Dostęp do tej części portalu wymaga zalogowania

Uzdrowić umysł

autor: Aneta Barta , źródło: Plasterek.pl

brak oceny

Uzdrowić umysłUzdrowić umysł

Najnowsze metody. Poprawa od zaraz. Do pełnego wyzdrowienia.


Autor: David J. Hellerstein

Wydawnictwo: GWP

Data wydania: 2014

Nasz mózg to niezwykły organ. Rośnie, wciąż tworząc nowe połączenia, przekształca się, a także zamyka stare i wyznacza nowe ścieżki przekazu informacji. Jak ujmują to neurolodzy: mózg jest plastyczny, stale przekształca się i rozrasta. Wzrost objętości mózgu wynika prawdopodobnie ze zwiększającej się liczby połączeń międzykomórkowych. Ostatnie badania pokazały, że nawet w dorosłym życiu może dojść do zwiększenia się liczby komórek w niektórych obszarach mózgu, zwłaszcza w hipokampie. Neurolodzy niezbicie wykazali, że nasz mózg jest w ciągłej przebudowie. Do tego procesu dochodzi
m.in. na skutek: uczenia się, uczestnictwa w psychoterapii, a nawet podczas ćwiczeń fizycznych.

Niestety, tak jak mózg może się rozwijać, tak samo może i ulec uszkodzeniu. A jednym z czynników niszczących mózg są depresja i zaburzenia lękowe. W ich wyniku dochodzi do uszkodzenia różnych systemów w mózgu, w tym sterujących reakcją na stres. Uszkodzenie to prowadzi do upośledzenia funkcjonowania, co z kolei wywołuje określone objawy i pociąga za sobą dalsze uszkodzenia.

Zapobieganiu tym procesom i odbudową struktur mózgowych zajmuje się nowa neuropsychiatria, której założenia, teoretyczne podstawy i praktyczne zastosowania przedstawił David J. Hellerstein - psychiatra z ponad dwudziestopięcioletnim stażem - w swojej książce „Uzdrowić umysł".

Książka ta opowiada o praktyce psychiatrycznej autora bazującej na styku najnowszych osiągnięć badawczych i leczeniu ludzi, u których obserwuje się rozmaite objawy i zaburzenia. Skupia się na dwóch rodzajach powszechnych zaburzeń psychicznych: depresji i lęku. Wynika to z faktu, iż w nowej neuropsychiatrii największy nacisk kładziono na leczenie właśnie tych zaburzeń. Zatem w przypadku wielu ludzi możliwe jest teraz nie tylko poprawienie stanu zdrowia, ale i zupełne wyzdrowienie. David J. Hellerstein w swoje książce pokazuje w jaki sposób ludzie mogą się uwolnić od niekończących się z pozoru cierpień, które wynikają z zaburzeń nastroju i zaburzeń lękowych.

Na książkę składa się wiele opowieści o ludziach, którzy stawili czoła problemom i w większości przypadków pokonali swoje zaburzenie. Opowieści - lub narracje, jak nazywają je neuropsycholodzy - są niezbędnym elementem nowej neuropsychiatrii. Historie - zwłaszcza historie o nas samych i własnych doświadczeniach życiowych - stanowią swego rodzaju sposób organizacji mózgu. Ilustrują w jaki sposób tworzy on wewnętrzne połączenia i sam się reorganizuje. W depresji i zaburzeniach lękowych dostęp do takich wspomnień autobiograficznych jest ograniczony, chorym trudno jest dotrzeć do konkretnych wspomnień, zwłaszcza do tych, które mogłyby im pomóc wyzdrowieć. Nowy neuropsychiatra współpracuje zatem z pacjentem, tak aby pomóc mu na nowo opowiedzieć jego historię, podzielić ją na mniejsze fragmenty i stworzyć z nich nową opowieść. Znaczna część procesu zdrowienia wynika bowiem z tworzenia nowych historii lub nowych scenariuszy obejmujących nowe możliwości i nowe kierunki rozwoju własnego życia. Opowiadanie stanowi aktywność mózgu; powtarzanie historii i opowiadanie nowych powoduje tworzenie nowych połączeń między komórkami mózgowymi, a wyjście z zaburzenia psychicznego wymaga ponownego nakreślenia mapy mózgu, po części właśnie za sprawą stworzenia nowej historii o sobie samym.

 

Polecam

Aneta Barta

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy