Newsletter Plasterek.pl [2010-04-02]
Aktualności
Sprytny mózg - Na Uniwersytecie w Wielkiej Brytanii przeprowadzono badania, w których udowodniono, że w zapisie słowa najważniejsza jest pierwsza i ostatnia litera. Niezależnie w jakim układzie będą litery znajdujące się w środku wyrazu, jeżeli tylko pierwsza i ostatnia będą na swoim miejscu, odczytanie takiego słowa nie powinno sprawić nam kłopotu. Na potwierdzenie tej tezy, krótka próbka, z którą niektórzy z Was mogli się już spotkać.
Temat miesiąca
Wszyscy jesteśmy mikro- przestępcami
wywiad z Prof. dr hab. Zbigniewem Nęckim
Aneta Barta: Zacznijmy klasycznie. Czym jest kłamstwo?
Zbigniew Nęcki: Na pewno nie jest nie mówieniem prawdy, taka definicja to stanowczo za mało, aby zmieścić w niej istotę kłamstwa. Według Pani Jolanty Antas, kłamstwo zasadza się nie na deformowaniu prawdy, ale na intencji wprowadzenia drugiej osoby w błąd, czyli takiego przedstawienia wydarzeń, faktów czy opinii, które jest zgodne z intencją kłamiącego oraz jego interesami, a wygląda, że jest zgodne z interesami odbiorcy.
Baza wiedzy
Pisankoterapia - Do Świąt Wielkanocnych pozostało już tylko kilka dni. To dosłownie ostatni moment na rozpoczęcie przygotowań (moim zamiarem nie jest bynajmniej straszenie tych, którzy w tej kwestii są jeszcze „daleko w lesie"). W przerwie pomiędzy sprzątaniem (miejsc, do których nikt nigdy nie zagląda), a gotowaniem góry jedzenia (którego nikt nie będzie w stanie zjeść) zapraszam na chwilę relaksu przy pisankach.
Co zrobić z tą przeszłością - Pod moim poprzednim tekstem na temat bezwarunkowej radości (z tekstem tym można się zapoznać na www.pozaschematy.pl ) padło pytanie o to, w jaki sposób czerpać radość ze swojej przeszłości. Moja pierwsza odruchowa odpowiedź brzmiała - ale po co? Jeśli możesz znaleźć radość tu i teraz, to korzystaj z tego.
Wieści
Mówmy do dzieci - Według trzech uczonych dam z Northwestern University warto mówić do dwumiesięcznych niemowlaków by przyśpieszyć ich zdolność klasyfikowania obiektów. Czterdzieści sześć dwu- do czteromiesięcznych pociech zostało podzielonych losowo na dwie grupy. Wszystkim pokazano zdjęcie ryby. Połowa usłyszała wyjaśnienie: „To jest toma" (wyraz zmyślony).
Wyrzucone z pamięci- dosłownie - Naukowcy z Rotman School of Management zwykle dają porady związane z biznesem, ale tym razem donoszą o efektywnej metodzie wychodzenia z kryzysu emocjonalnego. By ułatwić sobie przeżycie odejścia czarującego kochanka lub odpływu grubej gotówki, warto dosłownie zamknąć wspomnienie tego wydarzenia w skrzynce lub kopercie.
Spać i zdrowo żyć do czterdziestki - Jak wynika z obserwacji przeprowadzonych przez naukowców z Wake Forest University School of Medicine, za dużo lub za mało snu powoduje nie tylko podkrążone oczy, ale także niebezpieczne składowanie się tłuszczu na wewnętrznych organach. Dane zbierano od osób już narażonych na otyłość lub inne choroby metabolizmu. Negatywny efekt jest większy w przypadkach braku snu (w badaniach mniej niż 5 godzin na noc), niż gdy uczestnicy obserwacji spali za dużo, czyli ponad 8 godzin na dobę.
Literatura
Autor: Tomasz Witkowski
„Karą kłamcy nie jest to, że mu nikt nie wierzy, lecz to, że sam nie potrafi nikomu uwierzyć"
Georg Bernard Shaw
Oburzamy się słysząc kłamstwo, gardzimy ludźmi, którzy kłamstwem się posługują, zarzekamy się, że my nigdy nie ucieklibyśmy się do łgarstwa nawet, jeżeli miałoby to, przynieść nam korzyści.
Dlaczego więc kłamiemy? Na to pytanie próbuje w swojej książce „Psychologia kłamstwa" odpowiedzieć Tomasz Witkowski.
Grupy
Problem z przeszłością byłego związku...
Były związek wkrada się drzwiami i oknami do obecnego ... Co robić???
Utworzona: 24.03.2010, 17:40 przez jaga39
problem uzależnienia młodych ludzi od środków psychoaktywnych, pobyt w ośrodku
Utworzona: 27.03.2010, 17:30 przez rachela
« Lista wszystkich biuletynów