Nowy Newsletter Plasterek.pl - rodzinna obsada ról [2014-04-04]

baner.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Rodzinna obsada – czyli jaką pełnisz rolę
  • Pułapka roli – czyli dlaczego wciąż ją odgrywamy
  • Możesz pomóc – wesprzyj, doradź, podziel się wiedzą


Warto wiedzieć

Rorole2.jpgdzinna obsada ról

Jedno dziecko zdolne i grzeczne, drugie oporne i skryte. Córka zawsze chwalona, syn na drugim planie. Bywa, że narzucone nam w dzieciństwie role stają się naszym balastem na całe życie. Skąd się te role biorą? Odpowiedź nie jest łatwa. Na ogół mechanizm narzucania ról pojawia się i szczególnie mocno naznacza relacje w tych rodzinach, które nie potrafią sobie poradzić z wieloznacznością, różnorodnością postaw i zachowań. To nieświadoma odpowiedź na przeszkodę, która nie pozwala nam widzieć swojej rodziny taką, jak byśmy chcieli. Gdy świat staje się czarno-biały, nasz lęk się zmniejsza, a my zyskujemy złudzenie przewidywalności. Źródła takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne. Jednak dla rodziny ważniejsze wydaje się pytanie: jak to się dzieje, że owe role są niezwykle trwałe? Że obowiązują nie tylko w dzieciństwie, ale czasem przez całe życie?
Kluczem do znalezieni powodów przypisywania ról jest historia rodziny. Każdy z rodziców ma inne powody narzucania dzieciom określonych ról, wynikające zarówno z doświadczenia rodzinnego, jak i życiowego. Niezależnie od powodów, które warunkują postawę każdego z rodziców, warto pamiętać, że na rodzinę można spojrzeć, jako na pewną całość. Taką całość, w której poszczególne elementy są od siebie zależne, a zatem role nie wyrażają jedynie dążeń indywidualnych, lecz są odpowiedzią na zapotrzebowanie całego systemu. Nieświadome wyznaczanie dzieciom wyraźnych i stałych ról sprzyja wzmacnianiu poczucia bezpieczeństwa w rodzinie, bo jednoznaczność nie prowokuje lęku. Osoba obsadzona w pewnej roli zazwyczaj wyraża uczucia, które przeżywają również inni członkowie rodziny, choć trudno im się do nich przyznać.

Jaką rolę wyniosłeś ze swojej rodziny pochodzenia? - dołącz do dyskusji na Facebooku.



Ćwiczenie w tym tygodniu

role.jpgWyjść z pułapki roli

Chociaż własne dzieciństwo mamy już za sobą, to niekiedy nie umiemy zdjąć kostiumu, jaki nałożyli nam rodzice. Najczęściej nieświadomie odgrywamy więc narzucone nam role, które choć nie zawsze komfortowe, to dają nam poczucie bezpieczeństwa wynikające z tego co znane i stabilne. Aby wyswobodzić się z narzuconych nam ról musimy być do tego rzeczywiście gotowi. Do procesu zmiany postaw powinna być gotowa także reszta rodziny. Proces porzucania roli dla wszystkich członków rodziny jest trudny. Burzy ustalony porządek, łamie wytyczone granice i zmusza do przeorganizowania rodzinnych relacji. Zawsze jednak, kiedy nasz dziecięcy kostium staje się dla nas przyciasny, warto go zdjąć, choćby po to, aby móc samemu wybrać taki w jakim będziemy czuć się najlepiej - kliknij, by przeczytać więcej.

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - Pomocy

Nie wiem co ze sobą zrobić. Nie mogę odnaleźć sie w społeczeństwie. Codziennie budzę się bojąc sie przyszłości, to jest takie przytłaczające, boję się tak strasznie że wpadam w histerię poprzedzoną płaczem. Czuję się bezsilna bo nie mam wpływu w większości na swoje życie, bo nie jestem pełnoletnia. Ale boje sie że jak już będę, to będzie jeszcze gorzej że nie poradzę sobie w życiu. Przejmuje sie tak bardzo szkoła że codziennie odczuwam stres przed następnym dniem, gdzie musze wstać do szkoły (...) Nie mam przyjemności z życia, to jest okropne. Niech mi ktoś pomoże. Proszę.


odżywianie.jpgGrupa - Zaburzenia odżywiania

Wszystkie osoby które dotknął ten problem, tylko my wiemy jak trudno przestać się odchudzać. Połączmy siły, aby uwierzyć w swoje wewnętrzne piękno :) - kliknij, by dołączyć do grupy.

 

Dołącz do nas:

f_logo.jpg    logo-nk.jpg

 



« Lista wszystkich biuletynów