Newsletter Plasterek.pl [2010-07-30]
Aktualności
„Świadomość jest praprzyczyną"
Zgadzając się z ideami zawartymi w manifeście napisanym przez Wiktora Go pt. „Kosmiczna misja sztuki", gorąco zapraszamy do zapoznania się z jego tekstem, oraz do dalszego propagowania go. Zachęcamy do zwracania uwagi na rolę świadomości, jej udziału w kształtowaniu naszego życia, na sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości, oraz do dążenia do osobistego rozwoju.
Kliknij i czytaj manifest "Kosmiczna misja sztuki"
Plasterek.pl
Baza wiedzy
Jak poradzić sobie ze swoim poczuciem utraty i koniecznością przystosowania się do nowej sytuacji (c.d.)
Droga Samotna Kobieto! Męża nie ma. Wszystko jedno, czy jest za granicą czy w swoim nowym życiu. Tak czy inaczej zostałaś sama z wszystkimi problemami dziejącymi się „tu i teraz". Wymagasz od siebie bardzo dużo. Jeśli masz szczęście, ludzie z Twojego otoczenia dostrzegają i doceniają Twoją odwagę i mądrość, jak również akceptują bezradność, słabości i wspaniałą niedoskonałość. Trwają przy Tobie i możesz na nich liczyć.
Jak poradzić sobie z poczuciem utraty i jego konsekwencjami u dzieci
ASPEKT TRZECI
Droga Samotna Kobieto, jeśli jesteś matką, zdarza się, że dobro Twoich dzieci spędza Ci sen z powiek. Pragniesz dla nich tego, co najlepsze. Czasem może nawet za bardzo. Starasz się uniknąć wszelkich błędów, dostrzegając problemy nawet tam, gdzie ich nie ma. Tym razem jednak, kiedy ich tata wyjechał lub odszedł, problem jest jak najbardziej realny. Twoje dziecko najprawdopodobniej zmierza się z podobnymi uczuciami i lękami jak Ty sama. Jego reakcja może przyjąć różne formy:
Temat miesiąca
Zabójcza moda - Uzależnienie od środków psychoaktywnych (narkotyki, alkohol, dopalacze) dzieci i młodzieży to obecnie jedno z największych zagrożeń. Już dawno zażywanie narkotyków czy upajanie się alkoholem straciło swój marginalny charakter. Teraz „bycie na haju" jest po prostu trendy. Problem uzależnienia dotyka coraz młodsze dzieci. Już nie budzi zdziwienia 12 latek na odwyku. Dlaczego tak się dzieje? Skąd się bierze „fascynacja" młodych ludzi środkami odurzającymi? Próby odpowiedzi na te pytania podjął się dr n. med. Wojciech Śledziński specjalista psychiatra, pracujący na co dzień w Centrum Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień.
Wieści
Dwujęzyczni maja lepsze mózgi - Grupa hiszpańskich naukowców pod kierownictwem profesora Césara Ávila Revery donosi, że osoby operujące dwoma językami mają więcej niż tylko praktyczne korzyści: okazuje się, że ich mózgi pracują inaczej, przynajmniej przy wykonywaniu prostych czynności, takich jak układanie przedmiotów według kształtu i koloru.
Współzawodnictwa, a stan ducha obojga płci - Skłonność do współzawodnictwa z innymi przynosi socjalne i emocjonalne szkody dla starszych nastolatek, ale już chęć przezwyciężenia własnych słabości nie. Dla chłopców poziom skłonności do współzawodnictwa, by zdominować innych lub siebie nie miał istotnego wpływu na badane przez Davida Hibbarda (California State University) i Duane Buhrmester (University of Texas) parametry. Wyniki znajdujemy w czasopiśmie „Sex Roles" z bieżącego miesiąca.
Medytacja zwiększa zdolność do koncentracji - To, co trzy lata temu wykazał Richard Davidson wraz ze współpracownikami potwierdziła niedawno Katherine MacLean ze swoją grupą: buddyjska medytacja poprawia naszą zdolność do skupienia się na wykonywanym zadaniu z pożytkiem dla ostatecznego wyniku. Profesor z University of Wisconsin-Madison opublikował swoje rezultaty na łamach czasopisma „PLoS Biology", a pani profesor z University of California wybrała ostatni numer „Psychological Science".
Literatura
Uzależnienia - Geneza, terapia, powrót do zdrowia - Przeglądając literaturę poświęconą uzależnieniom natknęłam się na książkę Bohdana Woronowicza - „Uzależnienia - Geneza, terapia, powrót do zdrowia". W pierwszej chwili, kiedy wzięłam ją do ręki pomyślałam, że to kolejne opasłe tomisko (książka ma 632 strony), w którym medycznym slangiem został opisany problem uzależnień. Jednak już po przeczytaniu kilku pierwszych stron zorientowałam się, że moja ocena była błędna. Książka owszem, zawiera wiele naukowych terminów jednak sposób ich przekazania sprawia, że są one zrozumiałe dla każdego. Ponadto rzetelna, teoretyczna wiedza poparta jest praktycznymi informacjami, co czyni książkę cenną kopalnią wiedzy zarówno dla laika, jak i dla osoby zajmującej się uzależnieniami.
Inicjatywy
Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne - Zaburzenia psychiczne, tak jak w przypadku każdej choroby, wcześnie wykryte dają większą szansę na wyleczenie. Wcześnie postawiona, prawidłowa diagnoza może znacznie skrócić okres leczenia, a jego rezultaty są o wiele lepsze, niż w przypadku terapii w pełni rozwiniętej choroby. Aby w porę rozpoznać chorobę i podjąć terapię najpierw należy ją zdiagnozować.Mieszkańcy Krakowa dostali taka szansę. Właśnie ruszył bezpłatny program profilaktyki głębokich zaburzeń psychicznych.
« Lista wszystkich biuletynów