Newsletter Plasterek.pl [2011-06-10]
Temat miesiąca
OBECNOŚĆ MĘŻCZYZNY PRZY PORODZIE - EFEKT MODY CZY WYNIK WAŻNEJ POTRZEBY RODZĄCEJ KOBIETY?
Obecnie sytuacja zmieniła się diametralnie; „w modzie" są tzw. porody rodzinne, w których mogą już uczestniczyć mężczyźni. Poród rodzinny może oznaczać również obecność matki, siostry lub dowolnie wybranej bliskiej osoby rodzącej. Od jakiegoś już czasu obecność mężczyzny przy porodzie jego dziecka stała się czymś normalnym, by nie powiedzieć, iż fakt owej obecności spowszedniał na tyle, że ze zdziwieniem większość z nas przyjmuje informację o tym, iż pana X czy pana Y nie było podczas narodzin jego potomka. Warto się więc zastanowić na tym, czy obecność mężczyzny przy porodzie jest li tylko efektem panującej mody czy może wynika z czegoś zasadniczo różnego, a mianowicie czy nie stanowi ona odpowiedzi mężczyzny na najbardziej intymną i ważną potrzebę w życiu jego partnerki?
Wieści
Czy grozi nam epidemia otyłości?
Zmierzamy w stronę epidemii otyłości - W latach 2005-2009 w Polsce realizowano więcej regionalnych lub krajowych programów prewencji otyłości dzieci i młodzieży (23), niż w Holandii (21), Wielkiej Brytanii (17) czy Portugalii (12). Niestety polskie programy wykazują wiele słabości. Wykorzystują zaledwie nikłą część znanych na świecie technik zmiany zachowań zdrowotnych i nie są sprawdzane pod kątem skuteczności - informują naukowcy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
W jaki sposób nieobecność ojca w życiu dziewczynki odbija się na jej dojrzewaniu?
Dziewczynki wychowujące się bez ojca szybciej dojrzewają - Według naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, dziewczynki wychowywane bez obecności biologicznego ojca, dojrzewają płciowo szybciej, niż ich rówieśniczki z pełnych rodzin. To, że wiek dojrzewania dziewczynek obniżył się w ostatnim dziesięcioleciu było wiadomo od dawna. Jednakże zjawisko to przypisywano ogólnemu wzrostowi wagi ciała dzieci, co jak wiadomo wpływa na przyspieszone dojrzewanie.
Uśmiech angażuje od 12 do 17 (zależnie od źródła) z 36 nazwanych mięśni twarzy, ale jako środek na wzbudzenie pożądania drugiego człowieka może się nie sprawdzić - ostrzega Jessica Tracy z University of British Columbia na łamach czasopisma „Emotion". Już dwa lata temu D. Wood z Wake Forest University i C. Brumbaugh z Queens College ustalili, że śmiech bardziej przyciąga panów i osoby starsze, ale nie koniecznie młode kobiety. Para z dwu uniwersytetów opisała swój eksperyment na łamach „Journal of Personality and Social Psychology".
Literatura
Tacierzyństwo. Ciąża i poród według mężczyzny
Autor: Zbigniew Urbański
Zbigniewa Urbańskiego znacie zapewne z TVN Turbo i programu Dzień Dobry TVN, gdzie testuje porównuje, sprawdza i ocenia wszelkiego rodzaju zabawki i urządzenia elektroniczne. Jak sam o sobie mówi jest wielbicielem gadżetów, który lubi dobrze wyglądać (kto by pomyślał, że shopping to jedno z jego ulubionych zajęć). Przez wiele lat pracował w policji, gdzie zajmował się cyberprzestępczością. Wyobraźcie sobie, że właśnie taki facet postanowił napisać książkę na temat ojcostwa.
« Lista wszystkich biuletynów