Psychologia kłamstwa

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

psychologia kłamstwaPsychologia kłamstwa

 

Autor: Tomasz Witkowski

Wydawnictwo: Jacek Santorski

Rok wydania: 2006

Ilość stron: 380


„Karą kłamcy nie jest to, że mu nikt nie wierzy, lecz to, że sam nie potrafi nikomu uwierzyć"

Georg Bernard Shaw


Oburzamy się słysząc kłamstwo, gardzimy ludźmi, którzy kłamstwem się posługują, zarzekamy się, że my nigdy nie ucieklibyśmy się do łgarstwa nawet, jeżeli miałoby to,  przynieść nam korzyści.

Dlaczego więc kłamiemy?

Na to pytanie próbuje, w swojej książce „Psychologia kłamstwa", odpowiedzieć Tomasz Witkowski. Po jej przeczytaniu uważam, że mu się to udało. Chociaż  książka zawiera rzetelną, psychologiczną wiedzę na temat kłamstwa, jest napisana ciekawym, zrozumiałym i barwnym językiem. A dzięki licznym praktycznym przykładom, czyta się ją jak dobrą powieść.  

Początek książki to historyczne ujęcie kłamstwa. Chociaż mogłoby się wydawać, że stanowi on zbędny dodatek, to zapewniam, że pozwala na lepsze zrozumienie istoty kłamstwa. W  pierwszym rozdziale autor próbuje odpowiedzieć na pytanie: dlaczego tak trudno kłamać?, a właściwie, dlaczego tak trudno kogoś okłamać? I w tym miejscu kończy się cała teoretyczna część książki.

Kolejne rozdziały zawierają część praktyczną. Poznajemy w nich motywy kłamstwa, psychologiczny portret kłamcy i strategie kłamania. Dowiadujemy się również jak, za pomocą manipulacji językiem i informacją, jesteśmy okłamywani. Na koniec nauczymy się jak wykrywać kłamstwo, aby móc się przed nim obronić. Niezaprzeczalnym atutem książki są ciekawe i zabawne przykłady z literatury i życia codziennego.


Dlaczego musimy okłamywać naszych przyjaciół, że jesteśmy zajęci, kiedy zapraszają nas na kolejną nudną uroczystość?

Ano pewnie dlatego, żeby ich nie urazić.

A dlaczegóż to nie chcemy ich urazić? Dlatego, że ich lubimy?

Nie sądzę - wówczas bylibyśmy skłonni przyjąć zaproszenie.

Boimy się, że ich urazimy, bo to są osoby ważne w naszym życiu. Czytaj, wpływowe. Mogące coś...

(fragment książki)


Zachęcam do zapoznania się z tą publikacją. Dzięki niej następnym razem, kiedy z jakiegoś powodu będziemy mieli zamiar uciec się do kłamstwa, może pojawi się w naszej głowie myśl, że nie tylko oszukujemy naszego rozmówcę, ale również samych siebie.

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy