Nowy Newsletter Plasterek.pl - moc przytulania [2015-02-03]
W dzisiejszym newsletterze:
-
Siła drzemiąca w uścisku - czyli przytulajmy się na zdrowie
-
Dlaczego warto się przytulać?
-
Możesz pomóc - wesprzyj, doradź, podziel się wiedzą
Warto wiedzieć
Siła drzemiąca w uścisku
Każdy z nas intuicyjnie wie, że przytulanie się służy człowiekowi. Jest ono po prostu przyjemne, zapewnia swego rodzaju poczucie więzi i bezpieczeństwa, które drzemie w człowieku od chwili narodzin. Dotyk wiąże się z każdą sferą naszego życia i zupełnie nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo go potrzebujemy i jak mu ulegamy. „Czego się pan napije?" - pyta kelnerka, delikatnie, prawie niezauważalnie dotykając ręką ramienia klienta. „Poproszę o herbatę" - odpowiada mężczyzna. Następnie płaci rachunek i zostawia całkiem wysoki napiwek. Przy sąsiednim stoliku inny gość wypija kawę. Nie został dotknięty i jak się okazało, napiwku nie zostawił. Rzecz dzieje się w kawiarni w Bretanii. 143 konsumentów - 97 mężczyzn i 46 kobiet - poddano, bez ich wiedzy, takiemu testowi. 24,6 proc. z nich zostawiło napiwek, jeśli kelnerka dotknęła ich ramienia. Jeśli nie, zrobiło to tylko 10,8 proc. - To nie jest żaden dziwaczny eksperyment - zaznacza Nicolas Guéguen, pracownik naukowy z Uniwersytetu Południowej Bretanii, który prowadził badania. - Prosty gest, pozornie bez znaczenia, stymuluje nasz dobry nastrój i ma rzeczywisty wpływ na nasze zachowanie. Przytulenie, czy zwykły dotyk leczy nie tylko nasze dusze, ale i ciało. Gdy co najmniej raz dziennie przytulimy się do kogoś bliskiego, to rzadziej łapiemy infekcje, a nawet jeżeli już nas dopadną, to przechodzimy je łagodniej. Dowodzi tego eksperyment naukowców z Carnegie Mellon University z którego wynika, że ludzie, którzy częściej są przytulani lepiej sobie radzą ze stresem osłabiającym organizm. Dotyk to zmysł, który formuje się jako pierwszy - przed węchem, wzrokiem, smakiem - około 7. tygodnia życia płodowego. Nic więc dziwnego, że również potem, we wczesnym dzieciństwie i dorosłości, ma tak wielkie znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania. Zwalnia pracę naszego serca, relaksuje nas, zwalcza wirusy oraz komórki nowotworowe, zwiększa naszą odporność, łagodzi bóle, powoduje, że śpimy głębiej i dłużej, poprawia zdolność koncentracji, pozwala walczyć z chronicznym zmęczeniem, poprawia nastrój, pobudza wydzielanie serotoniny (hormonu szczęścia). Za to wszystko odpowiada właśnie dotyk. Zatem przytulajmy się na zdrowie.
Ile uścisków dzisiaj podarowałeś? - dołącz do dyskusji na Facebooku.
Ćwiczenie w tym tygodniu
Dlaczego warto się przytulać?
Dotyk i przytulanie może redukować lęki egzystencjalne u osób z niskim poczuciem własnej wartości, do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu VU w Amsterdamie. Każdy z nas od czasu do czasu przeżywa okresy, kiedy zastanawia się nad sensem swojego życia. Niektórych takie myśli wpędzają w silne stany depresyjne. Okazuje się, że zwykły dotyk, nawet obcej osoby, może spowodować, że tego typu odczucia zostaną zredukowane. Przytulenie, oprócz tego, że po prostu jest przyjemne, może mieć także terapeutyczne działanie - kliknij i sprawdź, co dobrego może dać Ci zwykły uścisk.
Możesz pomóc
Katharsis - Zaufanie
Mój problem stanowi zaufanie a właściwie jego brak. Z moim chłopakiem jesteśmy 5 lat razem. Miałam do niego bezgraniczne zaufanie, w tej kwestii byłam zawsze pewna, że jest ze mną szczery (...) Ale ja nie potrafię mu zaufać. Ciągle o coś Go podejrzewam, ciągle boję się, że znów mnie oszuka, a może wciąż to robi tylko ja tego nie widzę, skoro przez prawie 3 lata potrafił ukrywać się z podpalaniem... Nie wiem jak ponownie zaufać, czy w ogóle powinnam z Nim jeszcze być, skoro po tak długim czasie wciąż nie mogę sobie z tym poradzić... Proszę o jakąś radę
Grupa - Pomagajmy sobie :)
Zauważyłam, że rozmowy/dyskusje w grupach są raczej "okazjonalne", a przecież każdy z nas chciałby czasami tak po prostu pogadać. Co Wy na to? Zachęcam do wspólnych rozmów! :) Mam nadzieję, że wypali. Pomagajmy sobie choćby zwykłą rozmową :) - kliknij, by dołączyć do grupy.
Dołącz do nas:
« Lista wszystkich biuletynów