Bajka to życie, albo z jakiej jesteś bajki.

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

bajka to..Bajka to życie, albo z jakiej jesteś bajki.

 

Autor: Wojciech Eichelberger, Agnieszka Suchowierska

 

Wydawnictwo: Czarna Owca

Rok wydania: 2010 Warszawa


Zaczęłam czytać tę książkę o 22.00 ze złożoną sobie obietnicą, że przeczytam tylko jedną opowieść. O 24.00 przekonywałam siebie, że bajka którą czytam, naprawdę będzie już ostatnia. Godzinę później przestałam się oszukiwać i przyznałam sama przed sobą, że nie odłożę książki dopóki nie przeczytam ostatniej strony.

 

„Bajka to życie, albo z jakiej jesteś bajki" to zbiór 14 opowieści. Zrodziły się one w głowie polonistki Agnieszki Suchowierskiej, która  je wyśniła, a następnie spisała. Do każdej bajki dołączony jest komentarz rozgrywający się w formie dialogu pomiędzy autorami. Każda z  opowieści odnosi się do jakiegoś konkretnego problemu z naszego życia. W bajkowej, magicznej scenerii toczy się akcja, która w miarę rozwoju przenika do naszego realnego świata.

Mniej więcej w połowie każdej historii odnosiłam wrażenie, że nie czytam już wymyślonej bajki, ale przeglądam się w zwierciadle własnego życia. Schemat bajek jest dobrze znany każdemu z nas - początek, rozwinięcie w którym ściera się dobro ze złem, strach z odwagą, miłość z nienawiścią i zakończenie, szczęśliwe z morałem. Jednak głębia tych bajek wymyka się klasycznym historiom. Odnalazłam w nich cząstkę własnego życia. Niektóre jego elementy były dobrze widoczne, inne ukryte w zakamarkach, pozostałe skrywały się pod różnego rodzaju kamuflażami.

Do każdej bajki, jak już wspomniałam, dołączony jest komentarz. To wyjaśnienie symboli i znaczeń historii. Jednak nie narzuca się on nam nachalnie, nie przekonuje, że tylko taka interpretacja jest właściwa. Wskazuje tylko drogę, pokazuje miejsca nad którymi warto się zatrzymać i zastanowić. Książkę można czytać na wiele sposobów. Klasycznie od początku do końca lub wybierając bajki, kierując się tytułem, który przypadnie nam do gustu. Możemy czytać same historie omijając komentarze by wrócić do nich za jakiś czas lub czytać po kolei, od deski do deski. Jestem przekonana, że każdy znajdzie sposób odpowiedni dla siebie, a przeczytane historie wprawią go w zachwyt i zdumienie.

„Bajka to życie..." to bajki, które uczą, bawią, wskazują drogę, to książka, która może być terapią, terapią pomagającą odnaleźć siebie. Polecam ją gorąco wszystkim tym, dla których życie bywa bajką oraz tym, którzy w każdej bajce potrafią odnaleźć coś z życia.

 

Artykuły o podobnej tematyce

  • Królewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci

    Królewicz

    Klasyczna baśń uczy dziecko, że dobro zawsze zwycięża, a zło zostaje ukarane. Coraz częściej się pisze, że baśń utrwala patriarchalny obraz świata oraz stereotypy związane z męskością i kobiecością. Agnieszka Suchowierska dowodzi słuszności tej tezy. Posłużyła się bardzo prostym zabiegiem: zmieniła płeć bohaterów kilku najbardziej znanych baśni. I oto widzimy, jak Czerwony Kapturek - chłopiec nieco niemrawy - wędruje przez las do dziadka, Królewicz Śnieżek sprząta w chatce siedmiu krasnoludek i zostaje uratowany przez dzielną królewnę, a Kopciuszka, młodzieńca pracowitego i zahukanego, szuka po balu zakochana w nim Prezeska. To, co z tego wynikło, może niektórych wręcz wprawić w osłupienie. Dlatego Autorka...

    więcej
  • RODZINA TITKÓW – czyli jak nie dać się krzywdzie

    wioskaWieś była na końcu świata i może dlatego krzywda tu jeszcze nie dotarła. Szczerze mówiąc, mało co tu dotarło, a ludzie, żyjący prosto i spokojnie, widocznie byli nie dość bystrzy, żeby wymyślić coś naprawdę złego. Owszem, zdarzały się spory - czyja jabłoń da dorodniejsze i słodsze owoce, kto ma w tym roku urządzić doroczne święto wiosny, ale było z tego co najwyżej sporo hałasu. Zresztą nie na długo, bo mieszkańcy wioski nawet się porządnie obrazić nie umieli. Ot, parę min, trochę wywracania oczami, ledwo wytrzymywany kwadrans ciszy i już - koniec burzy w szklance wody.

    więcej

Komentarze (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz