Dostęp do tej części portalu wymaga zalogowania

Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryny zrobić lemoniadę.

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

Pozytywna psychologia porażkiPozytywna psychologia porażki.

Jak z cytryny zrobić lemoniadę.


Autor: Paweł Fortuna

Wydawnictwo: GWP

Data wydania: wrzesień 2012

„Jeśli życie daje Ci cytrynę, zrób z niej lemoniadę". Któż nie słyszał tego powiedzenia? Nasączone amerykańskim optymizmem z kategorii „keep smiling" każe szukać pozytywów nawet tam, gdzie na zdrowy rozsądek same niepowadzenia i frustracje. Powiedzenie to ma jednak i drugą stronę w pewien sposób wyklucza z naszego życia porażki, zaprzecz im, sprowadza je do kategorii rzeczy nad którymi nie warto dłużej się zatrzymywać. Wpisuje się zatem doskonale w nasze dzisiejsze życie, w którym wizja sukcesu jest wszechobecna. Żyjemy aby zwyciężać, o tym się mówi, o tym się pisze, o tym rozmawia się wśród znajomych. Natomiast o porażce lepiej nie mówić. Przecież to coś wstydliwego, co dotyka tylko ludzi słabych, miernych, którzy nie załapali się na pociąg do sukcesu.

Niestety, wygląda na to, że porażka jest głucha, niewiele sobie robi z naszego zaprzeczania jej istnieniu, a wręcz przeciwnie im mocniej ją wypieramy, im mocniej pragniemy zatrzasnąć przed nią drzwi tym chętniej w naszym życiu się rozgaszcza. Bo tak już jest, że od porażki nie da się uwolnić. Nie tylko jest stałym elementem naszej egzystencji, ale wręcz elementem niezastąpionym. To ona uczy: jak realizować marzenia, jak osiągać cele, czego unikać, gdzie szukać rozwiązania. Jest tylko jeden warunek trzeba się z porażką zaprzyjaźnić, otworzyć sie na jej doświadczanie i umiejętnie interpretować jej możliwości.

Brzmi nieprawdopodobnie?

Zatem koniecznie sięgnijcie po książkę Pawła Fortuny „Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryny zrobić lemoniadę", a dowiesz się, jak z każdej porażki wyciągnąć dla siebie lekcje, by stanowiły one element rozwoju. Bo jak twierdzi Paweł Fortuna „Najgorsza porażka to nie ta, która Cię najbardziej zaboli, lecz ta, z których nie zostały wyciągnięte wnioski pozwalające uniknąć podobnych błędów".

Książka składa się z pięciu części, a każda poświęcona jest innemu aspektowi porażki. Część pierwsza wyjaśnia zjawisko porażki, zrywa tabu unikania temu związanego z przegraną i pokazuje, jakie mechanizmy rządzą tym zjawiskiem. W części drugiej autor wyjaśnia społeczne implikacje związane z przeżywaniem porażki. Pokazuje mechanizmy, które sprawiają, że każde potkniecie traktujemy, jako coś wstydliwego, nie wiedząc, że trudne doświadczenia mogą stać się źródłem wewnętrznej siły, nadając zupełnie nowe znaczenie pojęciu „życiowy sukces". Część trzecia uczy trudnej sztuki akceptacji porażki. Wyjaśnia także nasze strategie obronne, jakie stosujemy, by porażce zaprzeczyć. Wreszcie tłumaczy, jak zwiększyć swoją otwartość na akceptację trudnych sytuacji tak, by czerpać z nich korzyść. Z części czwartej dowiemy się, jak po doznanej porażce „powrócić do pionu", czyli odbudować nadwątlone poczucie własnej wartości, uspokoić emocje i ponownie odnaleźć radość w działaniu. Część ostatnia poświęcona jest umiejętność „pożytkowania porażki", a więc takiego jej przepracowania, które nie tylko pokazuje jak uczyć się na błędach, ale pozwala również dojrzeć sens w każdym niepowodzeniu.

„Dzięki porażkom możesz być mądrzejszym i dojrzalszym człowiekiem. Ważne są jednak Twoja aktywność, chęć uczenia się na błędach i samokontrola".

Jeżeli zatem chcesz, by porażka nie podcinała Ci skrzydeł, a wręcz przeciwnie uczyła, dodawała odwagi i stała się impulsem do dalszego rozwoju ta książka jest dla Ciebie. Pamiętaj: sukces, to nie brak porażek, to umiejętność przekuwania porażki na zwycięstwo.


Patron medialny                                                                                                                               Polecam

logo Plasterka

Aneta Barta

 

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy