Newsletter Plasterek.pl [2011-03-04]
Aktualności
Drodzy Plasterkowicze!
Z radością witamy na Plasterku Panią Agnieszkę Suchowierską, która wraz z Wojciechem Eichelbergerem napisała książkę "Bajka to życie albo z jakiej jesteś bajki", polecaną przez nas w dziale Literatura. Pani Agnieszka będzie dzielić się z nami swym spojrzeniem na świat, w felietonach, które pojawiać się będą w każdym miesiącu. Możecie znaleźć je w obrazku przewodnim na stronie głównej lub w Bazie Wiedzy w kategorii Pogadanki z innej bajki. Serdecznie zapraszamy!
Miesiąc temu po raz pierwszy mieliście możliwość wyboru tematu miesiąca. Najwięcej Waszych głosów (48,15%) zdobył temat „kobieta w oczach mężczyzny". Zatem zapraszam do marcowych rozważań, w których kobiecie przyjrzymy się męskim okiem. Zaczniemy od spojrzenia wstecz i prześledzimy, w jaki sposób mężczyzna patrzył na kobietę na przestrzeni wieków. Następnie zastanowimy się, jak spojrzenie na kobietę zmienia się wraz z wiekiem mężczyzny i jakie jej cechy w poszczególnych latach są dla niego najważniejsze. Poszukamy również męskiego ideału kobiety, oczywiście jeżeli taki w ogóle istnieje.
Baza wiedzy
Jak wyjść z domu nijakim, a wócić szczęśliwym?
Szczęśliwa - Ostatnio byłam szczęśliwa wczoraj. Opowiem, jak to było. No więc najpierw wsiadłam do samochodu moich znajomych i pojechaliśmy. Byłam dość zadowolona, bo zorganizował mi się ciekawie wieczór, ale nic nie zapowiadało, że poczuję szczęście. Dojechaliśmy, wydostaliśmy się z samochodu, podeszliśmy kawałek i usiedliśmy na trawie. I wtedy zaczął się koncert jazzowy. Na scenie siedzieli ludzie z orkiestry - na samym przedzie - trębacz-solista. Zaczęli grać. Pięknie im szło.
Przyszłość ludzkości wedle transpersonalnej wizji Stanislava Grofa
Jest to ostatni z serii artykułów wprowadzających do psychologii transpersonalnej w wersji przedstawianej przez Stanislava Grofa. W miarę możliwości będzie on zwartą całością zrozumiałą samą w sobie, choć znajomość poprzednich artykułów tego cyklu na elektronicznych łamach Plasterka na pewno ułatwi lekturę. Ale jeżeli tylko niniejsze opracowanie pobudzi czytelnika do głębszej refleksji nad sensem swojego istnienia w relacji do całej ludzkości, osiągnie ono swój zasadniczy cel.
Temat miesiąca
Jak na przestrzeni wieków mężczyzna patrzył na kobietę?
Kobieta w oczach mężczyzny - Jeszcze do połowy XX wieku naukowcy pisząc jakiekolwiek rozprawy o człowieku mieli na myśli, albo bezpłciowy abstrakt, albo wyłącznie mężczyznę. Kobieta, jako człowiek praktycznie nie istniała. I nie ma w tym zbytniej przesady, czego dowodem mogą być pozostałości językowe, takie jak chociażby w języku angielskim, gdzie słowo „man" oznacza mężczyznę oraz człowieka, a kobietę określa słowo „woman" czyli man z przedrostkiem. A więc kobieta była postrzegana, jako dodatek do mężczyzny, jako pewna odmiana człowieka. Obraz kobiety na przestrzeni wieków nieustanie się zmieniał. Była ona czczona i poniżana, wielbiona i traktowana jak towar, oskarżana o całe zło świata i wywyższana jako dawczyni życia.
Warsztaty online
Gdy odchodzą Anioły... (edycja II) - warszaty online
Doświadczyłaś poronienia. Twoje Dziecko odeszło zanim zdążyło się narodzić.
Może czujesz, że Twoje serce pękło i uciekła z niego radość,
Może lękasz się, że już NIGDY lub że ZAWSZE...
Może wciąż na nowo odtwarzasz TAMTE chwile
A może wspominasz momenty marzeń, nadziei, radości ...
Może ciężko Ci wrócić do rzeczywistości, by udawać, że nic się nie stało...
Zapraszamy Cię zatem do udziału w warsztatach terapeutycznych: Gdy odchodzą Anioły... - edycja II
Warsztaty odbywają się od 14. III.2011 do 25. III.2011 w grupie pt. "Gdy odchodzą Anioły... - edycja II"
Wieści
Jak na nowo rozpalić "iskierkę" w związku?
Naukowe rady dla zakochanych - Umiejętność powrotu do normy po konflikcie ma wielkie znaczenie dla jakości relacji, a jeżeli i to nie pomaga, zaproszenie innej pary na szczerą rozmowę może ożywić obie relacje. O wychodzeniu ze sporów pisze zespół kierowany przez Jessicę Salvatore z University of Minnesota na łamach czasopisma „Psychological Science", a o pozytywnym wzajemnym wpływie zakochanych par Richard B. Slatcher z Wayne State University w najnowszym numerze „Personal Relationships".
Dlaczego za każdym wielkim mężczyzną zazwyczaj znajdujemy wielką kobietę?
O sobie uczymy się na ptakach - Prof. Allison Doupe od lat zajmuje się zeberkami, małymi ptakami z Australii, które często lądują w klatkach ich ulubieńców na całym świecie, a które stanowią wspaniały model dla studiów o nas samych. Jak mogą nam te ptaszki pomóc w nauce pisze autorka na łamach „Proceedings of the American Academy od Sciences" na podstawie ostatnich badań ze swoim zespołem, nie tylko ze skrzydlatych towarzyszy złożonym.
Co mężczyzę najbardziej pociąga w kobiecie?
Kobiety na całym świecie zadają sobie pytania, co zrobić by przyciągnąć męskie spojrzenie, a jeżeli już to się uda, to jak zatrzymać „upolowanego" mężczyznę na dłużej? Badacze z New York University postanowili kobietom pomóc i spróbowali znaleźć taki kobiecy czynnik, któremu żaden mężczyzna nie będzie się w stanie oprzeć. Dotychczas taki element upatrywano w kobiecej budowie ciała, czyli wąskiej talii i szerokim biodrom.
Literatura
Kobieta i mężczyzna. Dzieje refleksji filozoficzno - społecznej.
Autor: Maciej Uliński
„Kobieta i mężczyzna" to społeczno - filozoficzne spojrzenie na płeć. Dzięki tej książce możemy odbyć podróż przez dzieje, przyglądając się, jak wzajemne relacje damsko - męskie kształtowały się w społeczeństwach. Książka opisuje okres od starożytności po schyłek minionego wieku. Nie jest to pozycja do czytania łatwa. Filozoficzny punkt odniesienia sprawia, że przesycona jest filozoficznymi nurtami, które czynią książkę nieco zawiłą. Jednak z dwóch powodów warto po nią sięgnąć.
Grupy
W tym miejscu powiedzcie innym, w jaki sposób mogą przekazać 1% swojego podatku na rzecz osób potrzebujących wsparcia. Pomoc, wsparcie, podatek.
Utworzona: 25.02.2011, 13:16 przez Plasterek.pl
« Lista wszystkich biuletynów