Dlaczego warto się przytulać?
autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl
Dlaczego warto się przytulać?
Dotyk i przytulanie może redukować lęki egzystencjalne u osób z niskim poczuciem własnej wartości, do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu VU w Amsterdamie. Każdy z nas od czasu do czasu przeżywa okresy, kiedy zastanawia się nad sensem swojego życia. Niektórych takie myśli wpędzają w silne stany depresyjne. Okazuje się, że zwykły dotyk, nawet obcej osoby, może spowodować, że tego typu odczucia zostaną zredukowane. Przytulenie, oprócz tego, że po prostu jest przyjemne, może mieć także terapeutyczne działanie.
1. Przytulanie zwiększa zaufanie i poczucie przywiązania do drugiego człowieka
W trakcie przytulania wydzielany jest hormon oksytocyny (niekiedy zwany hormonem miłości). Hormon ten najczęściej kojarzony jest z relacją między matką, a dzieckiem wydzielanym zaraz po porodzie, a mającym wpływ na wytworzenie więzi. Jednakże w naszym dorosłym życiu oksytocyna również jest wydzielana. Wprawdzie jej stężenie jest o wiele niższe, ale w połączeniu z estrogenem i testosteronem tworzy niezwykłą mieszankę, która zwiększa poczucie przywiązania pomiędzy partnerami.
2. Przytulanie redukuje stres
Kortyzol, to hormon odpowiedzialny za stres. Dokładniej mówiąc dystres, czyli stres negatywny działający destrukcyjnie na nasz organizm. Przytulanie wykazuje właściwości redukujące poziom tego hormonu we krwi, poprzez wydzielanie hormonu oksytocyny, który w pewnych warunkach działa jako pośredni inhibitor (hamulec) kortyzolu. Przytulenie przez kogoś komu ufamy, to jedna z najskuteczniejszych oznak wsparcia. Zatem częste przytulanie może być dobrą metodą radzenia sobie ze zgubnymi efektami stresu.
3. Przytulanie zmniejsza ciśnienie krwi
To zjawisko wykazały badania szwedzkich naukowców przeprowadzone w 2012 roku. Na ich podstawie wyciągnięto wnioski, że już nawet 10 sekundowe przytulanie może obniżyć ciśnienie krwi. Kiedy przytulamy się do drugiej osoby nasz organizm przechodzi na wolniejsze obroty, wycisza się, uspakaja. Cała nasza uwaga zostaje skierowana na czerpanie przyjemności z cielesnego kontaktu.
4. Przytulanie obniża poczucie samotności
Fakt ten wydaje się być oczywistym następstwem przytulania, jednakże z drugiej strony osoby, które są samotne mogą mieć spory problem ze znalezieniem kogoś, kto by je przytulił. A nawet jeśli mają taką możliwość, to mogą się bać poprosić, bo ich stan psychiczny niejako blokuje ich interpersonalne relacje. Może w takim razie warto byłoby się załapać na jakąś akcję typu „Free Hug", żeby się nieco otworzyć? Dobrą alternatywą są także nasze domowe zwierzaki, doskonali terapeuci dla samotnych i zestresowanych ludzi.
5. Przytulanie poprawia sen
Zasypianie w ramionach drugiej osoby, skutecznie leczy nas z bezsenności i poprawia jakość snu. Wynika to z zaspokojenia naszych podstawowych potrzeb, takich jak; potrzeba miłości i bezpieczeństwa. Jeśli śpimy przytuleni do drugiej osoby, to jesteśmy po prostu fizjologicznie predysponowani do potrzebowania siebie nawzajem.
6. Przytulanie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka
Przytulanie jest zachowaniem instynktownym. Związanym podobnie jak jedzenie, czy picie, z naturalną potrzebą przetrwania gatunku. U ludzi wykształcił się mechanizm, poprzez który dziecko odczuwa potrzebę przytulenia się do matki. Harry Harlow, amerykański psycholog rozwojowy przeprowadził eksperyment, w którym umieścił nowo narodzone małpki w osobnych klatkach. W każdej z nich znajdowały się dwie sztuczne matki. Jedna z nich, wykonana z gołego drutu, miała przymocowaną butelkę z mlekiem. Druga nie dawała mleka, ale była pokryta miękkim futerkiem, do którego można było się przytulić. Okazało się, że wszystkie małpki wolały mamę futerkową. Na podstawie tych badań można stwierdzić, że bliski kontakt dziecka z matką ma zasadniczy wpływ na dalsze życie emocjonalne, na łatwość wchodzenia w interakcje społeczne oraz, że dotyk jest ważnym aspektem tego kontaktu. Pamiętajmy zatem o tym, że okazywanie dziecku czułości, to inwestycja na przyszłość i przytulajmy nasze dzieci od pierwszych chwil życia, tym samym ucząc je miłości i akceptacji.
Zalety przytulania w skrócie
• redukuje stres i reguluje ciśnienie krwi,
• wspomaga system odpornościowy,
• leczy depresję,
• pomaga zasnąć,
• działa odmładzająco,
• zwiększa ogólne poczucie szczęścia,
• zwiększa zaangażowanie w relacjach,
• nic nie kosztuje.
Komentarze (0)
Zaloguj się, aby dodać komentarz