Operacja wymaga zalogowania

Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy

autor: Małgorzata Niklasińska , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

obudźcie tygrysaObudźcie tygrysa

Leczenie traumy

 

 

autor: Peter A. Levine i Ann Frederick

wydawnictwo: Czarna Owca

data wydania: 2012

 

„Jesteśmy dzikimi wojownikami,

 delikatnymi opiekunami

I wszystkim, co pomiędzy."

[P.A. Levine]


          

             Trauma to problem wielu osób. Skutki zdarzeń, wydawałoby się mało znaczących z punktu widzenia czasu, który nas od nich dzieli, mogą latami odbijać się na naszym funkcjonowaniu i skutecznie niweczyć próby uzyskania dobrego samopoczucia. Co gorsze, często ofiary traumy nie wiążą swoich problemów z samopoczuciem z traumatycznym zdarzeniem z przeszłości.

           Autor książki "Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy" Peter Levine, jest doktorem biofizyki medycznej oraz psychologii. Od ponad ćwierćwiecza zajmuje się leczeniem traumy, bada różnice dzielące ludzi i zwierzęta w radzeniu sobie z tym zjawiskiem, korzysta przy tym z najnowszych doniesień badawczych takich rozwijających się prężnie dziedzin nauki, jak: etologia, neurologia, czy psychoneuroimmunologia. Głównym przedmiotem jego troski jest przywrócenie wzajemnych powiązań pomiędzy psychiką i ciałem, które zostały utracone w wyniku traumy. Autor uważa, że każdy z nas ma wrodzone zdolności wychodzenia ze skrajnie stresujących sytuacji bez zaburzeń, a trauma jest następstwem cywilizacyjnego zakłócenia naszych naturalnych umiejętności - nie rozumiemy tego zjawiska i chcąc dobrze, zakłócamy proces radzenia sobie z traumą, jaki ma każdy z nas.

Opracowana przez autora metoda - Somatic Experiencing - pozwala na przywrócenie naturalnej równowagi psychofizycznej i wyzwolenie zablokowanej energii. Szczególnie cenną cechą podejścia Levina jest swoiste przesunięcie akcentów w dotychczasowym akademickim rozumieniu zjawiska traumy, co prowadzi do rewolucyjnych zmian w jego leczeniu: w duecie umysłu i ciała pierwsze skrzypce zaczyna grać ciało, w zwyczajowym rozumieniu reakcji na stres znanej powszechnie jako „walcz lub uciekaj", on podkreśla znaczenie przystosowawcze reakcji trzeciej, tzw. „zastygnięcia", traktowanego w naszej kulturze jako rodzaj anomalii, a nie ważnej reakcji psychofizycznej, zapewniającej przetrwanie w sytuacji skrajnego zagrożenia, równie skutecznej jak walka, czy ucieczka.

Książka dzieli się na cztery części, wypełnione przydatnymi ćwiczeniami mającymi pomóc w samodzielnym zmierzeniu się z problemem traumy. Część pierwsza, uczy nas jak stopniowo odzyskać poczucie tzw. felt sense, czyli zdolności odczytywania odczuć z własnego ciała. Ten etap jest wg autora bardzo ważny, albowiem przywrócenie felt sense ma wpływ nie tylko na uruchomienie naszych naturalnych mechanizmów leczenia traumy, ale także poprawia nasze funkcjonowanie w wielu sferach życia: sprawia, że czujemy się bardziej naturalnie, wyostrza nasze zmysły, poprawia pamięć, zwiększa zdolności twórcze, daje spokój, spójność, zwiększa satysfakcję z własnego życia, a także otwiera bramy duchowego rozwoju. W drugiej części autor opisuje występujące zazwyczaj cztery oznaki traumy: wysoki poziom pobudzenia, ściśnięcie, dysocjację oraz bezradność połączoną z zamarciem, a także inne, bardziej indywidualne objawy, z którymi borykają się osoby doświadczające tego zjawiska, m.in. uzależnienia, objawy psychosomatyczne, czy zaburzenia snu. Część trzecia to dokładny opis zjawiska przerwania błędnego koła traumy i przywrócenia utraconego przepływu energii biologicznej, odbywającego się w procesie zwanym przez Levine'a transformacją i renegocjacją. Ostatnia część to krótki poradnik, jak pomóc osobom, które znalazły się w sytuacji mogącej w konsekwencji prowadzić do powstania traumy, opisanej tutaj na przykładzie wypadku samochodowego, a także szczególne wskazówki do pomocy w sytuacji traumatyzującego zdarzenia wobec dzieci. Proponowane przez autora ćwiczenia i scenariusze działań są proste w zastosowaniu, nie wymagają specjalnych warunków i dostępne są w zasadzie dla każdego.

            Peter Levine zaznacza jednak, że może okazać się, iż sama książka, jako pomoc, nie wystarczy i potrzebne będzie tutaj wsparcie profesjonalisty. Może się tak zdarzyć, zarówno w przypadku osób borykających się z bardzo ciężkimi urazami, jak też osób, które nie mają doświadczeń w pracy z ciałem, wyobrażeniami, czy szerzej pojętą hipnoterapią. Takie doświadczenia mogą bardzo pomóc zarówno w zrozumieniu podejścia autora, jak też i samej pracy nad własnym problemem. Co jednak istotne, książka ta będzie bardzo dobrym wsparciem dla profesjonalistów pracujących podobnymi technikami, ponieważ daje dobre systematyczne ujęcie zagadnienia, zobrazowane przykładami z pracy autora, a także odwołaniami do konkretnych informacji z zakresu funkcjonowania mózgu, wyjaśniającymi opisywane zjawiska. Być może warto ją wykorzystać, jako pomost między profesjonalistą, a pacjentem, pozwalający na zwiększenie satysfakcji ze współpracy. 

Małgorzata Niklasińska

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy