Nowy Newsletter Plasterek.pl - emcje [2013-09-05]

emocje.jpg

W dzisiejszym newsletterze:

  • Emocje - czyli co kontroluje nasze uczucia

  • Naucz się zarządzać własnymi emocjami

  • Możesz pomóc - wesprzyj, doradź, podziel się wiedzą


Warto wiedzieć

emocje1.jpgEmocje

Jakże spokojne byłoby nasze życie, gdyby nie emocje. I jakie puste. Odczuwanie emocji wpisane jest w naszą codzienność. Mało tego, emocje są funkcjonalne - czemuś służą i z czegoś wynikają - stanowiąc ważny sygnał, któremu warto się przyjrzeć. Emocje wynikają z naszej historii życia, zarówno tej indywidualnej, jak i zbiorowej. Przyzwyczailiśmy się dzielić emocje na pozytywne i negatywne, podział ten jednak bywa złudny. Mówi jedynie, że istnieją emocje przyjemne i przykre, a to prowadzi do pewnego niebezpieczeństwa, które wyraża się w tym, iż podejmujemy zachowania związane z unikaniem negatywnego lub dążeniem do osiągnięcia pozytywnego stanu emocjonalnego. A przecież, gdyby ktoś dawno temu nie zezłościł się na panującą po zachodzie słońca ciemność, do dziś nie mielibyśmy elektryczności. Zatem o wiele bardziej uzasadniony wydaje się podział emocji na kreatywne i destrukcyjne. Wiele osób nie umie jednak rozpoznać swoich emocji, a bierze się to stąd, iż emocje bardzo często oparte są na popędach, do których nie przyznajemy się sami przed sobą, jakby nasza płciowość, łakomstwo, czy chęć odczuwania zadowolenia, stanowiły jakieś tabu. Dodatkowo nie umiemy sobie z emocjami radzić. Większość ludzi zna tylko dwa sposoby radzenia sobie z nimi: odcięcie się od emocji lub ich niekontrolowany wybuch. Nic więc dziwnego, że czujemy lęk przed doświadczaniem emocji, paradoksalnie - także tych pozytywnych - przecież kiedy na kogoś liczymy, boimy się, że nas zawiedzie, a kiedy kochamy, to boimy się że nas zostawi. Tymczasem skutecznym sposobem radzenia sobie z emocjami jest zmierzenie się z nimi. Chodzi o to, aby emocje nas nie paraliżowały nie odbierały chęci działania i nie podcinały skrzydeł. Stawiając emocjom czoło możemy je poznać, sprawdzić czy służą naszemu rozwojowi i w ten sposób pozbawić je destrukcyjnej mocy zatruwania nam życia.

Kontrolujesz swoje emocje, czy to emocje kontrolują Ciebie?  - dołącz do dyskusji na Facebooku.

 


Ćwiczenie w tym tygodniu

emocje2.jpgKontroluj własne emocje

Adekwatne rozpoznanie sygnału, jakim jest stan emocjonalny i reakcja na niego, odwołuje się do wiedzy o nas samych. Wiedza ta dotyczy doświadczeń życiowych, które uwrażliwiają nas na pewne tematy: zagrożenia w lęku, niesprawiedliwości i naruszania granic w złości, niskiego lub niestabilnego poczucia własnej wartości w smutku i zazdrości. Dotyczy też cech naszego temperamentu sprawiając, że reagujemy silnie lub słabo, szybko albo wolno. Na odczuwanie negatywnych emocji jesteśmy narażeni na każdym kroku, warto zatem zapoznać się z techniką, która pozwoli je okiełzać - kliknij i zobacz, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami.

 


Możesz pomóc

katharsis.pngKatharsis - o krok od załamania

(...) przerażają mnie myśli, że mam już dość swojego życia, coraz częściej mam ochotę skończyć ten marny żywot. Ale od początku... Mam 27 lat, zero poczucia własnej wartości, nigdy nie byłam w normalnym związku, relacje z moimi bliskimi są dalekie od poprawnych i to z pewnością z mojej winy. Żyję w świecie fantazji w którym jestem lubiana, szanowana i szczęśliwa. Nie umiem nikomu odmówić pomocy, choć wiem, że jestem w ten sposób wykorzystywana. Ostatnio moje czarne myśli powodują, że nie mogę jeść, mam mdłości, bóle brzucha i bezsenność. Czuję, że muszę coś zrobić, błagam pomóżcie! Z chęcią przeczytam wszelkie sugestie. Może jakaś terapia pisana? Niestety mieszkam w małej miejscowości i ze względu na pracę nie mogę udać się po pomoc do psychologa.


małżeństwo.jpgGrupa - MAŁŻĘNSTWO nie DOSKONAŁE

Czy Albert Eistein miał rację mówiąc: ,,Małżeństwo doprowadza do tego, że ludzie zaczynają traktować siebie nawzajem jak przedmioty, będące ich własnością, a nie jak wolne osoby". ?

 

 

Dołącz do nas na:

f_logo.jpg   logo-nk.jpg



« Lista wszystkich biuletynów
Błąd podczas przetwarzania żądania - Plasterek.pl

Wystąpił błąd

Wystąpił błąd podczas przetwarzania Twojego żądania. Zostaliśmy powiadomieni o problemie i postaramy się niezwłocznie go usunąć.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności.

-- Plasterek.pl

« Powrót