Nowy Newsletter Plasterek.pl - czas ujarzmiony [2014-01-14]

czas1.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Perspektywa czasu - wczoraj, dziś, jutro
  • Czy czas jest Twoim sprzymierzeńcem?
  • Możesz pomóc - wesprzyj, doradź, podziel się wiedzą


Warto wiedzieć

czas2.jpgWczoraj, dziś, jutro...

Jedni mają go w bród, inni wciąż za nim gonią. Czas. Dobro deficytowe, czy też niewyczerpany zasób, z którego możemy czerpać do woli? To, czy czas jest naszym sprzymierzeńcem, czy też wrogiem, zależy od tego, na ile świadomie korzystamy z danego nam czasu. Do tego jednak konieczna jest znajomość siebie samego, własnych potrzeb i celów. Wysiłek, by żyć świadomie wart jest swojej ceny, bo kiedy działamy na autopilocie, życie wprawdzie się kręci, ale my nie możemy się nim nasycić. Własny czas można celebrować budząc swą uważność, wyskakując ze schematów codziennego zabiegania. Zmieniajmy drobne elementy w naszym codziennym harmonogramie, bo to nas otwiera, budzi. W ten sposób odzyskujemy poczucie możliwości wyboru, doświadczamy swojego wpływu.
Aby w pełni wykorzystać dany nam czas musimy uświadomić sobie jaka perspektywa czasu jest nam najbliższa. Generalnie ludzi można podzielić na trzy grupy: zorientowanych na przeszłość, przyszłość i obecnych w teraźniejszości. Do przeszłości przywiązujemy się, gdy boimy się, że bez niej stracimy tożsamość. Ciągłe odwoływanie się do przeszłości jest też jednym ze sposobów radzenia sobie z lękiem. To mechanizm obronny, zwany unikaniem życia. Natomiast Ci co żyją w przyszłości wpadają w pułapkę myślenia, iż przyszłość będzie lepsza od przeszłości i teraźniejszości. To marzyciele, którzy w ten sposób unikają życia. Wyobrażają sobie, co też mogą w przyszłości zrobić, snują wizje wspaniałych osiągnięć, żyjąc tak naprawdę w oderwaniu od tego, co dzieje się tu i teraz. Najzdrowszą postawę prezentuje człowiek zorientowany na teraźniejszość. Do przeszłości powraca jedynie po to, by wyciągnąć wnioski, wybiega w przyszłość, by ją zaplanować, natomiast zakotwiczony jest w „tu i teraz", w pełni obecny i przytomny. Skoro zatem teraźniejszość jest wszystkim co mamy i potrzebujemy, to dlaczego tak trudno nam w niej żyć? Bo wymaga akceptacji tego, czego doświadczamy w danej chwili. W ten sposób zatoczyliśmy koło i wracamy do świadomego życia: uważnego, wprawiającego w zachwyt, niepowtarzalnego i swojego własnego. Życia, które możemy zrealizować w określonym czasie, nie krótszym nie dłuższym, ale skrojonym na naszą mirę.

Czy w pełni wykorzystujesz dany Ci czas? - dołącz do dyskusji na Facebooku.



Ćwiczenie w tym tygodniu

czas.jpgCzy czas jest Twoim sprzymierzeńcem?

Marzysz, by doba miała co najmniej 26 godzin, a może każdego dnia umiesz wygospodarować godzinę tylko dla siebie? Jedni z nas ciągle za czasem gonią, inni żyją z nim za pan brat, a są i tacy, dla których czas wydaje się nie mieć żadnego znaczenia. Rozwiąż test i przekonaj się, do której grupy należysz. Czy potrafisz się dobrze zorganizować, czy zazwyczaj wszystko robisz na „styk", a może czas przecieka Ci przez palce nie wiadomo kiedy?
Kliknij tutaj i sprawdź, czy zarządzasz swoim czasem, czy może czas zarządza Tobą.

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - błąd

Zacznę od tego, że za 2 tygodnie mam studniówkę... brakowało mi 200 zł, ukradłam je rodzicom, przyłapali mnie... nie rozmawiają ze mną, wcale im się nie dziwie, dzień wcześniej straciłam chłopaka i nawet nie mam się komu wypłakać? Jak odzyskać zaufanie rodziców? Dodam jeszcze, że jestem bardzo słaba emocjonalnie, nie radze sobie z problemami, miałam 3 próby samobójcze, czasami gdy pokłócę się z mamą ( która jest dla mnie najważniejsza) tnę się... nie dlatego, że to mi sprawia przyjemność, tylko dlatego, że się tak bardzo nienawidzę i to jest jedyny sposób żeby ukarać samą siebie... rozmawiałam z psychologiem ale to nie dało za wiele, nie radze sobie z życiem, kłótniami, nauką, relacjami z innymi, jeżeli jest ktoś, kto jest w stanie mi pomóc, to bardzo o to proszę, to jest dla mnie ostatnia deska ratunku...

Dla rodziców.jpgGrupa - Dla rodziców

Zapraszam do uczestnictwa w Grupie Wsparcia dla Rodziców Maluchów w dwóch kategoriach wiekowych: od 0 do 5 lat i od 6 do 9 lat. Będziemy mówić o kłopotach w relacjach przedszkolnych, szkolnych - rówieśniczych, a także tych dotyczących rodziców i nauczycieli - dołącz do grup.

 

Dołącz do nas na:

f_logo.jpg   logo-nk.jpg



« Lista wszystkich biuletynów