Dostęp do tej części portalu wymaga zalogowania

Gimnastyka mózgu

autor: Dariusz Siatka , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

Gimnastyka mózgu


Poprzez ćwiczenia fizyczne możemy wysportować swoje cialo, ale nie tylko. Dzięki wykonywaniu  prostych, odpowiednich ruchów możemy w znacznym stopniu wpływać na rozwój wielu zdolności, które są domeną naszego umysłu. Kinezjologia edukacyjna proponuje nam szereg ćwiczeń, dzięki którym w znacznym stopniu poprawimy swoją koncentrację, umiejętność komunikacji czy organizacji swojego środowiska. Dzięki nim stajemy się bardziej pewni siebie, łatwiej wyrażamy potrzeby oraz szybciej i skuteczniej się uczymy.

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych ćwiczeń, natomiast zainteresowanych odsyłamy do zapoznania się np z metodą Dennisona

 


1. Leżące ósemki 


Zakreślaj leżące ósemki w powietrzu na wysokości oczu, w odległości około 20 cm od siebie. Zacznij od jej środka (punktu przecięcia), w lewo do góry, z powrotem do środka i w prawo do góry. Wodzenie oczami powinno być jak najbardziej płynne. "Rysuj" ósemki własnym kciukiem. Powtórz "rysowanie" całej ósemki przynajmniej 5 razy każdą ręką i uważnie obserwuj jak reagują oczy. Takie ćwiczenie (około trzyminutowe) na pewno wpłynie korzystnie na kondycję umysłową. Aby usprawnić swoje pisanie, można rysować "leniwe ósemki" na kartce papieru. 


2. Odbicie w lustrze 


To ćwiczenie powinno być wykonywane jak najczęściej. Połóż przed sobą czystą kartkę papieru. W obie ręce weź ołówek czy długopis. Zacznij coś rysować, ale rysuj obiema rękami równocześnie to samo, powoli i dokładnie nie odrywając ołówka od kartki. To tak, jakbyś rysował obraz i jednocześnie jego odbicie w lustrze. Zacznij od rysowania prostych kształtów choinka, domek, rząd serc. Możesz np. lewą ręką rysować lewą stronę choinki, a prawą ręką prawą stronę.


3. Raczkowanie 


Polega na marszu lub podskakiwaniu w miejscu z użyciem rąk i nóg, na przemian: lewa ręka-prawa noga. Obydwie półkule są w ten sposób zmuszone do współpracy, a Ty doświadczasz uczucia otwierania.

 

 

8. Krążenie szyją


Zwieszamy ciężko głowę i krążymy nią zaczynając w lewą stronę.

Ćwiczenie to wpływa na umiejętność czytania ze zrozumieniem, wyrażania emocji, na myślenie, pamięć, i zdolności matematyczne.

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy