Newsletter Plasterek.pl [2011-06-02]
Aktualności
Kiedy mężczyzna staje się tatą? W chwili poczęcia, w momencie narodzin dziecka, a może kiedy maluch po raz pierwszy wypowiada słowo „tata"? I chociaż prawdopodobnie każdy mężczyzna odpowie na to pytanie inaczej, to w czerwcu spróbujemy znaleźć na nie odpowiedź wspólnie. Zastanowimy się: Kim jest ojciec? Z jakimi zadaniami i wyzwaniami wiąże się jego rola? Jak być dobrym ojcem? Ze względu na tematykę ojcostwa, może się wydawać, że czerwcowy „Temat miesiąca" skierowany jest głównie do mężczyzn. Nic bardziej mylnego! Bo to właśnie kobieta pomaga mężczyźnie stać się dobrym ojcem. Zapraszam zatem wszystkich do poszukania odpowiedzi na pytanie: Co oznacza bycie tatą? - piszcie anetabarta@plasterek.pl
Baza wiedzy
Pewnego poranka, a może bardziej przedpołudnia, obudziło mnie pukanie do drzwi. Niezbyt przytomna podeszłam i łypnęłam przez judasza. Z drugiej strony stał jakiś obcy, wysoki facet. Na oko po czterdziestce.
- Tak? - spytałam uprzejmie, uchylając drzwi.
- Z gazowni, liczniki chcę przeczytać - odpowiedział.
- W takim razie bardzo proszę - otworzyłam drzwi czytającemu liczniki i zrobiłam zapraszający gest ręką.
Temat miesiąca
Tata i dziecko - więź na całe życie
„Jest prawdą, że wszystkie dzieci biegną najpierw do swojej matki.
Ale ja biegnę w stronę mojego dziecka.
I to właśnie jest ojcostwo"
/A. Isella/
Słowo tata w podstawowym znaczeniu, to określenie mężczyzny, który posiada potomka. Rodzi się, więc pytanie, czy na miano taty zasługuje każdy mężczyzna, który spłodził dziecko, czy może tata oznacza coś więcej, niż tylko biologiczne pokrewieństwo? Spróbujmy zatem zastanowić się co stanowi istotę bycia tatą.
„... żyli długo i szczęśliwie", to ulubione zakończenie autorów wielu bajek, życie ma jednak swoje „ ... i żyli na tyle długo, by ranić się wzajemnie". Miłości pragnie każdy, przy czym uważamy, że najistotniejsze to spotkać tego jedynego/tą jedyną, a później to już będzie z górki. Tylko czy z górki jest naprawdę tym czego pragniemy? Nic co jest warte posiadania nie przychodzi łatwo, dlaczego więc od miłości oczekujemy, że będzie „łatwo i przyjemnie"? Pewnie dlatego, że z takimi doznaniami miłość kojarzymy. Wydaje się nam, że kochając powinniśmy doświadczać ogromnej radości i szczęścia, rzadko kiedy myślimy o miłości w kontekście trudu i wyzwań, jakie stawia przed nami bycie razem.
Wieści
Dlaczego nie zawsze należy wierzyć w to, co się widzi?
Nasz mózg widzi to, co spodziewa się zobaczyć - Pod wpływem muzyki możemy zobaczyć coś, czego nie ma, a status społeczny spotykanej osoby determinuje aktywność naszego mózgu - oto rewelacje odkryte przez J. Jolij i M. Meursa z Rijksuniversiteit Groningen opublikowane na łamach ostatniego numeru PLoS ONE oraz przez zespół Caroline Zink z National Institute of Mental Health ogłoszone w czasopiśmie „Current Biology".
Dlaczego chcąc być zdrowszym warto zawrzeć związek małżeński?
Połączeni na dobre i na złe - Związek dwojga osób zwany małżeństwem jest dużo więcej, niż aktem prawnym lub religijnym. Z badania przeprowadzonego przez Ch. Hoppmann z University of British Columbia i D. Gersdorfa z Pennsylvania State University wynika, że to życiowe przymierze ma także ogromny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne partnerów. Przeczytać możemy o tym w szczegółach na łamach czasopisma „Health Psychology", a w skrócie poniżej na elektronicznych szpaltach Plasterka.
Dlaczego agresywny mężczyzna uważa się za bardziej męskiego?
Agresja w obronie poczucia własnej męskości - Przemoc, to jedna z częściej stosowanych metod odzyskiwania straconego poczucia męskości. Do tego wniosku doszła Jennifer Vandello, kobieta, która na skutek własnego badania stała się dla drugiej płci bardziej wyrozumiała. Pracująca na University of South Florida psycholog opisuje serię swoich eksperymentów na stronach czasopisma „Current Directions in Psychological Science".
Psychogratka
Istnieje wiele rodzajów miłości. W zależności od autora, wyróżnia się od 2 do 18 typów miłości. Jednego z ciekawszych podziałów dokonał socjolog John Lee, który wyróżnił sześć typów miłości: Eros, Ludus, Storge, Mania, Agape i Pragma. Każda z tych sześciu typów miłości ma specyficzne, tylko sobie właściwe cechy. Dzięki Skali Postaw Wobec Miłości skonstruowanej przez Hendricków możemy zmierzyć, w jakim stopniu każdy z powyższych typów cechuje naszą miłość. Skala składa się z 42 stwierdzeń, z których każde 7 mierzy jeden typ miłości. Zapraszam do wypełnienia kwestionariusza.
« Lista wszystkich biuletynów