Newslleter Plasterek.pl [2011-04-08]
Aktualności
Drodzy Plasterkowicze, chcąc podnosić rzetelność i wiarygodność portalu Plasterek.pl postanowiliśmy poprosić o pomoc ekspertów, którzy będą sprawdzać merytoryczną wartość artykułów, jakie dla Was publikujemy. Artykuły, które uzyskają ich aprobatę, będą oznaczane symbolem "EKSPERT POLECA". Mamy nadzieję, że jeszcze bardziej wpłynie to na zaufanie, jakim nas obdarzacie.
Jednocześnie z ogromną radością witamy na Plasterku Panią dr Iwonę Sikorską, która została naszym ekspertem sprawującym pieczę nad merytoryczną poprawnością artykułów w zakresie tematyki rozwoju dziecka. Z Panią Iwoną Sikorską możecie zapoznać się bliżej, wchodząc w zakładkę „Baza wiedzy" i klikając w buton
Baza wiedzy
Dlaczego Kora zamieszkała w Hadesie, a Ikar poleciał za wysoko, czyli o relacjach: Matka - Córka, Ojciec - Syn.
W artykule pragniemy zająć się relacją rodzica z dzieckiem tej samej płci. Jest to relacja bogata w emocje, znaczenie, wpływ na rozwój poczucia siebie i swojej płci. Wiele rozgrywa się na poziomie świadomym, ale jeszcze więcej na poziomie nieświadomym. Jako rodzice wnosimy w tę relację wiele z tego, co doświadczyliśmy jako dzieci.
Czy chcę by moje dziecko było do mnie podobne?
Każda mama i każdy tata odpowie na to pytanie twierdząco. Każdy pragnie, aby jego dziecko było do niego podobne, może nie we wszystkim ale na pewno rodzic, który dokonuje refleksji na temat podobieństwa swojego dziecka odczuwa przyjemność, że dziecko ma coś z niego. Jest to bardzo ważne, daje rodzicowi poczucie bycia blisko poprzez podobieństwo.
Jak nasze własne emocje wpływają na kontakt z drugim człowiekiem?
Symbiotyczna więź astmatyczna cz.8 (psychologiczne aspekty astmy oskrzelowej) - W psychologii funkcjonuje pojęcie „dostępności emocjonalnej". Odnosi się ono do poziomu bliskości emocjonalnej na jaki dana osoba w relacji z drugim człowiekiem może i/lub umie sobie pozwolić. Chodzi o poziom dostrojenia emocjonalnego, które sprawia, że poprawnie odczytujemy własne oraz czyjeś stany emocjonalne. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu poziomowi dostępności do własnych mechanizmów emocjonalnych. Dla kontaktu z emocjami drugiego człowieka ważny jest kontakt z własnymi emocjami. Dla każdego z nas własne emocje są mniej lub bardziej dostępne (świadome lub nie). Od tego jak dużą dostępność będziemy mieli do własnych stanów emocjonalnych zależy to, jak będziemy dostępni emocjonalnie dla siebie, ale także dla drugiego człowieka.
Temat miesiąca
Weź odpowiedzialność za swoje życie
Czy znasz kogoś niezadowolonego ze swojego życia? Z pewnością. A może Ty sam nie jesteś do końca zadowolony? Nie masz wymarzonej pracy, nie wstajesz rano z radością i pasją w sercu, nie zarabiasz tyle, ile byś chciał, mieszkasz w ciasnym mieszkaniu i często czujesz się zdołowany. Zastanów się chwilę skąd to poczucie. Przypomnij sobie, jak swoją sytuację najczęściej tłumaczą inni i na co narzekają.Usłyszeć można między innymi, że "szef jest głupi/skąpy", "sytuacja w kraju jest zła", "jest kryzys", "trzeba się naharować", "życie nie jest lekkie", "miałem ciężkie dzieciństwo", "taki już jestem i się nie zmienię", "los mnie źle traktuje", "tak nas wychowuje społeczeństwo", i tak dalej, i tym podobne... Czasem, gdy słyszę coś takiego, odpowiadam: każdy żyje takim życiem, jakie sobie wybrał.
Wieści
DRAMATERAPIA - GRUPA ROZWOJU OSOBOWOŚCI
Jeżeli odczuwasz brak nadziei na zmianę i myślisz, że wszystkie metody, których dotąd próbowałeś cię zawiodły czy okazały się w twoim przypadku mało skuteczne, lub po prostu poszukujesz alternatywnych rozwiązań i chciałbyś wyrazić siebie w niekonwencjonalny sposób, to ta grupa jest przeznaczona właśnie dla ciebie.
Czy dziewczynki mogą osiągnąć matematyczny sukces?
Stereotypy na drodze sukcesu - Stereotypowe myślenie paraliżuje aspiracje dziewcząt w matematyce, a później kobiet w biznesie. Do takich wniosków doszli dwaj mężczyźni: Dario Cvencek z University of Washington i Vishal Gupta z Binghamton University. Pierwszy opisał swoje eksperymenty na łamach dwumiesięcznika „Child Development", a drugi wybrał wiosenno-letnią edycję uniwersyteckiego magazynu „Binghamton Research Magazine", by podzielić się spostrzeżeniami z wieloletnich badań.
Czy nasze uprzedzenia, to dziedzictwo po przodkach?
Dwadzieścia pięć milionów lat uprzedzeń - Uprzedzenia wobec innych, nie należących do naszej grupy, wydają się być dużo starsze niż sama ludzkość, ale na szczęście nawet tym odwiecznym mechanizmem da się manipulować - oto wnioski zespołu Laurie Santos z Yale University opisane w marcowym wydaniu „Journal of Personality and Social Psychology".
Literatura
PRAWA ŻYCIOWEGO ROZWOJU. Zawsze Twórz Przyszłość Większą niż Przeszłość.
Autor: Dan Sullivan, Catherine Nomura
Jeżeli chcesz doświadczać życia jak najpełniej i czerpać z niego wszystko co najlepsze musisz stale się rozwijać. Rozwój daje poczucie spełnienia i satysfakcji, nadaje życiu sens. Jednak rozwój nie polega jedynie na parciu do przodu, aby dawał jak najlepsze rezultaty musi się odbywać według określonych zasad. Zasady te nie są trudne, właściwie to zaskakują swoją prostotą. Jeżeli chcesz je poznać, to zachęcam do sięgnięcia po książkę Dan Sullivan i Catherine Nomura pt. „PRAWA ŻYCIOWEGO ROZWOJU". Zawarte jest w niej dziesięć praw, które budzą siłę tworzenia i odblokowują ukryte możliwości.
« Lista wszystkich biuletynów