Newsletter Plasterek.pl [2010-11-11]
Aktualności
Konkurs na maskotkę Plasterka - rozstrzygnięty
Drodzy Plasterkowicze,
dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i propozycje nadesłane w konkursie na maskotkę portalu.
Pora na ogłoszenie wyników i zaprezentowanie prac zwycięzców :)
Pierwsze miejsce otrzymuje Simeon Genew!!!
WIELKIE BRAWA I GRATULACJE!
Baza wiedzy
Od czego zależy satysfakcja z małżeństwa?
Małżeńska ruletka - Wstępując w związek małżeński nierzadko zadajemy sobie pytanie co będzie z nami za 5, 10, 20 lat. Dla własnego użytku tworzymy teorie, które pozwalają nam przewidywać od czego zależy to, jaki będzie nasz związek. Wielu badaczy również zadawało sobie to pytanie, ja pozwolę sobie przybliżyć Wam wnioski, do których doszli. Na to, czy małżeństwo będzie satysfakcjonujące wpływ mają cechy jednostkowe małżonków i cechy relacji między nimi.
Temat miesiąca
Jak uczynić czas swoim sprzymierzeńcem?
Ten niezwykły czas - Co to jest czas? Jak nad nim zapanować? To pytania, które w dzisiejszych czasach są wyjątkowo aktualne. Wydaje się nam, że skoro podróżujemy w kosmos, eksploatujemy najgłębsze dna oceanów, wniknęliśmy w najmniejszą cząstkę materii, to i nad czasem zapanujemy. A czas? Niestety śmieje się nam prosto w twarz. Nie robiąc sobie nic z naszych wysiłków, by nad nim zapanować biegnie wciąż do przodu. Czy więc walkę z czasem przyjdzie nam przegrać? Dr Ewa Mukoid twierdzi że niekoniecznie, jeśli tylko będziemy się do czasu uśmiechać.
Wieści
W jaki sposób komputerowe gry moga poprawic ostrość widzenia?
Dobrodziejstwa komputerowych gier - Traci Sitzmann z University of Colorado jako pierwsza zmierzyła efektywność komputerowych gier w szkoleniu pracowników, a swoje wyniki ogłosiła w czasopiśmie „Personnel Psychology". Daphe Bavalier z University of Rochester z kolei już rok temu odkryła pozytywny wpływ wymagających szybkiej reakcji gier na ostrość naszego widzenia, o czym można przeczytać na stronach „Nature Neuroscience".
Ile w miłości zależy od mózgu?
Chemia miłości w 1/5 sekundy - Mimo że zakochać się można w przeciągu jednej piątej sekundy, to zbadać i opisać wszystko, co się w tym czasie dzieje w organizmie nie jest tak łatwo. Podjęła się tego niedawno prof. Stephanie Ortigue z Syracuse University wraz z zespołem, a wyniki swojej analizy dostępnych danych na temat miłości z ostatnich lat opublikowała na łamach „Journal of Sexual Medicine". Rok temu, z okazji lutowego dnia zakochanych, podobne wyzwanie przyjęła Domeena Renshaw z Loyola University. Poniżej zintegrowane najciekawsze punkty obu artykułów.
Dlaczego w parach pracuje się lepiej?
Dobrze we dwoje, a w troje to już w tłumie - O przewadze, jaką posiada współpraca dwojga tylko partnerów nad ich większą liczbą przekonali się eksperymentalnie profesor Adrew Colman (University of Leicester) z trzema doktorami do pomocy. Dzielą się oni z nami swoją wiedzą w nadchodzącym numerze „Cognitive Psychology". Przykładowa dwójka naukowców, Scott S. Wiltermuth i Chip Heath, obaj ze Stanford University, sprawdziła wpływ wspólnych, zsynchronizowanych czynności na współpracę w obrębie dużej grupy ludzi. Wybrali oni czasopismo „Psychological Science", by światu ogłosić swoje konkluzje.
Literatura
21 metod podnoszenia wydajności w pracy i zwalczania skłonności do zwlekania
Autor: Brian Tracy
Nigdy nie znajdziemy dość czasu, by zrobić wszystko, co jest do zrobienia. Pragnąc podołać wszystkiemu nie zrobimy nic. Ale czy to oznacza, że mamy zaniechać wszystkich działań. NIE!!!
Kluczem do osiągnięcia powodzenia, sukcesu i szczęścia (zarówno w pracy jak i w życiu osobistym) jest skupienie się na najważniejszym zadaniu i wykonanie go bardzo dobrze, od początku do końca.
Brian Tracy, autor poradnika „Zjedz tę żabę", zaczerpnął tytuł swojej książki, od powiedzenia, które mówi, że jeżeli zaczniemy każdy ranek od połknięcia żywej żaby, to przez resztę dnia będzie nam towarzyszyło poczucie zadowolenia wynikające ze świadomości, że chyba już nic gorszego nie może się nam w tym dniu przydarzyć.
« Lista wszystkich biuletynów