Królewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci.

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

Królewicz ŚnieżekKrólewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci.


Autor: Agnieszka Suchowierska, Wojciech Eichelberger

Wydawnictwo: Czarna Owca

Rok wydania: wrzesień 2012

Mało jest takich rzeczy w dzisiejszym świecie, które się nie dewaluują. Pomimo upływu lat wciąż bawią, uczą i kolejnym pokoleniom przekazują swoją mądrość. Do takich rzeczy niewątpliwie należą baśnie i bajki. Spisane dekady temu, a w świadomości ludzkiej zaistniałe jeszcze dawniej, wciąż na nowo odkrywane przez kolejne pokolenia małych czytelników.

Zapewne pamiętacie, ile emocji, lęków i zachwytu wzbudzały w Was bajki z dzieciństwa, waleczni rycerze, piękne królewny, straszne smoki i magiczne elfy wszystko to tworzyło świat, który rozpalał niejedną dziecięcą wyobraźnię. Ale czy przyszło Wam kiedyś do głowy, że ten bajkowy świat skrywa w sobie drugie dno, że wraz ze słowami i "...żyli długo i szczęśliwie" w dziecięce głowy wkładany jest stereotypowy, patriarchalny obraz kobiety i mężczyzny?

Agnieszka Suchowierska wraz z psychoterapeutą Wojciechem Eichelbergerem wzięli pod lupę najbardziej znane bajki i odkryli przed nami ich prawdziwe oblicze. Czegoż to z nich nie wylazło... .

Okazuje się, że Czerwony kapturek szuka swojej kobiecości, Śpiącą Królewnę tylko królewicz może wybudzić z seksualnej apatii, a Kopciuszek tak naprawdę zmaga się ze swoim własnym, zresztą dość niskim, poczuciem wartości. Kiedy już ta dobrana para postawiła na głowie baśniowy świat, tak poukładany i przewidywalny Agnieszka Suchowierska poszła krok dale i napisał własną wersję tychże opowieści. I tak Czerwony Kapturek okazał się strachliwym, delikatnym i trochę niewydarzonym chłopcem, Śpiąca królewna nie chciała ukłuć się wrzecionem, za to jej męski odpowiednik pociachał się sztyletem, Książę nie mógł spać na płatku róży, a zamiast dziewczynki z zapałkami po osiedlu grasował chłopiec z petardami.
Nowe oblicze bajek zadziwia i zaskakuje, śmiesz, ale i czasami bulwersuje. Bo jakże tak, gdzie się podział ten znany, poukładany tak mocno zakodowany w naszych głowach porządek, w którym kobieta, choć wiotka i piękna, to zawsze zastraszona i niepewna, wygląda swego królewicza, który nie tylko wybawi z opresji, ale także pokaże jak żyć? Gdzie Ci mężczyźni silni, odważni, gotowi z narażeniem życia walczyć o swoją wybrankę? Gdzie ten świat, w którym wszystko ma swoje miejsce i od wieków się nie zmienia?

Bajki Agnieszki Suchowierskiej skłaniają do zastanowienia się nad rolą jaką we współczesnym świecie odgrywają; kobieta i mężczyzna, nad stereotypami związanymi z płcią, które wyznaczają nasze wzajemne relacje, sposób patrzenia na życie, a nawet osobiste aspiracje. To bajki na opak, w których nic nie jest oczywiste, ale za to prawdziwe i pełne życiowych realiów.

Gorąco polecam

Aneta Barta


Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy