Newsletter Plasterek.pl [2009-11-20]

Złość i smutek

Złość i smutek jako emocje "negatywne i złe" - Dlaczego w naszej kulturze złość i smutek odczytywane są jako złe? Czy wynika to z faktu, że same w sobie są emocjami nieprzyjemnymi dla tego kto je przezywa, czy też dlatego, że w kontekście społecznym są emocjami niewygodnymi dla obserwatorów?  Gniew czy smutek obserwowany z boku angażuje i nie pozwala pozostać obojętnym. Dlaczego jednak nazywać go złym?

Zastanówmy się nad samym pojęciem emocji. Czym jest emocja, jaką funkcję pełni? Po co w ogóle mamy emocje? Po co mamy się bać, po co mamy się cieszyć, do czego służy nam złość?



Wieści

Szklanka do połowy pełna, czy do połowy pusta? - Co różni od siebie optymistów i pesymistów? Naukowcy opisując sposób postrzegania konkretnych wydarzeń życiowych wyróżnili dwie zmienne wpływające na cechę  optymizmu/pesymizmu. Pierwsza z nich to subiektywne poczucie kontroli nad sytuacją.

Praca z ciałem - Czujesz, że masz mało energii, trudność sprawia ci spontaniczne działanie, cierpisz na powtarzające się dolegliwości tych samych organów? Być może potrzebujesz trochę ruchu. Nie mam tu na myśli konwencjonalnego sportu, a pracę z ciałem. Jest to forma terapii psychologicznej bazującej na przekonaniu, ze wiele problemów natury psychicznej zostaje odzwierciedlonych w ciele.

Moje pierwsze kroczki - Od dnia 1 czerwca 2009r. działa Projekt "Moje pierwsze kroczki" realizowany przez Stowarzyszenie Centrum Pomocy Psychologicznej Pierwszy Krok, w ramach którego prowadzone są bezpłatne zajęcia dla dzieci do lat 3 na terenie Ochoty w Warszawie. Uruchomiony został także telefon zaufania dla rodziców i opiekunów, prowadzony przez psychologów


Literatura

Kobieta zmienną jest- Czy kobieta jest zmienna? Czy każdy jest kowalem swego losu? Czy naprawdę kto z kim przestaje, taki się staje? Czy miłość niejedno ma imię, a szczęście zależy od nas samych? Dzięki tej książce dowiesz się, co o przysłowiach i mądrości ludowej sądzi współczesna psychologia.

Jak mówić komplementy - Komplement bywa utożsamiany z pochlebstwem i często wzbudza podejrzenie, że jego autor ma nieszczere intencje. Zazwyczaj wprawia rozmówcę w zakłopotanie, czasem nawet w zażenowanie. Dlaczego?
Autorka proponuje powrót do zapomnianej sztuki prawienia komplementów. Wszystkiego w życiu jakoś się uczymy, czemu więc nie nauczyć się, jak być dla siebie miłym na co dzień? Mówienie komplementów jest elementem pozytywnej komunikacji. Utwierdza drugiego człowieka w tym, co w nim cenne i dobre, a nawet wydobywa te pozytywne wartości na światło dzienne


Psychogratka

Krata Heringa, czyli złap mnie jeśli potrafisz - Za każdym razem, gdy spróbujesz złapać którąś z szarych plamek koncentrując wzrok w miejscu, gdzie jeszcze przed chwilą "była", ta znika. Dzieje się tak na skutek jednego z praw analizy sensorycznej.



Grupy

Dzieciaki 'NA WESOŁO" :) - Czyli co śmiesznego tym razem wymyśliła nasza pociecha...Zdania, czyny, gesty, które bawią nas do łez :)



« Lista wszystkich biuletynów