JAK WALCZYĆ Z UZALEŻNIENIAMI?

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

uzależnieniaJAK WALCZYĆ Z UZALEŻNIENIAMI?


Autor: Andrzej Augustynek

Wydawnictwo: Difin

Rok Wydania: 2011

Praktycznie można uzależnić się od wszystkiego: alkoholu, narkotyków, nikotyny, kosmetyków, operacji plastycznych, czekolady, komórki, ćwiczeń fizycznych i wielu innych. Początkowo człowiek sięga po uzależniając substancje, czy rzecz, aby poczuć się lepiej, zagłuszyć problemy dnia codziennego, zyskać poczucie wolności i odprężenia. Jednak po wielokrotnym zastosowaniu danej substancji np. heroiny, czy kilkunastokrotnym wykonaniu pewnej czynności np. surfowaniu po internecie coś zaczyna się psuć. Dawka do niedawna zapewniająca poczucie komfortu, odprężenia i przyjemności już nie wystarcza i człowiek zmuszony jest ją zwiększać (większa porcja heroiny, więcej godzin spędzonych przed monitorem) w przeciwnym wypadku odczuwa silny lęk, czy wpada w pełnoobjawową depresję. Biorący staje się uzależnionym.

Na temat uzależnień od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, nikotyna, leki) napisano już wiele prac i publikacji. Chociaż uzależnienia od substancji psychoaktywnych nadal są ogromnym społecznym problemem, to należy także zwrócić uwagę na pojawianie się zupełnie nowych, lawinowo rozszerzających się nałogów, które stają się plagą naszych czasów. Andrzej Augustynek autor książki Jak walczyć z uzależnieniami? wymienia chociażby takie jak: pracoholizm, seksoholizm, bigoreksję (obsesja na punkcie umięśnionego ciała), tanoreksja (ciągła potrzeba bycia opalonym), ortoreksja (obsesja na punkcie zdrowego odżywiania). Zwraca on przy tym szczególną uwagę na problemy związane z profilaktyką uzależnień, które właśnie dzisiaj w obliczu narastającego poczucia zagrożenia i niepewności, frustracji i braku odporności na stres, wysuwają się na pierwsze miejsce.

Publikacja Jak walczyć z uzależnieniami? zainteresuje szczególnie; lekarzy, psychoterapeutów, socjologów, a także osoby, które na własnej skórze doświadczają skutków uzależnienia bądź dostrzegają u siebie objawy mogące wskazywać na problem z jakąś substancja bądź czynnością. W książce autor porusza takie zagadnienia jak: geneza i mechanizmy uzależnień, przyczyny uzależnień oraz kryteria jakimi należy się posługiwać w ich rozpoznawaniu. Opisuje także poszczególne uzależnienia oraz możliwości terapeutyczne, jakimi obecnie dysponujemy. Książkę wzbogacają badania i doświadczenia terapeutyczne samego autora, który od wielu lata zajmuje się problematyką uzależnień.


Komentarze (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

  • dagma dagma napisał(a)
    14.01.2014, 12:25
    leczę moje uzależnienie od leków od paru miesięcy w http://www.horizon.info.pl/ jest mi coraz łatwiej, czuję się lżej na sercu, branie leków było ucieczką od problemów, teraz staram się wyjść naprzeciw problemom, bardzo mi pomagają tego typu książki, chce jak najlepiej poznać przyczyny, które u mnie wywoływały uzależnienia - w końcu znajomość wroga pozwala skuteczniej z nim walczyć..