Operacja wymaga zalogowania

10 październik - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

autor: Aneta Barta , źródło: foto:flickr.com, autor: Idhren

brak oceny

WFMH10 październik - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

 

Światowa Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation of Mental Health) szacuje, że około 12 procent światowej populacji cierpi z powodu zaburzeń psychicznych. Choroby psychiczne dotykają ludzi na całym świecie nie wybierają sobie kraju, rasy czy warstwy społecznej. Mogą dotknąć każdego niezależnie od jego poglądów, statusu społecznego czy wyznawanych wartości. Zaburzenia psychiczne to choroba, która odbija się na całym życiu osoby nią dotkniętej oraz jej najbliższych, przyjaciół oraz otoczenia w którym żyje. Choroba psychiczna przyczynia się do zaburzenia relacji w rodzinie, pogorszeniu funkcjonowania w pracy, zerwaniu więzi społecznych. Osoba zmagająca się z psychicznymi zaburzeniami jest izolowana przez swoje środowisko (ironią jest to, że czasami słyszy się, że to dla jej dobra). Niezrozumiana i pozostawiona sama sobie, wielokrotnie jako metodę na rozwiązanie swoich problemów wybiera samobójstwo.

Jednym z głównych problemów dotyczących ochrony zdrowia psychicznego z jakimi zmagają się wszystkie kraje na świecie, jest zbyt późne postawienie diagnozy oraz brak właściwej opieki medycznej i społecznej, wobec osób dotkniętych chorobą psychiczną. Ponad połowa wszystkich osób cierpiących na zaburzenia psychiczne nie jest w ogóle leczona. Przyczyny takiego stanu rzeczy należy szukać zarówno u samych chorych, jak i w  ich środowisku i całym systemie opieki zdrowotnej. O ile osoba, która doświadcza choroby fizycznej nie ma większego problemu z szukaniem pomocy, o tyle w przypadku zaburzeń psychicznych ludzie nie tylko nie szukają pomocy, ale wręcz wycofują się z życia, zamykają w swoim świecie, skazując się tym samym na samotność w swoim cierpieniu. Nie bez winy jest środowisko, w którym żyją oraz rodzina. Brak wiedzy na temat chorób psychicznych, nietolerancja oraz strach powodują, że odsuwają się od chorego uważając, że w przypadku choroby psychicznej ciężar sprawowania opieki i leczenia powinien przejąć system socjalno - zdrowotny państwa.

Chorzy pozbawieni wsparcia oraz zrozumienia rodziny i przyjaciół, jeszcze bardziej pogrążają się w chorobie, tracąc cały sens i radość życia. A przecież zaburzenia psychiczne to choroba, jak każda inna, którą można i trzeba leczyć. W dzisiejszych czasach, dzięki rozwojowi medycyny, środki jakimi dysponujemy powodują, że osoba chora psychicznie może świetnie funkcjonować w swojej rodzinie, środowisku czy pracy. Jedynym warunkiem jest akceptacja jej choroby i życzliwość ludzi z najbliższego otoczenia.

illTematem tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest integracja zdrowia psychicznego i fizycznego z położeniem szczególnego nacisku na korelację zdrowia psychicznego z przewlekłą chorobą fizyczną. Światowa Federację Zdrowia Psychicznego, chce pokazać jak nasz zdrowie fizyczne jest nierozerwalnie związane z naszym zdrowiem psychicznym o czym niestety bardzo często zapominamy. Ileż razy lecząc ciało lekarze, opiekunowie, rodzina  zapomina  o psychice chorego, która potrzebuje takiej samej, a czasami i większej troski i zrozumienia. Związek pomiędzy chorobami psychicznymi i fizycznymi w tym chorobami przewlekłymi jak: cukrzycą, nowotworami, chorobami serca, chorobami układu oddechowego i otyłością jest bardzo silny i dwukierunkowy. Połączenie między chorobą psychiczną i fizyczną, a związkiem między tymi chorobami i ludzką wydajnością oraz śmiertelnością są priorytetem i głównym hasłem tegorocznych obchodów.

Na podstawie: http://www.wfmh.org.

 

 

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy