Dostęp do tej części portalu wymaga zalogowania

MÓJ ZŁOŚNIK, czyli jak nauczyć dziecko mądrego radzenia sobie ze złością

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

Mój złośnik1MÓJ ZŁOŚNIK

czyli jak nauczyć dziecko mądrego radzenia sobie ze złością


Autor: Agnieszka Gąstoł, Aneta Jagier

Wydawnictwo: Difin

Rok Wydania: 2012

Badania nad dziecięcymi emocjami pokazują, że tę jakże ważną umiejętność, jaką jest okazywanie emocji dzieci nabywają około 4 miesiąca życia. Od tego momentu ich emocjonalny repertuar sukcesywnie się powiększa nabierając kolorów i barw. Około siódmego miesiąca dziecko zaczyna okazywać złość, najpierw w sytuacjach dyskomfortu i frustracji, by następnie już w pełni świadomie i intencjonalnie kierować ją do osób w najbliższym otoczeniu. Chociaż rozwój dziecka cieszy każdego rodzica, to wzbogacenie repertuaru emocji o złość akurat tej radości nie dostarcza.

Jak pokazują badania, nazywanie przeżywanych emocji i nauka ich wyrażania w środowisku rodzinnym wywiera znaczący wpływ na społeczne i emocjonalne umiejętności dziecka w relacjach interpersonalnych. Jednak, o ile większość rodziców zdaje sobie z tego sprawę i uczy dziecko nazywania i wyrażania takich emocji jak; radość, smutek, rozczarowanie, czy nawet gniew, o tyle złość zostaje wypchnięta poza nawias. Złościć się nie wypada, złość należy tłumić w zarodku, a nie uczyć, jak konstruktywnie ją wyrażać - to najczęściej słowa rodziców w odniesieniu do dziecięcej złości.

A przecież wszystkie emocje przeżywane przez dziecko mają znaczenie i są konieczne do przeżycia - również złość. To ona chroni dziecko przed sytuacjami stanowiącymi zagrożenie dla realizacji jego własnych potrzeb. Złość ostrzeże przed napastnikiem. Złość da energię, aby osiągnąć cel. Trudno zatem zaprzeczyć, że uczenie radzenia sobie ze złością, zamiast jej negowanie, jest najlepszym wyborem i najlepszą inwestycja w przyszłość każdego dziecka.

W tym miejscu rodzi się jednak pytanie: Jak o złości rozmawiać z dzieckiem? Jak pokazać dziecku jej konstruktywne oblicze? i wreszcie: Jak zapanować nad małym złośnikiem, który demonstrując swoją złość demoluje wszystko dookoła?

Odpowiedzi na te pytania i wiele innych każdy rodzic znajdzie w poradniku Mój złośnik, czyli jak nauczyć dziecko mądrego radzenia sobie ze złością. Autorki poradnika w bardzo prosty sposób wyjaśniają, jak pomóc dziecku zrozumieć złość i zacząć sobie mądrze z nią radzić. To bardzo praktyczny poradnik z zestawem ćwiczeń, scenkami do analizy, programami terapeutycznymi, propozycjami rozmów i kartami pracy. To wspaniały podręcznik dla każdego rodzica, który chce się dowiedzieć czym jest złość i jak mądrze opowiadać o niej dziecku, by służyła jego rozwojowi.

Poradnik Mój złośnik, czyli jak nauczyć dziecko mądrego radzenia sobie ze złością, to również pozycja dla tych rodziców, którzy z dziecięcą złością przestali sobie radzić. Dzięki licznym wskazówkom i przykładom zawartym w książce mogą ocenić, czy niewłaściwe zachowanie dziecka jest wynikiem błędów wychowawczych, czy może objawem rzeczywistych zaburzeń, wymagających pomocy specjalisty. W książce można znaleźć także metody na zapobieganie wybuchom złości oraz sposoby, jak ograniczyć wywołane nią starty.

Mottem przewodnim poradnika jest przekonanie autorek, że złość zamiast być straszną i niepożądaną może być ciekawą i potrzebną emocją, z której nigdy nie należy rezygnować, ale mądrze wykorzystywać na swój własny i cudzy użytek.

 

Polecam

Aneta Barta


Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy