Nowy Newsletter Plasterek.pl - Mikołajkowe obdarowywanie [2013-12-05]
W dzisiejszym newsletterze:
-
Mikołajkowe obdarowywanie - czyli o dawaniu i przyjmowaniu prezentów
-
Jak dajesz, a jak przyjmujesz prezenty?
-
Pomoc dla Ciebie - Kamila Zaleńska-Hajduk - nowy specjalista w Centrum Porad
-
Możesz pomóc - wesprzyj, doradź, podziel się wiedzą
Warto wiedzieć
Obdarowywanie
„Im więcej dajesz, tym bardziej rośniesz. Ale musi być ktoś, kto będzie brał. I nie jest dawaniem tracić na darmo" -Antoine de Saint-Exupéry
Dawanie to działanie, które sprawia Ci przyjemność, jest dla Ciebie ważne w jakimś osobistym kontekście, a zarazem bezinteresowne, nakierowane na drugą osobę. Natomiast branie, to przede wszystkim wdzięczna i radosna akceptacja aktywności drugiej osoby.
Ideę wzajemnego obdarowywania doskonale uchwycił francuski antropolog Marcel Mauss, który uważa, że składa się ona z trzech zasadniczych elementów: obowiązku dawania, obowiązku przyjmowania i obowiązku odwzajemniania. A więc istotą obdarowywania nie jest sam ofiarowany przedmiot, ale forma, w której to czynimy. To, co dawane, wpisuje się w obieg, tworząc i podtrzymując więzi społeczne i relacje międzyludzkie. Obdarowywanie wiąże się także z wiarą w „ducha rzeczy danej", czyli przekonaniu, że wraz z prezentem, otrzymujemy ducha ofiarodawcy, który musi do niego wrócić (niekoniecznie w takiej samej formie), aby wszechświat mógł zachować swoją równowagę.
Chociaż może się nam wydawać, że takie podejście do obdarowywania spłyca je do poziomu bycia wdzięcznym za podarunek, to spróbujmy zrozumieć prawdziwą naturę obdarowywania. Tak jak istnieje strona prawa i lewa, północ i południe, dobro i zło, słodycz i gorycz, tak muszą ze sobą współdziałać dawanie i branie. Nie może istnieć dawanie bez brania i odwrotnie. Aby ktoś mógł dać, ktoś inny musi chcieć wziąć, aby ktoś mógł dostać, ktoś inny musi pragnąć podarować.
Obdarowywanie się prezentami, to przede wszystkim ogromna radość z dawania i otrzymywania. Ale wymiana prezentów, to również zaznaczenie relacji, w jakiej znajdujemy się z bliskimi nam osobami. Prezent, to niejako ubrana w materię nasza intencja, to kwintesencja tego, co dzieje się w relacji. Bo kupując prezent robimy to z myślą o drugiej osobie, dokonujemy wyboru, starając się odgadnąć co sprawi największą radość. Z kolei otrzymując prezent, tak naprawdę dostajemy kawałek siebie widziany oczami drugiej osoby. Kiedy dajemy i przyjmujemy prezenty, następuje wymiana. Z każdym kolejnym podarunkiem (niekoniecznie dla tej samej osoby) rośnie i potęguje się, aż dochodzi do momentu, w którym nie wiadomo kto bardziej się cieszy: ten, kto dostaje, czy ten, który daje.
Czym dla Ciebie jest obdarowywanie? - dołącz do dyskusji na Facebooku.
Ćwiczenie w tym tygodniu
Jak dajesz, a jak przyjmujesz prezenty?
Dla niektórych kupowanie prezentów to ogromna frajda, dla innych - prawdziwa katorga. Jedni w ciągu paru chwil potrafią zgromadzić podarunki dla całkiem sporej rodziny, a innym kupienie jednej rzeczy nastręcza ogromną trudność. Ale prezenty, to nie tylko przedmioty zapakowane w ozdobny papier. To przede wszystkim nasze uczucia, marzenia i nieuświadomione potrzeby. Zastanów się w jaki sposób dajesz prezenty i w jaki sposób je przyjmujesz, pamiętając, że dawanie i branie, to dwa bieguny jednego czynu zwanego obdarowywaniem. Następnie kliknij i sprawdź, co mówi o Tobie sposób uczestnictwa w obdarowywaniu.
Pomoc dla Ciebie
Serdecznie witamy w Centrum Porad Panią Kamilę Zaleńską-Hajduk.
Pani Kamila jest psychologiem z dziewięcioletnim doświadczeniem zawodowym. Na co dzień pracuje w Poradni Zdrowia Psychicznego oraz w Warsztatach Terapii Zajęciowych. Zajmuje się także diagnostyką.
Na Plasterku udziela porad w obszarach:bezrobocie; choroby przewlekłe; depresja; dziecko; małżeństwo; motywacja; nerwice; niepełnosprawność; praca; relacje z innymi; rodzina; rozwój osobisty; samotność; seks; wsparcie w kryzysie; zaburzenia odżywiania; zaburzenia psychosomatyczne; żałoba
Kliknij i zobacz profil Pani Kamili w Centrum Porad na Plasterek.pl
Możesz pomóc
Katharsis - umarłam duchowo
Mam 17 lat. Nie wiem jak to jest cieszyć sie z byle czego. Żyje tylko fizycznie. Często chodzę załamana bez konkretnego powodu. Siedząc w towarzystwie bardzo często ogarnia mnie smutek i przygnębienie co powoduje że odłączam sie od reszty. Znajomi pytają mnie często co sie ze mną dzieje nie wiem co im powiedzieć bo sama nie wiem co jest ze mną nie w porządku. Coraz częściej mam ochotę płakać i wyć z żalu z trudnością sie opanowuję w miejscach publicznych lub robie to tak żeby nikt nie zauważył i nie usłyszał. Jestem częścią tego społeczeństwa, która ma myśli samobójcze. Czuję sie przytłoczona obowiązkami szkolnymi i domowymi (...). Jest tutaj dużo osób z większymi problemami ode mnie ale w głębi duszy każdy by chciał żeby go zauważono i pożałowano, w tym również i ja. Mam cichą nadzieję że ktoś chociaż przeczyta to co napisałam.
Grupa - Dla Rodziców
Zapraszam do uczestnictwa w Grupie Wsparcia dla Rodziców Maluchów w dwóch kategoriach wiekowych: od 0 do 5lat i od 6 do 9lat.Będziemy mówić o kłopotach w relacjach przedszkolnych, szkolnych - rówieśniczych, a także tych dotyczących rodziców i nauczycieli - kliknij i dołącz do grupy
Dołącz do nas na:
« Lista wszystkich biuletynów