15 październik - Dzień Dziecka Utraconego

źródło: www.15pazdziernika.info, foto:flickr.com, autor:ėži

brak oceny

baloom blue15 październik - Dzień Dziecka Utraconego


W naszym kraju każdego roku blisko pięćdziesiąt tysięcy rodzin doświadcza straty dziecka: ponad czterdzieści tysięcy kobiet przeżywa poronienie, dwa tysiące dzieci rodzi się martwo, a kolejne pięć tysięcy umiera przed ukończeniem 18 lat z powodu chorób i wypadków.

Co roku kolejne sto tysięcy rodziców doświadcza żałoby po swoim dziecku z wszystkimi jej trudnymi etapami nawet, jeśli miało ono tylko kilka milimetrów. Niestety tym trudniejszej, że przeżywanej samotnie, w izolacji od innych ludzi.

Październik od ponad dwudziestu lat na świecie, a od sześciu w Polsce obchodzony jest jako miesiąc pamięci dzieci zmarłych, a dzień 15 października jako Dzień Dziecka Utraconego. W wielu miastach odbędą się spotkania rodziców po stracie, zostaną odprawione Msze św. w intencji zmarłych dzieci i ich rodzin, a w niebo zostaną wypuszczone błękitne i różowe baloniki z listami do dzieci. Informacje na temat planowanych obchodów można znaleźć m.in. na stronie Stowarzyszenia Rodziców po Poronieniu: www.poronienie.pl

Historia

Idea Dnia Dziecka Utraconego (Pregnancy and Infant Loss Remembrance Day) oraz przeżywania października jako miesiąca pamięci dzieci zmarłych powstała w Stanach Zjednoczonych. Robyn Bear doświadczywszy sześć razy tragedii poronienia (jedno z jej dzieci zmarło właśnie 15.10) doszła do wniosku, że zarówno rodzice, jak i rodzeństwo, dziadkowie czy dalsza rodzina, potrzebują dnia, który będzie specjalnie poświęcony pamięci zmarłych dzieci. Zarówno tych małych, które przeżyły kilka dni czy tygodni okresu życia płodowego i ciąża zakończyła się poronieniem, tych nieco większych, gdy doszło do przedwczesnego porodu czy martwych narodzin, jak i też wtedy, gdy dziecko zmarło po narodzinach w wyniku choroby lub nieszczęśliwego wypadku w późniejszym wieku. Robyn, tracąc dzieci, nie otrzymała wsparcia ani od pracowników szpitala ani od rodziny.. Tym trudniej było jej pogodzić się z tym, co się stało. Pomysłem stworzenia takiego dnia pamięci podzieliła się z koleżanką - Lisą Brown. Lisa miała już jedno dziecko, gdy poroniła kolejną ciążę. Przyjęła wówczas rozwiązanie, które podsuwało otoczenie: życie toczy się dalej, widocznie tak musiało być, przecież zawsze możesz mieć następne. Jednak następna jej ciąża także zakończyła się tragicznie: w 17 tygodniu urodził się maleńki Jackson Robert, ważył 86 gramów i mierzył 6 cali. Lisa wiedziała, że teraz nie będzie w stanie wmówić sobie tego, co powtarzała przy pierwszej stracie, „nie, życie nie idzie dalej, straciłam dziecko... synek był dla mnie ważny i nigdy go nie zapomnę". Tak rozpoczęła drogę żałoby i jednocześnie zdrowienia po stracie. Robyn udało się stworzyć siedem grup wsparcia dla osieroconych rodziców. Zebrała też historie o poronieniu , które wydane w formie książki niosą pomoc innym. Razem z 70 innymi osieroconymi rodzicami doprowadziła do tego, że dzień 15 października uznany został oficjalnie przez Kongres Stanów Zjednoczonych.


Dzień Dziecka Utraconego w Polsce


Idea obchodzenia Dnia Dziecka Utraconego oraz października jako miesiąca pamięci dzieci zmarłych przyszła do nas z Zachodu. Po raz pierwszy taki dzień był obchodzony w 2004 roku i został zainicjowany przez grupę rodziców z forum "Chore dziecko/strata dziecka" (forum prywatne GW), grupa ta w lutym 2005 roku została zarejestrowana jako "Dlaczego -  Organizacja Rodziców Dzieci Chorych oraz Rodziców po Stracie" (koło przy TPD).

W wielu miastach Polski odprawiane są Msze w intencji zmarłych dzieci i ich rodziców. Kilka lat temu, gdy Msza w Warszawie została odprawiona na Powązkach, uczestnicy Mszy poszli potem wspólnie na cmentarz zapalić lampki na grobach dzieci. W 2007 roku w Szczecinie zorganizowana została wystawa zdjęć p. Anny Banasiak „Te dzieci śpiewają w kamieniu". W tym roku wystawa ta zostanie pokazana w Poznaniu.

Rodzice spotykają się nie tylko w kościołach, ale również na spotkaniach w grupach wsparcia i na imprezach w plenerze.  Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu zwróciło się do Episkopatu Polski z prośbą o wpisanie Dnia Dziecka Utraconego do oficjalnego kalendarza inicjatyw duszpasterskich. 


www.15pazdziernika.info

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy