Dzień Ziemi
źródło: halloween.friko.net
Dzień Ziemi to święto mające na celu krzewienie kultury i postawy ekologicznej oraz uświadomienie problemów związanych z ekologią. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) obchodzi Dzień Ziemi w dniu równonocy wiosennej (20/21 marca), jednak bardziej rozpowszechnioną, w wielu krajach, w tym i Polsce, datą jest 22 kwietnia.
Historia Dnia Ziemi
Po raz pierwszy idee obchodów "Dnia Ziemi" (ang: Earth Day) zaproponował, na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska, amerykański ekolog, miłośnik przyrody i natury John McConnell. Miało to być święto "życia i piękna ziemi" połączone z propagowaniem ekologicznego trybu życia i zwracające uwagę na ekologiczne problemy Ziemi. Pomysł McConnell'a spotkał się szybko z silnym poparciem władz San Francisco i 21 Marca 1970 roku Joseph Alioto - burmistrz tego miasta - proklamował pierwsze obchody Dnia Ziemi. Wkrótce potem John McConnell ogłosił Manifest Dnia Ziemi, pod którym podpisali się Sekretarze Generalni ONZ, m.in. Kurt Waldheim, Margarte Mead, U Thant, John Gardner.
Mniej więcej w podobnym czasie, we wrześniu 1969 roku, amerykański senator Gaylorg Nelson na konferencji w Seattle, zaproponował ogólnonarodową demonstrację sprzeciwu przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego i poparcia dla ruchów ekologicznych. Demonstracja odbyła się pół roku później - 22 kwietnia 1970. Wzięło w niej udział ponad 20 milionów amerykanów. Szacuje się, że obecnie w obchodach dnia Ziemi bierze udział ok. 200 mln osób z ponad 140 krajów świata. Mimo, że ONZ oficjalnie obchodzi Dzień Ziemi w marcu, kwietniowe święto jest również wspierane przez tą organizację.
Dzień Ziemi w Polsce
Pierwsze obchody Dnia Ziemi w Polsce odbyły się dopiero w 1990 po upadku "żelaznej kurtyny". Organizowane one były spontanicznie przez nowo-powstające, pozarządowe, niezależne polskie organizacje ekologiczne. Obecnie w organizacji Dnia Ziemi w Polsce biorą udział między innymi: Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej, Społeczny Instytut Ekologiczny, Ośrodek Kultury Ochoty (OKO). Patronat nad świętem sprawują m.in.: Prezes Rady Ministrów, Minister Środowiska, Dyrektor Lasów Państwowych, burmistrzowie i władze miast.
Obchody Dnia Ziemi
Na całym świecie organizowane są spotkanie, sympozja, konferencje, wystawy, festyny, konkursy poświęcone działaniom ekologicznym, krzewieniu kultury ekologicznej oraz mające na celu uświadomienia zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Szacuje się, że jak dotychczas, najliczniej Dzień Ziemi był obchodzony w 2007r. Wzięło w nim udział około miliarda osób z całego świata. W organizacji obchodów uczestniczy obecnie ponad 17,000 organizacji ze 141 krajów świata.
Dzień Ziemi, to dobra okazja, aby choć przez chwilę pomyśleć o naszej planecie, nie jak o własności, która nam ludziom się należy, ale jak o dobru, o które należy dbać. Pamiętajmy, gdyby wszyscy mieszkańcy Ziemi zniknęli nagle z jej powierzchni, ona nadal będzie trwać w swym pięknie i bogactwie. Gdyby jednak, zniszczeniu uległa nasza planeta my ludzie zginęlibyśmy razem z nią.
Żródło: http://halloween.friko.net/dzien-ziemi.html
Komentarze (0)
Zaloguj się, aby dodać komentarz