Newsletter Plasterek.pl [2011-01-28]
Baza wiedzy
Jak przebiega emocjonalny rozwój dziecka chorego na astmę?
Symbiotyczna więź astmatyczna cz. 5
(psychologiczne aspekty astmy oskrzelowej)
Atak duszności jako traumatyczne przeżycie dla chorującego na astmę oskrzelową dziecka oraz dla jego najbliższych jest czynnikiem istotnie wpływającym na rozwój emocjonalny chorego. Regularne przeżywanie traumy duszenia się skutkuje u rozwijającego się dziecka podwyższonym poziomem lęku i większą, niż u dzieci zdrowych wrażliwością na sygnały płynące z ciała i otoczenia. Astma jako choroba przewlekła determinuje inny, niż u dzieci zdrowych styl życia. W codzienności astmatyka dominuje bowiem uważność na sytuacje stresujące jako niosące zagrożenie dusznością.
Temat miesiąca
W jaki spsób terapia może pomóc parom zmagajacym się z niepłodnością?
Czasami przyczyną niepłodności są nasze emocje - Wśród par borykających się z niepłodnością u około 10 - 20% nie udaje się stwierdzić jej przyczyny. Nie można znaleźć żadnych medycznych czynników, które wskazywałyby na przyczynę niemożności poczęcia dziecka. Co wtedy? Czasami takie pary szukają wówczas pomocy u psychoterapeuty, licząc na to, że to on wytłumaczy dlaczego nie mogą cieszyć się upragnionym maleństwem. A co w takiej sytuacji może zrobić psychoterapeuta? Na to pytanie odpowiedziała Pani Monika Bargiel-Dyga, psychoterapeutka pracująca z parami zmagającymi się z niepłodnością.
Jak sobie pomóc, gdy bociek nie przynosi oczekiwanego dziecka?
Nie możecie zostać biologicznymi rodzicami. Co dalej? - Przez lata walki z niepłodnością wyobrażaliście sobie swoje dziecko i was jako szczęśliwych rodziców. Udało wam się przejść przez skomplikowane procedury diagnostyczne oraz cały ciężki i długotrwały proces leczenia. Macie już przygotowane odpowiedzi na wszystkie nieczułe pytania i uwagi od znajomych. Wszyscy dookoła otoczeni są gromadką dzieci, a wy już nie możecie tego znieść.
Wieści
Czy niemówiacy dwólatek wyrośnie na geniusza?
Uczymy sie mówić już od pierwszych dni życia - Dwie związane z nauką języka publikacje, jakie ukazały się w pierwszych dniach roku stanowią okazję, by się temu problemowi dokładniej przyjrzeć. Materiał tu zawarty może być najbardziej przydatny dla rodziców, których dzieci wydają się mieć opóźnionienia w rozwoju mowy; dla innych będzie to tylko kolejna porcja ciekawostek, choć nigdy nie wiadomo, co w życiu może się przydać.
W jaki sposób, to co ogląda w telewizji Twój przyjaciel, wpływa na Ciebie?
Negatywne skutki biernego oglądania telewizji - Telewizja - nawet jeżeli jej sami nie oglądamy - może mieć negatywny wpływ na nasze odżywianie: wystarczy tylko, by nasi znajomi spędzali przed małym ekranem dostatecznie dużo czasu. Dzięki badaniom przeprowadzonym na wyspie Fiji do takiego wniosku doszła grupa naukowców z Harvard Medical School pod kierownictwem Anne Becker, o czym przeczytać możemy w najnowszym numerze „The British Journal of Psychiatry".
W jaki spsób medytacja rozwija nasz mózg?
Nowe dane o korzyściach z medytacji - Grupa naukowców pod kierownictwem Sary Lazar z Massechusetts General Hospital wykazała - po raz pierwszy we własnej ocenie - że to medytacja, a nie inne czynniki, powodują korzystne zmiany w mózgu praktykujących tego typu ćwiczenie. Wyniki ukażą się z końcem stycznia w czasopiśmie „Psychiatry Research: Neuroimagining".
Grupy
« Lista wszystkich biuletynów