Newsletter Plasterek.pl [2011-02-04]

Aktualności

morning.jpgSamotność

Samotność może być darem i błogosławieństwem lub ogromnym brakiem i przekleństwem. Od czego zależy to, jak ją spostrzegamy? Od ludzi dookoła, od okoliczności, od etapu życia na jakim jesteśmy czy może od miejsca, gdzie mieszkamy? Nie, to jak samotność odbieramy zależy tylko od nas samych. W lutym zapraszam Was do krainy samotności. Poznamy jej uroki i ciemne strony, spotkamy ludzi spełnionych i tych samotnością udręczonych. Zastanowimy się czym też jest samotność: brakiem bliskiej osoby, pustką w czterech ścianach, a może  brakiem kontaktu z sobą samym. A czym dla Was jest samotność?

Czekam na Wasze odpowiedzi - anetabarta@plasterek.pl. Tymi najciekawszymi podzielę się ze wszystkimi Plasterkowiczami.

 


Temat miesiąca

cage.jpgDlaczego w klatce samotności zamykamy się sami?

Bycie samemu nie od razu jest samotnością

Każdy w swoim życiu doświadcza uczucia samotności. To zupełnie naturalne i nie powinniśmy się tego obawiać. Doświadczamy tego uczucia na różnych etapach życia, w różnych sytuacjach i okolicznościach. Dla wielu ludzi samotność, to po prostu bycie samemu. Brak bliskiej osoby, która byłaby tuż obok. Według nich, bycie samemu wyzwala w nich poczucie osamotnienie. Są przekonani, że obecność drugiej osoby rozwiązałaby wszystkie ich kłopoty, a przede wszystkim uwolniłaby ich od tego strasznego poczucia samotności.

 


Wieści

esteem.jpgDlaczego poczucie własnej wartości jest ważniejsze od innych przyjemności?

Poczucie własnej wartości przyjemniejsze od seksu - Studenci, objęci badaniami przeprowadzonymi przez B. Bushmana i J. Crocker z Ohio State Univesity wraz z S. Moellerem z Brookhaven National Laboratory, bardziej cenią sobie poczucie własnej wartości od wszelkich innych przyjemności. Naukowcy dzielą się z nami swoim odkryciem na elektronicznych łamach „Journal of Personality".


obesity.jpgDlaczego niepewne jutro skłania nas do nadmiernej konsumpcji?

Otyłość konsekwencją braku ekonomicznego bezpieczeństwa - W oparciu o metaanalizę prawie stu różnych badań z lat 1994-2004 trójka naukowców z Oxford University, A. Offer, R. Pechey i S. Ulijaszek, doszła do wniosku, że niepewność odnośnie własnej sytuacji finansowej to najważniejszy czynnik zwiększający ryzyko otyłości. Można o tym przeczytać w najnowszym wydaniu czasopisma „Economics and Human Biology".


teenager1.jpgW jaki sposób szkolne przyjaźnie wpływają na przyszłość dziecka?

Nie zawsze z kim przestajesz, takim się stajesz - Koniec szkoły podstawowej, to nie tylko początek nowego etapu edukacji - to także nowy krąg przyjaciół, którego charakter ma ogromny wpływ na wszechstronny rozwój młodzieży, przy czym natura tego wpływu nie zawsze jest zgodna z intuicją. Piszą o tym na łamach „Journal of Early Adolescence" M.-H. Veronneau i T.J. Dishion z University of Oregon.

 


Literatura

wirus samotności.jpgWirus samotności

Autor: Kruczyński Wojciech

Książka przybliża czytelnikowi zjawisko dobrej i złej samotności. Problem złej samotności dotyczy wielu z nas. Może objawiać się jako nieufność, nadmierna obowiązkowość lub lęk przed bliskością czy zranieniem. Jej przyczyny zwykle tkwią w naszej przeszłości, w zaburzonych relacjach z opiekunami. W wieku dojrzewania i dorosłości często objawia się ona brakiem intymnych związków z innymi osobami.

 



« Lista wszystkich biuletynów