorder) uznano za chorobę na początku lat osiemdziesiątych minionego wieku. Charakteryzuje się ona zaburzeniami depresyjnymi przypadającymi na późną jesień i zimę oraz remisją (ustąpieniem objawów) na wiosnę lub wczesne lato. SAD często ma charakter nawrotowy tzn. powtarza się co roku wraz z nadejściem jesieni, a ustępuje z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca. SAD częściej występuje u ludzi młodych, aktywnych zawodowo i społecznie (wręcz zauważono że z wiekiem objawy depresji sezonowej minimalizują się, a nawet ustępują całkowicie). Choroba ta częściej dotyka kobiety, na 4 - 5 kobiet skarżących się na sezonową depresję, przypada 1 mężczyzna. W Polsce objawy sezonowej depresji występują u ok. 10% populacji. W największym uproszczeniu można powiedzieć, że depresja sezonowa, to zaburzenie w obszarze emocji (nie tylko obniżenie nastroju) spowodowane zmniejszeniem ilości docierającego do człowieka światła. Dlatego występowanie depresji sezonowej w głównej mierze dotyczy okresu jesienno - zimowego (chociaż występują również przypadki depresji letniej), kiedy to dni są krótkie, a światła słonecznego dociera do nas bardzo niewiele. I chociaż zazwyczaj depresja sezonowa mija wraz z nadejściem wiosny, to nie należy jej lekceważyć. Po pierwsze może skutecznie zaburzyć nasze codzienne funkcjonowanie, wlewając w nasze dni smutek, niepokój, lęk i zniechęcenie, a po drugie pojawiające się symptomy mogą być objawami depresji klinicznej, która często ujawnia się właśnie w tym okresie. Zatem każde niepokojące sygnały płynące zarówno z naszego ciała, jak i emocji powinny skłonić nas do poszukania pomocy, do czego zachęcają specjaliści, o czym możecie przeczytać w wywiadzie z psychoterapeutą.
Czy w okresie jesienno - zimowym odczuwasz obniżenie nastroju? - dołącz do dyskusji na Facebooku.
Ćwiczenie w tym tygodniu
Skala depresji według Becka
Szaruga za oknem, pierwsze nocne przymrozki i coraz krótsze dni uświadamiają nam, że pora przygotować się na jesień. Jednakże nadchodzący okres, to czas nie tylko niskich temperatur i braku słońca, ale również spadku naszego nastroju. To okres, kiedy daje o sobie znać depresja, zarówno ta sezonowa, jak i kliniczna. Aby stawić jej czoło warto się przygotować poprzez zrozumienie, czym tak naprawdę jest depresja i jak ją u siebie w porę rozpoznać. Pierwszym krokiem, by ocenić czy to depresja, czy tylko gorsze samopoczucie, może być rozwiązanie testu Becka, w domu, na własną rękę. Wynik pomoże w podjęciu ewentualnych dalszych działań. Kliknij tutaj, aby rozwiązać test.
Możesz pomóc
Katharsis - Pomocyyyyyyyyyyy...
Już sama nie wiem co mam dalej robić, czy szukać pomocy u specjalistów czy dalej próbować borykać się ze swoim życiem. Moja historia jest długa i zaczyna się od lat dziecięcych. W skrócie - wychowywałam się bez ojca (był alkoholikiem stał się nim przez moją matkę). Wychowywała mnie matka i babka. Miały nade mną przewagę liczebną i spory wpływ na moje życiowe decyzje. Nigdy nie byłam samodzielna, bo zawsze ktoś decydował za mnie. Moim pierwszym chłopakiem był mój obecny mąż. Wcześniej nie spotykałam się z nikim, byłam brzydkim kaczątkiem w sumie nadal jestem...tyle że teraz dorosłym brzydkim kaczątkiem. Zawsze byłam osobą konfliktową choć nigdy nie lubiłam się kłócić (...)
Grupa - Depresja
Depresja - jak się przed nią bronić? Co robić w chwilach gdy nas dopadnie? Jak sprawdzić czy to chwilowe załamie, czy choroba? Wszystko o depresji - dołącz do grupy.
Dołącz do nas na:
« Lista wszystkich biuletynów