Dostęp do tej części portalu wymaga zalogowania

Wola i opętanie - wykład dr Tomasza Olchanowskiego

brak oceny

teatr„Wola i opętanie" - wykład dr Tomasza Olchanowskiego

 

Zapraszamy do Laboratorium Dramatu na kolejny wykład poświęcony związkom psychologii i kultury. W najbliższy poniedziałek, 24 maja o godzinie 19.00, wykład „Wola i opętanie" wygłosi dr nauk humanistycznych Tomasz Olchanowski.  Wstęp wolny.

 

Wykład będzie poświęcony analizie zjawiska woli, którą można określić jako syntezę nieświadomej dyspozycji psychicznej i działania zaplanowanego przez rozum. W wykładzie przywołane zostaną dokonania psychologii analitycznej Junga, filozofii Schopenhauera i Nietzschego oraz filozofia Buddy, Heraklita, Epikteta, Ewagriusza z Pontu, Wasubandhu, Mistrza Eckharta. Człowiek oglądany z tej perspektywy jest  rozdarty między świadomym zamierzeniem a afektywnym opętaniem przez kompleksy, pomiędzy doświadczaną rzeczywistością a tworzonymi przez umysł iluzjami, czy też pomiędzy wiarą w mit wolnej woli a wiarą w mit niewolnej woli.

Wykład odbędzie się w ramach cyklu „Psychologia Fatum", który stanowi próbę pokazania związków między psyche a kulturą. Psychologiczna rekonstrukcja historii, wierzeń, symboli, mitów, rytuałów świeckich i religijnych pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego człowiek jest istota szczególną, zdolną naśladować samego Stwórcę w aktach twórczych (budowa świątyń, zakładanie bibliotek i uniwersytetów, literatura) i zdolną utożsamiać się z demonami, które każą siać zniszczenie i cierpienie (wojny krzyżowe, inkwizycja, masowe mordy ludzi chorych psychicznie, terroryzm).

 

TOMASZ OLCHANOWSKI -dr nauk humanistycznych, pedagog i kulturoznawca, adiunkt w Zakładzie Psychoanalizy i Myśli Humanistycznej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku; członek Zespołu Redakcji kwartalnika „Albo albo. Problemy psychologii i kultury". Jego zainteresowania koncentrują się  na zagadnieniach związanych z psychologią głębi i antropologią (destrukcyjne i twórcze tendencje w ludzkiej psychice, źródła kultury i filozofii, ewolucja psychiczna człowieka, interpretacja wytworów wyobraźni, refleksja filozoficzna nad naukami humanistycznymi). W swej działalności naukowej i życiu osobistym odnajduje również inspiracje w technikach pracy nad ciałem i świadomością, które powstały w tradycji niektórych szkół buddyjskich, neoplatonizmu, stoicyzmu i mistyki chrześcijańskiej. Autor książek: Jungowska interpretacja mitu ojca w prozie Brunona Schulza; Psychologia pychy; Duchowość i narcyzm;  Wola i opętanie. Enancjodromia a rzeczywistość. Współautor prac zbiorowych: Konflikty współczesnej kultury; Psychologia literatury. Zaproszenie do interpretacji; Literatura i psychoanaliza;  Spotkania z Jungiem; Charyzma. Jej funkcja w życiu religijnym, politycznym i społecznym.

 

Wykład odbędzie się  24 maja, godzina 19.00. Wstęp wolny

Teatr Laboratorium Dramatu, Olesińska 21 (Stary Mokotów, ul. równoległa do ul. Madalińskiego)

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy