Jakim jesteś towarzyszem?

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

Lista II - ugodowość

 

Przypomnij sobie swoje typowe zachowania i zastanów się, czy poniższe stwierdzenia dobrze je opisują. Jeżeli zdanie bardzo dobrze odnosi się do Ciebie daj mu 2 punkty. Jeśli tylko w pewnym stopniu i czasami - przydziel 1 punkt. Jeśli w ogóle do Ciebie nie pasuje - 0 punktów.

 

L.p. 2 pkt. 1 pkt. 0 pkt.
A
1. Inni uważają mnie za osobą sympatyczną      
2. Lubię współpracować z innymi, a rywalizacja przychodzi mi z trudem.      
3. Wobec innych staram się być delikatny i unikam mówienia rzeczy, które mogą komuś sprawić przykrość.      
4. Uważam, że większość ludzi jest dobra z natury.      
5. Generalnie ufam ludziom nawet tym, których nie znam.      
6. Łatwo ustępuję innym.      
B
1. Nie lubię ustępować innym ludziom.      
2. Uważam, że większość ludzi, to egoiści.      
3. Często się kłócę z innymi ludźmi.      
4. Często podejrzewam, że inni chcą mną manipulować.      
5. Inni uważają mnie za osobę raczej wyrachowaną.      
6. Mówię innym wprost, co o nich myślę.      

 

Podsumowanie:

 

1. Jeżeli najwięcej punktów zebrałeś przy liście A, może to oznaczać, że jesteś osobą bardzo ugodową. Jesteś pozytywnie nastawiony do innych ludzi, starsza się o nich troszczyć i spodziewasz się, że inni postąpią tak samo wobec Ciebie. Twoją ogromna zaletą jest skłonność do kooperacji z innymi. Potrafisz innym ustąpić i liczysz się z ich potrzebami. Twoim problemem może być jednak zbytnia ulęgłość, która sprawia, że ludzie Cię wykorzystują i Tobą manipulują.


2.
Jeśli wyraźnie więcej punktów zaznaczyłeś przy liście B, może to oznaczać, że jesteś osobą mało ugodową i łatwo popadasz w konflikty z innymi ludźmi. Twoja zaleta to umiejętność podejmowania rywalizacji. Nie jesteś naiwny i bardzo trudno Cię wykorzystać. Niestety, dla otoczenia bywasz nieprzyjemny i potrafisz się kłócić nawet o byle drobiazg.


3. Jeżeli liczba punktów na obu listach jest równa oznacza to, że charakteryzuje Cię przeciętny poziom ugodowości i łączysz w sobie cechy, obu powyżej opisanych typów.

Pamiętaj, że sama autoocena nie jest wiele warta, jeżeli nie pójdzie za nią refleksja i praca nad sobą. Ciekawym doświadczeniem, które pozwala spojrzeć na siebie z innej perspektywy jest poproszenie o udzielnie odpowiedzi dotyczące Twojej osoby, kogoś drugiego. Możesz wówczas porównać odpowiedzi zarówno te uzyskane od samego siebie, jak i od osoby drugiej. Punkty, w których Wasze odpowiedzi nie są zgodne, to miejsca, nad którym warto popracować.


Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy